Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Robert Pogačar
Robert Pogačar
26. 11. 2024 · 15:49
Deli članek:

Fak upa, da zaradi bolezni ni izgubil preveč

Profimedia

Najboljši slovenski biatlonec Jakov Fak se tudi pred novo sezono, ki bo zanj že 19. v svetovnem pokalu in 15. za Slovenijo, ni uspel izogniti bolezenskim težavam. Po preboleni angini zdaj spet normalno trenira, a niti sam ne ve, kako je pripravljen.

Jakov je angino staknil pred slabim mesecem. Zadnjih snežnih priprav v Obertilliachu se je sicer udeležil, a tam izpustil pregledni tekmi v sprintu in zasledovanju. "Moral sem vzeti dve kuri antibiotikov, saj prva ni dobro prijela. Zadnjih 15 dni ponovno treniram, težko pa rečem, kako sem pripravljen. Upam, da zaradi bolezni nisem preveč izgubil, se pa trenutno zelo dobro počutim. No, če na začetku ne bo šlo vse tako, kot si želim, bo pa to malce kasneje. Ne glede na vse nisem zaskrbljen," je dejal pred odhodom na uvodno prizorišče svetovnega pokala v Kontiolahtiju, kjer se v soboto sezona začne s tekmama mešanih štafet in mešanih parov in v nedeljo nadaljuje z moško in žensko štafeto.

Ali bo že startal v kateri od njih, se bo 37-letnik glede na počutje odločil v petek zvečer. Glavni trener Janez Marič pravi, da glede tega odločitev prepušča njemu. "Lahko se zgodi, da bom v tem tednu raje še malce potreniral, vse pa bomo videli, ko pridemo tja," ga tudi ne skrbi, da so bili v začetku tedna na prizorišču uvodnih tekem še slabi pogoji: "Tja pridemo v sredo zvečer, torej nam ostaneta še dva dneva pred prvo tekmo. Pogoji bodo morali biti najboljši, kar se da. Na Kontiolahti imam sicer lepe spomine, tam sem leta 2015 tudi osvojil zadnji naslov svetovnega prvaka. Sicer pa so z izjemo Lenzerheideja, kjer bo svetovno prvenstvo in tam še nisem nastopal, zame vse postaje že standard in z nobenim od prizorišč nimam težav."

Ni razloga za pesimizem

Kot pravi, je največja težava pri takšnih boleznih, da 15 dni antibiotikov prinese tudi negativni efekt, ki temu sledi: "Po takšnem času slabše deluje tako prebava kot vse ostalo. Ko začneš trenirati, so veliko večje potrebe po energiji kot prej. Sledijo težave z vnosom hrane, ki je ni dovolj, in telo mučiš tudi s tem. Z zamikom pride nek val, ki si ga ne želiš, seveda pa delam na tem, da bo tega čim manj in da bom že za prve tekme v svetovnem pokalu pripravljen čim bolje. Verjamem pa, da ne bom na isti ravni, kot bi bil, če bi bil zdrav. Vseeno mislim, da tako slabo vendarle ne bo, se je pa tega potrebno zavedati, ko se tekme začnejo. Seveda bi bilo bolje, če bi šlo brez težav, vseeno pa ni nobenega razloga za pesimizem," bi bil za uvod zadovoljen z vsako uvrstitvijo nad dvajsetim mestom.

Pravila določajo drugi

Optimizem Jakovu dajejo tudi poletne preizkušnje na rolkah, ko je na tekmi povabljencev v Dresdnu ugnal vso konkurenco na čelu z Johannesom Thingnesom Bøjem. "Tekaško sem lahko konkuriral vsem tekmovalcem in videl, da so dobre nastavitve in dober plan treninga. Vse do pojava angine sem nato nadaljeval z dobrim treningom, ki je bil letos zelo dobro zastavljen. Imam občutek, da se je telo na trening dobro odzvalo in sem glede sezone lahko optimističen," ga novo pravilo, po katerem bodo najboljši tekmovalci svojih držav tekmovali v tretji in četrti skupini in ne več v prvi kot doslej, niti ne moti: "Kot smo slišali, bodo ti skupini tudi premeščali glede na pogoje. Če bodo ti slabši, bodo skupine prestavljali naprej. IBU bo zaradi televizijskih pravic boljše tekmovalce želel prestavljati bolj v ozadje, medtem ko bodo tekmovalci in trenerji hoteli boljše pogoje in zato rinili naprej. Kdo se bo odločal, kako bodo sestavljene skupine, pa bomo videli v praksi. Pravila določajo drugi, jaz sem samo tekmovalec, ki se mora s tem soočiti in znajti v danih pogojih."

V Lescah živeči Mrkopljan pa vsekakor pozdravlja odločitev IBU o povečanju denarnega sklada za tekmovalce: "To je vedno dobrodošlo, tako glede na vložke v sam trening in način življenja, ki ga živiš kot športnik. Še vedno obstajajo športi, ki so svetovno bolj zanimivi in zato tudi bolj finančno podprti. S tem, da bodo nagrade višje, smo vsi lahko zadovoljni."

Servis? To ni moja stvar

Ob tem Jakov upa tudi na kvaliteten servis, čeprav se sam temu ne namerava posebej posvečati: "Seveda si želimo, da bi imeli še kakšnega serviserja več, a to je odvisno od tega, kar se da dobiti na trgu in kakšne so želje ljudi, ki vodijo reprezentanco, ali Anžeta Globevnika, ki je vodja servisa. Vsak se trudi po najboljših močeh; jaz, da bom čim bolje pripravljen, oni pa, da bodo čim bolje pripravljene smuči. Sam sem imel vedno namazane smuči, kar je edino, kar me mora zanimati. Vse ostalo se mi ne zdi smiselno, da bi se s tem ukvarjal; to se moram bolj s sabo."