Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Robert Pogačar
Robert Pogačar
20.11.2024 18:27:54
Deli članek:

Slovenec pri Fincih se ni ustrašil izziva

Tadeusz Mieczynski
Igor Medved

Nekdanji skakalec Igor Medved je po kar 13 letih v vlogi glavnega trenerja slovenske ekipe B sprejel nov izziv in prevzel treniranje finske izbrane vrste.

Zdaj 43-letni Ljubljančan je svojo skakalno kariero zaključil leta 2006, največji uspeh pa dosegel pet let prej s tretjim mestom na tekmi svetovnega pokala v Trondheimu. Po koncu kariere pri 25 letih se je kmalu podal v trenerske vode, kjer je najprej treniral mlajše kategorije, bil nato pomočnik glavnemu trenerju reprezentance Matjažu Zupanu, leta 2011 pa prevzel vlogo trenerja ekipe B, ki jo je vodil vse do minule sezone. Zdaj si je zaželel nekaj spremembe, kar je bil tudi glavni razlog za prevzem glavnega trenerja nekdanje skakalne velesile, ki pa je že kar nekaj let v krizi in daleč od nekdanjih dosežkov.

Kot pravi šele drugi tuji trener finske izbrane vrste po Avstrijcu Andreasu Mitterju, je ponudbo vzel predvsem kot svojevrstni izziv, finance pri tem niso imele vloge. "Vse se je zgodilo ob ravno pravem času, pri čemer se moram zahvaliti tudi slovenski smučarski zvezi za sodelovanje v vseh prejšnjih letih. Tudi letos so mi ponudili, da bi nadaljeval, a zame je bil izziv, da se preizkusim še kje drugje in vidim, kako na skoke gledajo še izven naših meja. Predvsem na vse skupaj gledam kot na neko novo življenjsko izkušnjo, s katero lahko napredujem tudi kot osebnost," je pojasnil svojo odločitev o prevzemu nove vloge. Pogodbo s Finci je sklenil za dve sezoni, torej do konca tega olimpijskega cikla.

Nič ne gre čez noč

Dejstvo, da finsko skakanje že vrsto let caplja za svetovnim vrhom, Igorja ni odvrnilo od menjave službe: "Vsak bi se najraje odločil za ekipo, ki dobro deluje. Vem, da me tu čaka veliko dela in da ne bo lahko, a se novega izziva nisem prestrašil. Res je, da rezultatsko Finci že dolgo zaostajajo za nekdanjimi dosežki, a me to ni zmotilo. Vseeno sem pri njih videl neke pozitivne stvari, ki bi lahko povzročile, da bi se sčasoma stvari začele obračati na bolje, če bo seveda vse šlo po načrtih. Seveda pa je to en velik če... (smeh). Delamo pa na tem."

Kot je lahko hitro ugotovil, vse stvari ne potekajo idealno, a to ne sme biti ovira: "Stvari skušamo izboljšati, tako v sistemu kot tehnično med posamezniki. Seveda to ne gre čez noč, sem pa zadovoljen s tem, kako smo se zaenkrat ujeli. Kako bo, bodo seveda pokazali rezultati. Začetek je bil sicer bolj težek in predvsem pozen, a v zadnjem obdobju se nam stvari dvigujejo in upam na dober start v sezono."

Ovira stari dolgovi

Tudi po besedah Medveda so finski smučarski skoki še vedno tudi v težki finančni situaciji: "Zdaj se je na zvezi postavila nova ekipa, ki se trudi sanirati nastale dolgove. Bili smo omejeni glede tega, kako in koliko lahko delujemo, a če imaš nek jasen cilj in željo, tudi to ne sme biti ovira. Iz finančnih razlogov smo večino treningov opravili doma, poletno veliko nagrado pa smo oddelali v enem zamahu, torej smo bili šest tednov na turneji in bili na koncu kar utrujeni, a to nam je bilo finančno najbolj ugodno in izvedljivo. Nato smo se spet preselili domov, ker nam je to pač dosegljivo, medtem ko ostali 'eksperimenti' še niso. Glede na to, da je naslednja sezona olimpijska, računam, da se bodo stvari vendarle popravile in bomo deležni več pomoči s strani olimpijskega komiteja. Tako bomo lahko izvedli še kakšne dodatne treninge v tujini."

Popraviti celotno sliko

Tudi poletna velika nagrada ni kazala na kakšen dvig rezultatske krivulje. Najboljši med Finci je bil Niko Kytosaho na 57. mestu z 21 osvojenimi točkami, pa še ta trenira s svojim trenerjem. Od ostalih sta nekaj točk osvojila le še Antti Allto in Vilho Palosaari. Igorju je jasno, da se bo mestom med deseterico čez noč nemogoče približati. "To bi bilo presenečenje tudi zame. Niko je v zadnjih tednih treniral s stricem in bom šele v Lillehammerju videl, kako je pripravljen, za ostale fante pa niti nimam specifičnih rezultatskih ciljev. Radi bi dobro nastopali doma in na svetovnem prvenstvu. Pri fantih bi predvsem radi popravili celotno sliko, od tehnike, pristopa in načina razmišljanja. Posledično pričakujem, da se bo zaradi tega navzgor obrnila tudi rezultatska krivulja," si želi slovenski trener. Mimogrede, od zadnje finske zmage v svetovnem pokalu bo kmalu minilo že 11 let, na tekmi novoletne turneje je to leta 2014 v Innsbrucku uspelo Anssiju Koivuranti, ki se je najprej uveljavil kot nordijski kombinatorec.

Finsko ekipo sicer tvori osem skakalcev, a Medved trenutno dela le s peterico. Kytosaho kot rečeno trenira s svojim stricem, Eeto Nousiainen po padcu na finalu svetovnega pokala v Planici trenira po prilagojenem programu in naj bi se na skakalnice vrnil januarja, Mico Ahonen, sin legendarnega Janneja Ahonena, pa bo zaradi poškodbe najverjetneje izpustil celotno sezono. V svetovnem pokalu Finci do novoletne turneje lahko nastopajo s četverico skakalcev.

Dva tedna na Finskem in en teden doma

Odkar je Igor prevzel vlogo glavnega trenerja, na Finskem v povprečju v enem kosu preživi dva do tri tedne, nato pa se vrne domov. "Najprej sem bil z njimi skoraj mesec dni, nato je sledil čas dopustov in kondicijskih treningov, ko sem bil doma, potem pa je sledilo šest tednov treningov in tekem za veliko nagrado. Povprečje je, da sem dva tedna na Finskem in en teden doma, čeprav ritem ni vedno enak. Tudi med sezono ne bomo hodili domov po vsakem koncu tedna in takrat bom ostal z njimi, sicer pa se oni vračajo na Finsko in jaz v Slovenijo," logistiko pojasnjuje Igor, ki ga doma sicer čakajo partnerka ter osem in šest let stara sin in hči. "Mislim, da kar dobro," v smehu odgovarja na vprašanje, kako je več njegove odsotnosti sprejela družina. "Pri tej odločitvi me nihče ni oviral, seveda pa je za partnerko zdaj več dela in stresa," še pravi na to temo.

Slovenci se nimajo česa bati

Igor seveda še naprej spremlja tudi slovenske skakalce, čeprav poudarja, da jih je zaradi obveznosti pri Fincih letos videl skakati precej manj kot v preteklosti. "Sodeč po tem, kar so kazali na veliki nagradi, se nimajo česa bati. Verjamem, da so vmes še dodelali kakšne malenkosti in da gredo v sezono močni. Zadnje dva, tri tedne jih nisem videl skakati, a mislim, da so lahko mirni. Kar sem jih gledal, sta bila močna predvsem Timi Zajc in Anže Lanišek, z nekaj skoki je bil zraven tudi Domen Prevc. Kakšni bodo že na uvodnih tekmah, je odvisno od veliko faktorjev, a na prvih tekmah jim še ni treba zmagovati. Bolje takrat, ko bo to res pomembno," ob tem včasih vrže oko tudi na skakalke. Tako nazadnje, ko je bil v Planici, ni spregledal dobrih skokov Nike Prevc: "Ne bi ji rad dajal kakšnega pritiska, a takrat je res izredno lepo skakala. Če bo tako nadaljevala, bo res zelo močna, ob tem, da je skakala s precej nižjega naleta kot ostala dekleta, primerljivega z naleti, ki so jih uporabljali fantje. To je bilo resnično dobro skakanje."