Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
žl
žl
20. 11. 2024 · 10:40
12:03
Deli članek:

Boleča izpoved slovenskega smučarja: Očitali so mu, da ogroža življenja

Profimedia

Štefan Hadalin je z Juretom Koširjem v podkastu Junaki zime spregovoril tudi o nenadnem koncu svoje kariere. Priznava, da so ga nekatera negativna sporočila, ki jih je prejel v najtežjih trenutkih, prizadela.

Štefan Hadalin je z Juretom Koširjem v podkastu Junaki zime spregovoril tudi o nenadnem koncu svoje kariere. Priznava, da so ga nekatera negativna sporočila, ki jih je prejel v najtežjih trenutkih, prizadela.

V Kranjski Gori, kjer je marca 2014 prvič nastopil v konkurenci svetovnega pokala, se je desetletje kasneje tudi poslovil. Štefan Hadalin je pri 28 letih sklenil tekmovalno pot na najvišji ravni alpskega smučanja, slovo je napovedal s čustvenim nastopom na novinarski konferenci, ko je spregovoril o izčrpanosti. Izgorelosti, zaradi katere je najprej izgubil konkurenčnost med najboljšimi smučarji na svetu, nato še voljo do smučanja.

Profimedia

"Kljub poslovilni novinarski konferenci še vedno prihajajo vprašanja, zakaj sem nehal. Nisem dovolj jasno povedal, da sem - po domače povedano - skurjen. Da sem iztrošen in da se tega zavedam globoko v sebi. Moje telo ni zmožno več od tega, da dostavlja 70 ali 80 odstotkov maksimuma. In kako naj s tem ostanem konkurenčen v tako kakovostni konkurenci? To je nemogoče. Človek potrebuje nekaj časa, da to sprejme, da se s tem sprijazni, šele potem lahko o tem tudi javno spregovori," je Hadalin dodatno pojasnil v podkastu Junaki zime, ki ga vodi Jure Košir.

Da ogroža življenje drugih
Najboljši slovenski slalomist zadnjih let je v pogovoru s Koširjem priznal, da so se ga v najtežjih trenutkih njegove kariere, ko se je zaradi izčrpanosti nepričakovano umaknil z belih strmin, dotaknili tudi negativni komentarji. Kritike in ostre sodbe ljudi, ki jih ni poznal.

"Najbolj prizadela so me razna sporočila ... Dobro, dobil sem veliko lepih sporočil, od manj lepih pa me je prizadelo predvsem to, da so se našli ljudje, ki so veliko lastne nesreče in bolečine začeli stresati na mojo bolečino. Od tega sem se skušal precej odmakniti, umaknil sem se iz družabnih omrežij, v medijih člankov o sebi nisem bral že pred tem. Presenetilo pa me je, da sem tudi zasebno prejemal sporočila, ki so bila na meji tega, da bi skušala povedati, da jaz ogrožam življenje nekoga drugega. Drugi so se seveda v te stvari poglobili do te mere, da so te govorice prišle do mene," je razkril svetovni podprvak v kombinaciji iz leta 2019.

Profimedia

Kje je upokojeni slovenski smučar v zahtevnem obdobju našel največjo podporo? "Pomagali so mi vsi domači. Največ morda moja partnerka Katja, ona mi je vsekakor najbolj stala ob strani. Sem in tja mi je skozi vsa leta športne kariere pomagal tudi psiholog Blaž Zagorc. Razumevanje in podporo sem imel tudi s strani ekipe. Če moram nekoga izpostaviti, pa je to vsekakor Katja," odgovarja Hadalin, ki je prve točke v svetovnem pokalu osvojil leta 2016, ko je bil 26. na slalomu v Wengnu. Njegova najboljša uvrstitev v svetovnem pokalu je prišla tri leta kasneje, ko je v Banskem osvojil tretje mesto v Banskem.

Obesil bi jim 200 kilogramov
Danes je njegovo življenje videti precej drugače, bolj umirjeno. Kljub temu preizkušenj tudi zdaj ne manjka. "Počutim se okej. Imam slabše in boljše trenutke, jasno. Vsekakor pa se pozna, da je manj telesnih naporov in mi to pomaga, da se iz slabših trenutkov lažje vrnem, ker imam več energije. Lažje se spopadam z vsemi izzivi," pravi Hadalin, ki je v svetovnem pokalu nastopil na 130 tekmah.

Junaki zime (posnetek zaslona, Youtube)
Podkast Junaki zime (posnetek zaslona, Youtube)

V podkastu je o posledicah negativno nastrojenih komentarjev spregovoril tudi nekdanji smučarski šampion Jure Košir. Poudarja, da je spopadanje s temi velik izziv predvsem za mlade vrhunske športnike. "Razmišljal sem, kaj bi naredil z vsemi temi komentatorji. Pripravil bi jim kondicijski kamp, kakršne smo imeli mi. Na rame bi jim obesil 200 kilogramov, potem bi delali počepe, tekli v hrib. Sredi jutranje teme bi jih postavil na prosto na -25 stopinj Celzija v tankem smučarskem kombinezonu. Razložili so mi, da ti ljudje na takšen način zdravijo sami sebe, ampak pomembno je tudi sporočilo, ki ga damo vsem mladim. Treba jim je sporočiti, naj ne bodo pod vplivom teh množičnih digitalnih smeti. Tega je danes ogromno in okolica mora športnike naučiti, da to preprosto ignorira. Zakaj se ukvarjati z nekom, ki se na spletu skriva pod psevdonimom, v resnici pa s tabo ne upa niti spregovoriti iz oči v oči," pravi Košir, zmagovalec treh tekem za svetovni pokal.

"Tudi če je nekdo z imenom in priimkom podpisan o komentar o tvojem smučanju, je ta komentar zate povsem nerelevanten. Roko na srce, to običajno niso strokovnjaki s tega področja. Niso bili na terenu, ne vedo, kako so stvari videti iz te perspektive. Stvari je treba sprejeti, vsak ima pravico do komentiranja, živimo v demokraciji, treba pa se je naučiti, da na takšno kritiko kot športnik gledaš iz prave perspektive," je zanimivo debato zaključil Hadalin.