Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Jurij Završnik
Jurij Završnik
08. 10. 2024 · 10:48
Deli članek:

Vsak oče, ki ima denar, bi imel zasebno ekipo Plus

alesfevzer.com

Ob obisku visokih predstavnikov Fis v Kranjski Gori je predsednik ASK Kranjska Gora in predsednik strokovnega sveta pri panogi alpsko smučanje na Smučarski zvezi Slovenije Grega Benedik spregovoril tudi o pomislekih pred novo sezono.

Bo podkorenški poligon še vedno namenjen za treninge slovenskih smučarjev?
Seveda. Trening poligon je ob glavni progi za svetovni pokal. Tu lahko naredimo sneg, da našim smučarjem omogočimo trening, če so zanj seveda pogoji.

Občina vam stoji ob strani?
Seveda bi si želeli, da bi bila občina bolj vpeta v tekmo. Moralno nam stoji ob strani in pomaga, a zelo težko je zbrati finančna sredstva za pokal Vitranc, ki ima več kot milijon in pol evrov proračuna. Letos bomo stisnili zobe in prosili občino za kakšno pomoč recimo pri zasneževanju, kjer so stroški ogromni. Če hočemo zagotoviti količine snega (70 cm decembra; op. p.), ki jih zahteva Fis, so stroški res veliki.

Tako ženska kot moška tekma svetovnega pokala sta za slovensko smučanje življenjskega pomena.
Absolutno. In treba se je boriti za ti dve tekmi. Bili so očitki, da je zaradi odpadlega Vitranca v smučanju zmanjkalo četrt milijona. Da, to je res. Ampak to tekmo moramo narediti vsi skupaj. In ne bomo je, če bomo eni na enem in drugi na drugem bregu. Sam sem predsednik strokovnega sveta in zavedam se, da bo treba nekatere stvari postaviti na druge temelje oziroma začeti gledati z drugačnimi očmi. Kam gremo? Drži pa, da brez dobrih tekmovalcev ne bo dobrih tekem oziroma jih sploh ne bo. Dokler imamo Žana Kranjca, ki drži vse skupaj pokonci, je super, toda tudi on ne bo tekmoval večno. Zadaj pa… Miha Oserban sicer kaže talent, a je do finalne vožnje svetovnega pokala še daleč.

Kako pa gledate na žensko tehnično ekipo, kjer je pet samostojnih ekip?
To je velik problem. Na strokovnemu svetu smo razpravljali o tem, dali tudi predloge, a nimamo vpliva na odločitve. Ni v redu, da imamo sedem deklet, če vzamemo še evropski pokal, v šestih različnih ekipah. Ni dobro ne strateško, težko gre finančno, da ne govorim o tem, kaj to pomeni za mlade. Vsak oče, ki ima denar, bi imel zasebno ekipo. Tako sitem razpada. Predlagali smo tudi šampionski status. Dobitniki kolajne z OI ali SP bi imeli status A+, in ti bi lahko imeli samostojno ekipo. Ostalim pa bi skušali zagotoviti najboljše trenerje in bi trenirali skupaj. Če pa nočeš, pa pojdi na svoje in se sam financiraj. Ni prav, da tekmovalci sofinancirajo nastope v slovenskem dresu.

Kakšno je mnenje strokovnega sveta do potez vodje panoge Matjaža Šarabona in predsednika Janeza Bijola?
Predsednik je prišel z novim programom in hotel na začetku zamenjati oziroma spremeniti strukture odločanja, a tako ni šlo. Potem smo dobili vsaj vodjo panoge, ki je moral vse postaviti na novo in na veliko stvari pristati s figo v žepu, tudi, če niso bile strokovno utemeljene. Ena od teh je šest ekip za sedem smučark. Vsi vemo, da je Šarabon finančnik in da bo njegova največja naloga proračun. To je tudi prav, saj brez denarja ni nič. Dejstvo pa je, da brez dobrega strokovnega dela ne bo napredka.

Kako daleč smo s pravim mladinskim programom?
Denarja za mladinski program je precej manj od obljubljenega. Nekaj ga je vseeno in lahko bodo začeli delati. Kot je videti, bo nekaj podpore regijskim centrom, ki vzgajajo mlade. V naslednji sezoni bi lahko prišli do mladinske reprezentance. Težava je tudi v zadnjih dveh letnikih otrok, saj je premalo poudarka na telesni pripravi. Pri mladini je treba zagotoviti bazo, ki pa je ni.

Ali naj se zveza osredotoči na nacionalne centre ali naj podpira klubski strokovni kader?
Brez klubov ni prave piramide. Klubi lahko poskrbijo do ravni U-14 in prvo leto U-16. Ko pa pride U-16 program Fis, pa je treba vse skupaj nadgraditi. Prvi korak je narejen s štirimi regijskimi koordinatorji, a to je treba spraviti v življenje. Krog, ki se vrti sam okrog sebe zadnjih deset let, je potrebno presekati. Navade in vzorce je treba spremeniti; in pri trenerjih in pri tekmovalcih.

Imamo dovolj strokovnega kadra?
To pa je največja naloga. Statutarno mora to delati ZUTS. Ne vem, če je to dobro ali ne. Izvajanje je v redu, a panoga si mora natočiti čisto vodo in ugotoviti, kakšne trenerje potrebuje. Začeti je treba iz ničle, poiskati mlade trenerje in začeti delati z njimi. Morda spet bolj sodelovati s Fakulteto za šport, saj je bilo včasih to sodelovanje res dobro. Morda se je komu treba tudi zahvaliti za sodelovanje in zaupati mladim. Tako pač je. Ne smemo več tiščati glave v pesek.