Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Jurij Završnik
Jurij Završnik
24. 06. 2022 · 10:05
Deli članek:

Kaos, sodišče... Na kateri strani je Slovenija? Je morala podpreti predsednika, da bi 'plačala' za usluge?

Profimedia

Jasno je, da največje in najmočnejše smučarske zveze v Evropi niso zadovoljne z novim predsednikom Fisa, švedsko-britanskim poslovnežem Johanom Eliaschem, ki pa so ga pripeljali sami.

Zdaj so se smučarske zveze Avstrije, Švice, Nemčije in Hrvaške odločile, da na Mednarodno športno razsodišče (Cas) v Lozani vložijo zahtevo ocene legitimnosti ponovne izvolitve predsednika Eliascha za predsednika Mednarodne smučarske zveze (Fis) na letošnjem kongresu v Milanu. Omenjene zveze menijo, da je Fis s svojim načinom glasovanja porušil demokratične temelje volitev. Predstavniki 126 držav članic so na majskem kongresu lahko namreč le potrdile izvolitev Eliascha ali pa niso glasovale. Delegati niso mogli glasovati proti predlogu, saj bi bil v tem primeru oddani glas neveljaven.

Na koncu je britansko-švedski poslovnež Eliasch prejel sedemdeset glasov in bil glede na ponujeni sistem izvoljen s stoodstotno podporo vseh oddanih glasov. Predsednik švicarske zveze Urs Lehmann, ki je Eliasha pripeljal na Fis, je volitve označil za Muppet šov, Stefan Schwarzbach iz nemške zveze je govoril o farsi. Takrat je volitve zapustilo 15 nacionalnih zvez, med njimi Avstrija, Nemčija, Švica, Hrvaška in Finska. In vseh teh 15 nacionalnih zvez je podpisalo pismo o nameri, da se obrnejo na Mednarodno športno razsodišče. V omenjenih zvezah še dodajajo, da bodo spoštovali odločitev Casa in sodelovali z novim vodstvom, v kolikor je šlo na volitvah za postopkovne napake, pa zahtevajo ponovitev volitev. Zanimivo, da po neuradnih vesteh, ki so precej zanesljive, Smučarska zveza Slovenije ni podpisala zdaj že »zloglasnega« pisma o nameri, da se postopek volitev za predsednika preda Mednarodnemu razsodišču v Lozani. Ali to pomeni, da so na slovenski zvezi zadovoljni s predsednikom, tudi z morebitnim novim načinom trženja tekem svetovnega pokala (tako v alpskem smučanju kot smučarskih skokih)? Samo alpsko smučanje je na račun tekem svetovnega pokala za pokal Vitranc in zlato lisico dobilo okoli 250.000 evrov. No, morda je slovenska zveza obljubila zvestobo predsedniku Eliaschu, ker sta v Sloveniji ostali tekmi (tako moška kot ženska) svetovnega pokala? Jasno je, da je Slovenija s trženjskega vidika za Mednarodno smučarsko zvezo nepomembna in da bi vsak pravi tržnik Slovenijo v hipu črtal s seznama tekem svetovnega pokala.
Tudi Eliasch je potrdil, da čaka na odločitev, sicer bi lahko stvar v celotnem mandatu povzročala spor. Iz mednarodne zveze so sporočili še, da s Casa pričakujejo potrditev pravilnosti izvedbe vseh postopkov na kongresu, saj so bili ti usklajeni s švicarskim pravnim redom. Pritožbo omenjenih zvez ocenjujejo kot neutemeljeno.

Denar
Težav v smučanju, vezanih zlasti na finance, je med nacionalnimi zvezami in Fisom več. Eliasch ima v načrtu več sprememb, za posamezne nacionalne zveze je za zdaj najbolj moteč in nejasen predvsem načrt centralnega trženja na tekmah svetovnega pokala, ki so ga do zdaj izvajale same. Večje zveze z velikim številom tekem želijo ostati lastnice trženjskih pravic. V Avstriji ocenjujejo, da je možen le dogovor o prostovoljnem sodelovanju in koordinaciji, nikakor pa ne o obvezujoči centralizaciji. Seveda gre za trženje tekem svetovnega pokala, ki so nacionalnim zvezam pomemben vir prihodkov. Če bi izgubili pravice za trženje tekem svetovnega pokala, bi lahko nacionalne zveze izgubile tudi do petdeset odstotkov proračuna, kar bi pomenilo katastrofo za alpsko smučanje.

En glas bi bil dovolj za izvolitev
Eliasch je dobil na majskih volitvah sto odstotkov glasov. Zato, ker je bilo mogoče glasovati samo za. Na kongresu je bilo 126 članic z glasovalno pravico, glasovalo jih je le sedemdeset. V bistvu je dobil (ni sicer povsem nujno, ker bi bili lahko tudi vzdržani glasovi) »le« 55 odstotkov glasov, kar je 45 odstotkov manj, kot jih je dobil pred letom, ko je začasno prevzel predsednikovanje po smrti Gian-Franca Kasperja (takrat je dobil popolno podporo). Na letošnjem majskem kongresu bi teoretično lahko glasovala ena sama zveza in bi Eliasch postal predsednik. Vsekakor je sistem glasovanja tak, da bi ga z veseljem posnemala tako Vladimir Putin kot severnokorejski veliki vodja Kim Džong-un.