parfumi Ekipa24.si

Kamera ujela znanega in uglednega slovenskega ...

0 14.02.2019 19:04:48

Vlhova Slovaški prinesla prvo veleslalomsko zlato, Hrovatova 22.

Svetovna prvakinja v alpskem smučanju je prvič Slovakinja. Petra Vlhova je bila najhitrejša na ženskem veleslalomu v Areju za prvo zlato. Vodilna po prvi vožnji Nemka Viktoria Rebensburg je osvojila srebro, bron je pripadel Američanki Mikaeli Shiffrin.

Najboljša Slovenka v prvi vožnji Meta Hrovat je veleslalom na SP v Areju končala na 22. mestu.

Čeprav so stavnice največ možnosti za veleslalomsko zlato na 45. svetovnem prvenstvu pripisovale aktualni olimpijski prvakinji, najboljši smučarki zadnjih dveh zim, vodilni v posebnem veleslalomskem seštevku svetovnega pokala Mikaeli Shiffrin, pa Američanka danes v Areju ni bila v najboljši veleslalomski izvedbi.

Že po prvi vožnji je bil njen zaostanek kar 44 stotink sekunde za takrat vodilno Rebensburgovo. V finalu je prevzela vodstvo, a je njena vožnja zadoščala "zgolj" za še šesto kolajno na svetovnih prvenstvih, drugo v Areju, prvo bronasto, ki jo je dodala štirim zlatim ter veleslalomskemu srebru iz St. Moritza (2017). Kot trojna svetovna prvakinja v slalomu bo glavna favoritinja v soboto, na zadnji ženski tekmi prvenstva.

Odlično izhodišče si je na prvi progi zagotovila Vlhova, zaostala je le 19 stotink sekunde. V finalu pa je pričakovano sledil popoln napad Slovakinje. Zaradi velikega tveganja in agresivne vožnje se ji je pripetila tudi kakšna napaka, ki bi jo lahko stala stopničk, a je v finišu nadoknadila izgubljeno ter na koncu za 38 stotink sekunde prehitela ameriško tekmico.

Kar ji ni uspelo v alpski kombinaciji, ko je za zgolj tri stotinke sekunde zgrešila zlato, tega je osvojila Švicarka Wendy Holdener, ji je v veleslalomu. Od najboljših je bila na startu le še Rebensburgova, ki pa je bila za 14 stotink sekunde počasnejša od Vlhove.

In Slovaška se je veselila tretje kolajne na svetovnih prvenstvih, prve zlate. Pri vseh treh je bila udeležena Vlhova, pred dvema letoma so Slovaki osvojili ekipno srebro, v Areju pa je Vlhova dodala še kombinacijsko srebro in veleslalomsko zlato. Triindvajsetletnica je velika favoritinja za kolajno tudi na slalomu.

Trener Vlhove je nekdanji trener slovenske šampionke Tine Maze Italijan Livio Magoni, ki po Mazejevi čudeže ustvarja tudi z najuspešnejšo slovaško alpsko smučarko v zgodovini. Že na veleslalomu za Zlato lisico v Mariboru je Vlhova potrdila svojo izjemno formo z delitvijo prvega mesta s Shiffrinovo.

Dvakratna svetovna prvakinja Francozinja Tessa Worley, ki je veleslalomsko zlato osvojila na SP pred dvema letoma v St. Moritzu in leta 2013 v Schladmingu, ni ubranila naslova. Končala je na šestem mestu. Četrta je bila Norvežanka Ragnhild Mowinckel, ki je s Shiffrinovo izgubila boj za bron, s sedmega se je na končno peto mesto zavihtela Italijanka Federica Brignone.

Za najboljša slovenska veleslalomska dosežka v sezoni pred Arejem je poskrbela Hrovatova s sedmim in osmim mestom na Kronplatzu in v Mariboru. Tokrat pa ji njeni vožnji v Areju nista prinesli vrhunskega dosežka.

Že na prvi progi je bil njen zaostanek 1,87 sekunde za 13. čas. Čeprav je za finale obljubljala agresivnejšo vožnjo, pa se ji na progi, na kateri je pihalo, ni izšlo.

Z zaostankom 3,09 sekunde je izgubila devet mest ter končala na 22. mestu. V finalu je imelo pravico nastopa 60 tekmovalk. Med tistimi, ki sta nastopili po najboljši trideseterici, sta bili Ana Bucik (+5,68; 31.) in Neja Dvornik (+6,75; 34.), ki sta tekmovanje končali zunaj prve trideseterice.

"Nastop se ni izšel, kot sem si želela. Drugi je bil še slabši kot prvi. Iz takšnih tekem poskusiš kaj pozitivnega izvleči, drugače jih pa čim prej pozabiti," je takoj po tekmi dejala Meta Hrovat, ki je imela višje cilje.

V petek bo na sporedu še moški veleslalom. Prvi slovenski favorit bo Žan Kranjec.