parfumi Ekipa24.si

Kamera ujela znanega in uglednega slovenskega ...

0 01.12.2018 19:21:40

Zajc v Nižnem Tagilu med deseterico, zmaga Forfangu

Norvežan Johann Andre Forfang je zmagovalec tekme svetovnega pokala smučarjev skakalcev v ruskem Nižnem Tagilu. S tretjega mesta po prvi seriji se je s 126 in 130,5 metra dolgima skokoma na koncu prebil na vrh, za njim sta končala Poljak Piotr Žyla in vodilni po prvi seriji Japonec Ryoyu Kobayashi. Najboljši Slovenec je bil osmi Timi Zajc.

Norvežan je na koncu zbral 264,4 točke in le za dve desetinki ugnal Žylo, ki je skočil 133 in 131 metrov. Tretji Japonec je zbral 262,0 točke za 134 in 130 metrov dolga skoka.

Timi Zajc (131, 123,5 m/235,7) je v finalu za eno mesto poslabšal svojo uvrstitev po prvi seriji, do točk pa so prišli še 14. Domen Prevc (122, 128,5 m/228,5), 19. Jernej Damjan (131, 118 m/223,6) in 25. Anže Lanišek (120,5, 121 m/213,9).

Brez finala je ostal Žak Mogel s 50. oziroma zadnji mestom prve serije, že v kvalifikacijah sta brez tekme ostala Tomaž Naglič in Bor Pavlovčič.

Lanišek je s 120,5 metra po prvem skoku zasedal 24. mesto, še mesto višje je bil Domen Prevc s 122 metri; Jernej Damjan je s 131 metri zasedal deveto mesto, še dve mesti višje pa je bil z enako daljavo, a več točkami Timi Zajc. Izhodišče je bilo tako solidno, v vodstvu pa je bil najboljši skakalec uvoda sezone Kobayashi, ki je pristal pri 134 metrih.

A finale je postregel z razburljivim razpletom na vrhu. Najbolje je v sicer zahtevnih vetrovnih razmerah skočil Forfang, za katerega je bilo 129 dovolj za zmago. Res pa je, da je imel tudi nekaj sreče, saj je le za dve desetinki ugnal Žylo, ki je v finalu skočil 131. Norvežan je tako prišel do tretje zmage v karieri, še vedno pa v skupnem seštevku na vrhu ostaja danes tretji Kobayashi, ki ima 320 točk, skoraj 100 več kot prvi zasledovalec Poljak Kamil Stoch (226). Ta je bil danes sedmi, mesti pred zajcem, Žyla pa se mu je z drugim mestom približal le na točko zaostanka (225). Med deseterico je v seštevku tekmovanja Zajc (137) na sedmem mestu, tik za njo je na 11. Prevc (118).

Lanišek je po finalu ostal približno tam kot v prvi seriji (25.), precej pa je napredoval Prevc; 128,5 metra ga je dvignilo na končno 14. mesto. Za njim je po finalu zaostal tudi izkušeni Damjan, ki je imel zahtevne razmere in v finalu skočil 118 metrov, končal pa na 19. mestu. Zajc je v finalu potrdil, da je danes najboljši Slovenec, 123,5 metra pa je bilo na koncu dovolj za osmo mesto in eno mesto poslabšanja.

"Zelo sem vesel, da mi je znova uspel rezultat med deseterico. Pokazal sem neko stalnost, sem zraven. Tekma je bila res zelo zahtevna, imeti moraš veliko sreče. Nekaj sem je danes imel. Seveda pa gledam na tiste stopničke, kdaj bodo prišle in upam, da bo to čim prej. Pred skokom o tem seveda ne razmišljam, cilj je narediti najboljši skok," je nastopa ocenil Zajc in dodal: "Neke bistvene razlike med skokoma ni bilo. Kažem dobre skoke brez večjih napak. V drugi seriji sem imel malo manj pomoči vetra. Rezerve pa so seveda še pri odskoku."

Zadovoljen je bil tudi slovenski glavni trener Gorazd Bertoncelj: "Zahtevna skakalnica z izredno dolgim hrbtiščem. Vetrovne razmere so bile zelo mešane, po vsej skakalnici je pihalo gor in dol, pogoji so bili res zelo zahtevni. Moramo povedati, da je Timiju uspelo sestaviti dva dobra skoka, Jerneju enega, drugi je bil v težkih pogojih malce slabši. Domen je v drugi seriji močno napredoval in smo zadovoljni. Imamo rezerve v tehnični pomanjkljivosti v odskoku in v vzletni fazi, kar bomo skušali popraviti že jutri."

V Nižnem Tagilu bo v nedeljo na sporedu še ena tekma svetovnega pokala.