Razlog za zamudo naj bi bil tudi v tem, da se je slednji v teh dneh udeležil koledarskega kongresa FIS v bolgarski Varni. Zaupal nam je, da imen trenerjev še niso dali v javnost tudi zato, ker je eden izmed njih, na katerega so resno računali, podpisal pogodbo v tujini. Zdaj naj ovir za to, da tudi tekmovalci izvedo, s kom bodo trenirali, le ne bi bilo več. No, tudi če se bo to danes resnično zgodilo, je marsikaj že zamujenega. Dejstvo, da 7. junija nihče od trenerjev še vedno nima pogodbe in da tekmovalci še danes ne vedo, s kom in kje bodo trenirali, je vsega obsojanja vredno in vodstvu zveze nikakor ni v čast.
ZGODBA, KI SE STALNO PONAVLJA
Kar zadeva moško ekipo, je za zdaj znano le to, da je Peter Pen dobil zagotovilo vodstva zveze, da bo lahko nadaljeval delo z ekipo za hitre discipline, nove pogodbe pa tudi on še ni dobil. Zadeva je še toliko bolj neprijetna, ker so ekipo zapustili vsi njegovi pomočniki in serviserji, dogovori z novimi pa so glede na položaj še vedno v zraku ...
Da sedanje stanje zagotovo ni razveseljivo, se dobro zavedajo tudi tekmovalci. Klemen Kosi, s 53 osvojenimi točkami v svetovnem pokalu naš najboljši v minuli zimi, na stvari poskuša gledati pozitivno: "Na zvezi so nam potrdili, da bo naš trener ostal Peter Pen, ki ima že pripravljen program dela za celotno sezono. Res je, da je neprijetno, ker to še vedno ni rešeno, a se s tem nočem preveč obremenjevati. Kondicijske treninge delam po programu Nike Radjenović, ki je bila tako prijazna, da nam ga je poslala, čeprav nima več pogodbe z zvezo. Žal nam je odpadel predviden snežni trening v Banskem, ki ga brez pogodb nismo mogli izpeljati. Dejstvo je, da so druge ekipe glede tega v prednosti. Upam, da bo v prihodnje vse teklo po programu, tudi s treningom v Čilu. Smučanje je šport, pri katerem se moraš prilagajati, mi pa se prilagajamo razmeram na zvezi."
Vsega tega imam že poln 'kufer', saj je vsako leto enako. raje se bom v miru posvetil svoji rehabilitaciji in se v te stvari ne bom več vpletal.
Andrej Šporn
Njegov vrstnik Boštjan Kline, pred štirimi leti dvakratni mladinski svetovni prvak, ki se je v minuli sezoni uspešno vrnil po izgubljeni sezoni zaradi poškodbe, je prav tako slabe volje zaradi trenutnih razmer: "Na zvezi pričakujejo, da bomo v stiku z najboljšimi na svetu, isto pričakuje tudi javnost. No, najboljše reprezentance že dva meseca opravljajo treninge s svojim kondicijskim trenerjem, za sabo imajo vsaj en sklop treninga na snegu, mi pa ... Že vseh pet let, odkar sem v reprezentanci, je vsako leto isto sranje. Sam se poskušam s tem čim manj obremenjevati in raje ostati pozitiven. Na srečo naj bi Peter Pen ostal trener, čeprav še nima pogodbe. Verjamem, da bo znal poiskati prave ljudi za servis in pomočnike, čeprav je junija za to res že zelo pozno. Kondicijo že tretje leto delam z Mariborčanom Alojzom Vohom, ki mu tudi najbolj zaupam. Hodim po svoji poti, za katero mislim, da je zame najboljša."
Andrej Šporn, ki v zadnji sezoni ni osvojil niti točke, nato pa ob koncu staknil še poškodbo, je seveda še v fazi rehabilitacije po operaciji Ahilove tetive, tako da mora tako ali tako trenirati po svojem programu. Tudi on pa ugotavlja, da je položaj takšen, kakršen je, in sicer zelo slab za slovensko smučanje: "Ni ekip, ni trenerjev, ni organizirane vadbe ... Vse to zagotovo ni dobro. Sam imam že dovolj izkušenj, da vem, kako se moram pripravljati na sezono, večja težava pa je pri mladih, ki te programe res potrebujejo. Aprila so bile denimo super razmere za trening na Krvavcu, a se nihče ni zmenil, da bi tam trenirali. Še prejšnje leto to ni bila težava. Ob tem času bo tudi težko dobiti serviserje in pomočnike, tudi če drži, da Peter ostaja. Glede tega bodo še težave. Tudi glede svojega statusa nimam nobenih zagotovil. V torek sem bil pri Pavliju (Čebulju, op. p.), pa mi ni mogel dati nobene informacije. Vsega tega imam že poln 'kufer', saj je vsako leto enako. Raje se bom v miru posvetil svoji rehabilitaciji in se v te stvari ne bom več vpletal," ima Kranjskogorčan, ki je dolgo veljal za nekakšnega borca za pravice reprezentantov in njihovega zastopnika, počasi že vsega dovolj.
MANJKATA NAM DELO IN VSEBINA
Če tekmovalci v hitrih disciplinah vsaj vedo, s kom naj bi trenirali v novi sezoni, in gojijo upanje, da bodo tudi letos deležni treninga v Čilu, pa so tisti v tehničnih v še toliko večji negotovosti. Za zdaj ne vedo niti, kdo jih bo vodil, saj jim tega še niso sporočili. Dosedanji glavni trener Klemen Bergant naj bi si novo delo našel na Finskem, tudi Mitje Kunca očitno ne bo več zraven.
Dejstvo je, da vsako delo dobi učinek šele čez čas. Žal se vedemo kot kakšne eksotične države in vodilni bi za to morali prevzeti odgovornost.
Miha Kürner
Matic Skube je dobil zgolj informacijo, da bodo do konca tega tedna izvedeli, kako in kaj. "Slika se očitno sestavlja, še vedno čakamo na odločitev alpskega odbora. Zadnji trening na snegu smo še s staro ekipo opravili konec aprila in v začetku maja na Mölltalu. Trajal je enajst dni in bil zelo kakovosten. Po tistem sem si vzel počitek in v zadnjih dneh opravil še nekaj kondicijskih treningov po lanskem programu naše trenerke Nike Radjenović. Kako bomo trenirali naprej, nimam pojma. Kar zadeva vprašanje samoprispevka, pa smo oddaljeni še korak več. Vse informacije so zgolj od ust do ust, z zveze nam še nihče ni ničesar sporočil," je Škofjeločan skeptičen glede trenutnih razmer.
Bolj kritičen je njegov kolega Miha Kürner: "Dogajanje za nas zagotovo ni dobro, priznam pa, da nad njim nisem presenečen. Presenečen pa sem bil nad informacijo, da Klemen Bergant ni potrjen kot naš trener. To me žalosti, saj smo lani v ekipi ustvarili neko kemijo. Dejstvo je, da vsako delo dobi učinek šele čez čas. Žal se vedemo kot kakšne eksotične države in vodilni bi za to morali prevzeti odgovornost. Konkurenti iz tujine, s katerimi se lahko primerjam in sem jim bil kot mladinec enakovreden, že leta trenirajo po istem programu. Ne gre za to, da kot smučarji nismo dovolj dobri, ampak nam manjkata delo in vsebina. Ne delamo dovolj in ne dovolj kakovostno. Računam, da bom uvrščen v ekipo za svetovni pokal, saj v kakšno drugo že ne morem biti, pripravljen pa sem tudi na participacijo."
Nad dejstvom, da jim ekipe še ni uspelo sestaviti, je zaskrbljen tudi Žan Kranjec, nesojeni vodja nove generacije slovenskih specialistov za tehnične discipline: "S strani zveze nismo dobili nobene informacije, kar je za nas zelo neprijetno. Res je že zelo pozno, v tem času iskati sponzorje je težko. Priznati moram, da me skrbi, ali jim bo uspelo najti kakovosten kader. Na pol ne bi delal, raje se znajdem sam, čeprav mi bolj ustreza delati z ekipo. Sam sem se organiziral tudi glede kondicije. Zdaj treniram z Mitjo Bračičem, s katerim sem sodeloval že predlani. Bomo videli, kakšne načrte imajo na zvezi glede treninga kondicije, drugače bom z Bračičem sodeloval še naprej. Zanima me tudi, ali bo kaj pomagal Andrea Massi. Upam, da se nam bo pridružil vsaj na kakšnem kampu," si je zaželel Kranjec.
TUDI ŠTEHARNIK ŠE BREZ POGODBE
Malce bolj kot v moški so stvari jasne v ženski reprezentanci. Odgovorni trener (glavnih tako ali tako ne bo več) bo dosedanji trener tehničnih disciplin Denis Šteharnik (Andrej Možina se poslavlja), a je tudi on še vedno brez pogodbe.
Res sem skeptičen, kdo bo odgovarjal za to zamudo. To niso igrice in od vodilnih na zvezi je takšno ravnanje neodgovorno.
Denis Šteharnik
"Obljubili so mi, da mi jo bodo poslali do ponedeljka, pa je še vedno nimam. Klančnikov odhod v Bolgarijo ne bi smel biti razlog, saj jo lahko kadarkoli pošljejo po elektronski pošti. Šele ko imam pogodbo, pa dekletom lahko pošljem programe, dvignem opremo ... Nujno moramo na sneg, saj smo bili na njem vse od konca sezone le štiri dni na Mölltalu, kar je občutno premalo. Julija in avgusta bo na ledenikih pretoplo, v Ushuaio pa nas glede na proračun letos očitno ne bo. Glede tega sem zelo nezadovoljen, saj nam bo do prve tekme v Söldnu zmanjkalo časa, da se nanjo ustrezno pripravimo. Ne vem, ali se je že kdaj zgodilo, da ekipe ob tem času še niso bile sestavljene. Sam imam sicer dogovor z nekaterimi serviserji in pomočniki, a dorečenega ni še nič. Kondicijski trener Uroš Jelen je dekletom pripravil tri dni kondicijskega treninga pred odhodom na sneg, a je tudi on še brez pogodbe. Kaj lahko se zgodi, da on ali kdo od serviserjev ali pomočnikov pogodbe z zvezo ne bo podpisal, ker ne bo zadovoljen s ponujenimi pogoji. Res sem skeptičen, kdo bo odgovarjal za to zamudo. To niso igrice in od vodilnih na zvezi je takšno ravnanje neodgovorno," je slabe volje tudi morebitni trener deklet.
Ko bomo najpozneje decembra spet ugotavljali, zakaj naši smučarji in smučarke ne dosegajo ustreznih rezultatov, se torej velja spomniti tudi tega, v kakšnih pogojih trenirajo v primerjavi s konkurenco, kdaj so začeli treninge in kdo jih sploh še želi trenirati. Najlažje je ob koncu vsega okriviti tekmovalce in reči, da so oni tisti, ki ne znajo smučati.