Kot smo pisali že včeraj, so se pri Lampičevi spet pojavile težave s srčno aritmijo, zaradi katerih je pristala na urgenci, zdravniki pa se še vedno ukvarjajo s tem, kaj jih je povzročilo. Zaradi tega je zaskrbljen tudi glavni trener Marko Gracer, ki v Anamariji vidi celo potencialno naslednico Petre Majdič.
"Upam, da ji bomo uredili pregled v tujini, ki bi pokazal, ali je njena kariera ogrožena ali ne. Ana je strašno velik potencial, lahko bi šla po poti Petre. Skupaj z Leo Einfalt sta res velik talent in bil bi kar hud hendikep, če bi morala kariero končati. Na srečo gre dobro vsaj Vesni Fabjan, ki ima kontrolo sredi junija, in upamo, da bo z njo vse v najlepšem redu. Z zadnjim treningom je opravila brez težav," je glavni trener optimist, da se vsaj pri bronasti olimpijki, ki bo v novi sezoni po dveh operacijah na srcu spet naš prvi adut, ne bi kaj dodatno zapletlo.
Gracer pravi, da se vsi trudijo, da bi glede trenerjev, ekip in servisa vse ostalo enako kot v zadnji sezoni, ni pa še povsem prepričan, da bo temu tako. "Proračuna še vedno nimamo, tako da spet ne vemo, s kakšnimi sredstvi bomo v novi sezoni lahko razpolagali. Upam in želim si, da bo ta vsaj tak kot v minuli sezoni. Priznam, da sem tudi letos glede tega nekoliko zaskrbljen. Država nam vsako leto zmanjšuje sistemska sredstva in tako je tudi letos, čeprav smo bili uvrščeni v prvi razred. Tako bo treba to nadoknaditi s sponzorskimi sredstvi, pri čemer smo omejeni s prostori na dresih, kjer je to težko zakrpati," se "deklica za vse" v slovenskem smučarskem teku zaveda trenutne nič kaj rožnate realnosti.
ŠE VEČ HITRIH TRENINGOV
V enaki meri kot v pretekli sezoni je urejena servisna služba, ki po številčnosti precej zaostaja za tisto iz vodilnih reprezentanc, a finance seveda ne dopuščajo, da bi jo lahko še okrepili. Norvežan Per Oyvind Torvik bo z našo reprezentanco še vedno sodeloval, čeprav odslej nekoliko manj, saj se je doslej največ posvečal Katji Višnar.
Država nam vsako leto zmanjšuje sistemska sredstva in tako je tudi letos, čeprav smo bili uvrščeni v prvi razred. tako bo treba to nadoknaditi s sponzorskimi sredstvi, pri čemer smo omejeni s prostori na dresih, kjer je to težko zakrpati.
"Ker Katje v prihodnji sezoni ne bo v ekipi, bo njegov delež precej zmanjšan, vsekakor pa ostajamo v stikih. Na nekaterih pripravah bo še vedno pomagal, predvsem kar zadeva tehniko in analizo teka. Prek njega vedno lahko vpeljemo kakšne novosti, saj se tek stalno razvija in moramo biti na tekočem s spremembami. Per precej dela tudi na znanstvenem področju razvoja smučarskega teka in vsaka njegova informacija je lahko zelo koristna. Predvsem v Skandinaviji, pa tudi v ZDA in Kanadi, znotraj teka na smučeh delajo precej raziskav," se Gracer veseli koristi sodelovanja z norveškim strokovnjakom.
Glavni trener programa pred novo sezono glede na prejšnje ne bo kaj dosti spreminjal, saj je, kot pravi, to že utečena zgodba: "Spremenili bomo le kakšno malenkost, denimo kar zadeva trening moči. Več bi rad vključil tudi zunanje strokovnjake. Trening gimnastike smo doslej delali sami, zdaj pa smo se za pomoč dogovorili z Ivanom Čukom s fakultete za šport. Dekleta obiskujejo tudi pilates, ki je dobra baza za ves trening moči. To je v tem delu sezone aktualno, bolj načrtna pa bo tudi vadba fitnesa. Trening bo še bolj usmerjen v ročno odrivanje, ki je osnova smučarskega teka. Bolj kot na obseg bomo pozorni na kvaliteto treninga, predvsem hitrih treningov. Upam, da nam bo do začetka sezone uspelo čim več takšnih treningov."
ŠE VEDNO BREZ MOŠKE EKIPE
Težava v slovenskem smučarskem teku je še vedno tudi velik razkorak med moškim in ženskim delom ekipe. Člani moške vrste že nekaj let neuspešno lovijo priključek vsaj k srednjemu svetovnemu razredu. Zadnje točke svetovnega pokala je decembra 2007 na prologu novoletne tekaške turneje s 24. mestom v Pragi osvojil sedanji Gracerjev pomočnik Nejc Brodar. Ekipi A sta priključena Boštjan Klavžar in Miha Šimenc, ostali pa bodo delali po programu mladinske ekipe.
"Sredstva nam enostavno ne dovoljujejo, da bi lahko peljali dve vzporedni ekipi, saj bi proračun v tem primeru morali povečati vsaj za tretjino. Res pa je, da tudi nivo pri fantih še ni takšen, da bi lahko imeli svojo ekipo v svetovnem pokalu. Določenih zahtev že po naravni poti ne izpolnjujemo, da bi lahko tudi z moškimi startali na višje cilje," o tem pravi Gracer.
Zaradi odsotnosti Višnarjeve pa cilji po besedah glavnega trenerja v novi sezoni ne bodo nižji kot v minuli. "V sprintih in ekipnih sprintih bo cilj še naprej finale, v tekih na razdaljah pa točke svetovnega pokala in kakšna uvrstitev med dvajseterico. Mladih deklet še ne bi obremenjevali z uvrstitvami med deseterico, a se lahko tudi zgodijo. Lea Einfalt je bila ne nazadnje ob koncu sezone že na enajstem mestu. Takšne uvrstitve še ne morejo biti njihov osnovni cilj, so pa dosegljive," je še pristavil Gracer.