Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Robert Pogačar.
Robert Pogačar.
13.05.2015 11:45:00
Deli članek:

Pavli Čebulj: Revolucija nikoli ni dobra

Arsen Perić

Nekdanji smučar ter nato trener tako v slovenski vrsti kot na Islandiji, Švedski in Norveški se po štirih letih, ko je v sezoni 2010/11 delal kot trener moške ekipe za tehnične discipline, spet vrača v slovensko smučanje. Postal je novi vodja alpskih disciplin, kar zagotovo ni lahka naloga.

Kaj je bil tisti jeziček na tehtnici, ki je pretehtal, da ste se odločili za vrnitev v slovensko smučanje kot vodja panoge?
Glede na to, na kakšen način je bil napisan razpis, to v človeku vzbudi zanimanje in mu predstavlja res velik izziv. Smučanje zelo dobro poznam, glede na to, da sem se v njem v življenju največ udejstvoval. Še vedno je najbolje delovati doma. To je vsakemu trenerju najljubše, še posebej če lahko dosega dobre rezultate. Menim, da imamo še vedno na voljo dovolj dobre trenerje, kakor tudi spremljevalni kader, da bomo za vse ekipe lahko nudili optimalne programe. Priznati moram, da je to po eni strani velika odgovornost, po drugi strani pa super izziv.

Vsi vemo, da finančne zadeve, ki jih na zvezi zavijajo v tančico skrivnosti, še vedno niso dorečene. Koliko vas to ovira pri vašem delu in načrtih, da bi se stvari postavile tako, kot si želite?
Želje so eno, realnost pa seveda nekaj drugega. S finančnimi problemi se srečuje večina ekip, pri čemer Slovenija ni nobena izjema. Programe, tako tekmovalne kot tudi spremljevalne, bomo postavili po finančnih okvirjih. Če bomo imeli več kot do zdaj, kar upam, da bomo, bomo stvar razširili in ponudili še več. Vsekakor pa bomo programe skušali ovrednotiti in tudi izpeljati v realnih okvirjih.

Pa že veste, kakšen proračun, vsaj približno, imate na voljo?
Tega še nismo povsem razčistili. Končna poročila pričakujemo do 15. maja, šele takrat bomo lahko govorili o konkretnih številkah. Do takrat jih raje ne bi omenjal.

Bodo samoprispevki smučark in smučarjev še vedno potrebni?
Tudi to je odvisno od proračuna. Če bo dovolj visok, samoprispevke absolutno ukinjamo. Če ne bo, bomo tekmovalcem, ki bodo te samoprispevke morali plačevati, definitivno nudili optimalne programe. To je seveda odvisno tudi od ranga oziroma kategorizacije tekmovalca. Verjamem, da bodo programi na najvišji ravni, za kar se bom zavzemal in storil vse, da to tako izvedemo.

Rekli ste, da trenerskih imen za zdaj ne boste omenjali, pa vendarle, lahko vsaj potrdite, da Klemen Bergant in Rasto Ažnoh ostajata vodji moške in ženske ekipe?
Preden razkrijem imena, bi vsekakor s trenerji rad najprej opravil osebne razgovore, vsaj s tistimi, ki so še na voljo. Kot sem prebral v medijih, so nekateri že odšli v tujino. Strukturiranje ekip in strokovnega kadra bo v naslednjih dneh vsekakor prioriteta.

"Zanima me samo, kaj bomo naredili, da bodo jutri programi boljši in da bodo tekmovalci in trenerji bolj zadovoljni."

Najbrž pa glede na zadnjo sezono kakšne revolucije ni mogoče pričakovati ...
Menim, da revolucija nikoli ni dobra; zelo redke so v zgodovini delovale pozitivno. Določene strukturne spremembe bodo, vsaj kar zadeva moje stališče, a še te le v pozitivni smeri. Postavljali bomo ekipe, ki bodo kompatibilne in sposobne sodelovati med sabo. Vsaka ideja je dobra in dobrodošla. Če ima kdo kakšno pripombo na izvedbo programa, potem pričakujem, da bo tej pripombi dal tudi alternativno rešitev. Vsekakor verjamem, da bomo sestavili take ekipe, v katerih bomo dvignili motivacijo in moštveni duh.

Fantje in dekleta večkrat izpostavijo, da je za njih moteče, ker se trenerske ekipe iz leta v leto spreminjajo.
Strinjam se, da je to težava. Gre za proces spoznavanja med trenerji in tekmovalci. Definitivno je treba vztrajati na daljših obdobjih, saj se mi zdi, da le na tak način tako tekmovalec kot tudi trener od tega sodelovanja izvlečeta maksimum. Prav zato si bomo tudi prizadevali, da se pogodbe s trenerji sklenejo za daljše časovno obdobje. S tem trenerju tudi zagotavljaš neko gotovost, saj se mu ni treba bati, da bo naslednje leto moral iskati drugo službo. Vsekakor pa to ni le moja stvar, ampak nekaj, kar zadeva širši dogovor z alpskim odborom in strokovnim svetom.

Kakšna bo pri sestavi ekip vloga novega strokovnega svetovalca Andree Massija?
Pogovori z Andreo so potekali vzporedno z mojimi. Če sem čisto iskren, vseh podrobnosti in dogovora ne poznam, tako da bi to zelo težko komentiral. Vsekakor pa bomo gledali na to, da sodelujemo čim bolj konstruktivno. Andrea je v končni fazi strokovnjak pri telesni pripravi tekmovalca. Njega kot zelo pozitiven člen, ki s svojim znanjem lahko zelo veliko da prav vsem ekipam, vidim predvsem na tem področju.

Torej verjamete, da ima vaš optimizem, ki ste ga izpostavili, ne glede na slabše rezultate iz pretekle sezone neko osnovo?
S preteklimi rezultati se ne želim ukvarjati. Na kratko bom prebral poročila, a zanima me samo, kaj bomo naredili, da bodo jutri programi boljši in da bodo tekmovalci in trenerji bolj zadovoljni. Vsekakor poskušam gledati v pozitivni smeri, torej ne, kaj je bilo, saj na to več ne moremo vplivati, ampak samo, kaj bo.

Si torej upate obljubiti rezultatski korak naprej glede na preteklo sezono?
Za upravljanje takšne funkcije moraš biti entuziast, kar velja tudi za trenerje. Narava dela ni lahka, odsotnost od doma je drugi moteči faktor. Trenerji so na neki način umetniki, ki skušajo nekoga prepričati, da lahko zmore bolje in več. Konkretnih rezultatov ne morem obljubljati, vsekakor pa bomo vse naredili v smeri, da bodo ti dobri.