Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
rp
rp
18.03.2015 07:40:00
Deli članek:

Kdo bo prvi, skrivnost do zadnjega

Arsen Perić

Potem ko so v ponedeljek simbolično krstili prenovljeno planiško letalnico, projektant Janez Gorišek tudi s smučmi na nogah, jo bodo danes ob predvidoma 10.15 tudi preizkusili. Kdo izmed 24 predskakalcev bo prvi, ki se bo spustil po zaletišču, pa do danes ostaja skrivnost.

Glavna kandidata za tistega, ki bo odprl letalnico, sta bila Jaka Rus in Rožle Žagar, ki vlogo predskakalca opravljata tudi na drugih skakalnicah in letalnicah po Evropi. Vseeno pa vodja predskakalcev Ivo Zupan pravi, da sploh ni nujno, da bo to kdo od njiju: "Glede tega se bomo dokončno odločili jutri. Povsem mogoče je, da bo to vlogo sprejel tudi nekdo tretji. Za tistega, ki utrjuje smučino, drugače to niti ni poseben užitek. Hitrost je navadno manjša, malce ga lahko tudi zavira, tako da se s tem prvim skokom še ne da skočiti prav daleč."

SEZNAM PREDSKAKALCEV 
Ernest Prišlič, Andraž Pograjc, Aljaž Vodan, Gašper Vodan, Jaka Tesovnik, Matej Likar, Aleš Hlebanja, Matic Kramaršič, Žiga Mandl, Gašper Bartol, Mitja Mežnar, Jaka Rus, Rožle Žagar, Urban Sušnik, Gašper Berlot, Miha Kveder, Leon Šarc, Urh Kranjčan (vsi Slo), Luckas Müller, Daniel Keil, Thomas Lackner, Fabian Steindl (vsi Avt), Michael Lunardi (Ita), Tom Lubitz (Nem).

Prenovljeno planiško letalnico bo danes torej preizkusilo 24 predskakalcev, od tega 18 Slovencev, štirje Avstrijci, Nemec in Italijan. Dvajset med njimi jih bo organizatorjem nato na voljo tudi v času tekmovanja od četrtka do nedelje. Pred časom se je ugibalo, ali bi letalnico lahko odprl tudi Robert Kranjec, a je stvar kmalu padla v vodo. "Da bi bil prvi prav Robi, o tem nismo resno razmišljali. Glede na to, da za prvega razmere niso najbolj ugodne, Robi ne bi imel nič od takšnega skoka," pojasnjuje Zupan.

Skakalnica je bila že včeraj praktično pripravljena za preizkus, narejena je bila tudi ledena smučina. "Vse je perfektno in brez napake. Del na skakalnici praktično ni več, ureja se le še okolica. Tudi tribuna in šotori so že postavljeni. Potrebujemo samo še lepo vreme, napoved je vsaj do sobote dobra. Prepričan sem, da bo že na preizkus prišlo več ljudi kot po navadi. Glede na zanimanje javnosti bo letošnja Planica gotovo pomenila spektakel," pravi nekdanji skakalec iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja, ki verjame, da je mogoč tudi nov svetovni rekord.

"Vikersund nam je malce pobegnil, a ob pravi termiki in razpoloženem skakalcu je rekord vsekakor mogoč. Letalnica je absolutno večja kot prej, tudi višinska razlika med mizo in doskočiščem je na meji še dovoljenega maksimuma," še dodaja Zupan.

GROS BOLJ SREČEN, ČE NE BO POŠKODB
Kot je ob predstavitvi projekta povedal direktor Zavoda Planica Jelko Gros, je ves čas potekal notranji boj med lepoto in funkcionalnostjo: "Na eni strani smo želeli maksimalno funkcionalnost, lepoto pa postavljamo v drugi plan. Ves čas je bilo treba delati kakšen korak nazaj, da je nastalo, kar bo nastalo."

Arsen Perić
Celoten projekt, ki zajema tudi tekaški del, za zdaj je na njegovem mestu še veliko gradbišče, je skupaj s skakalnim delom vreden 40 milijonov evrov. Med drugim so morali premakniti 30.000 kubičnih metrov zemljine, v velikanki je 2000 kubičnih metrov betona, pa tudi 300 ton železa. Letošnja Planica bo kompromis med staro dolino in nastajajočim centrom, ki je zdaj še gradbišče.


Svetovni rekordi so v poletih mikavna stvar, a ne za vsako ceno. Vikersundovih 251,5 metra bi Planica lahko morda presegla, vendar le ob idealni kombinaciji dejavnikov. "Na prvem mestu je varnost. V nedeljo, ko skoči zadnji in ni nobene poškodbe, sem najbolj srečen. Mogoče bolj, kot če bi dosegli rekord, pa imeli poškodbo. Prva je varnost. Druga stvar je nekaj sreče za skok v bližini svetovnega rekorda: vzgonski veter in najmanj dva razpoložena letalca," je o lovu na rekord dejal Gros. Označbe ob straneh doskočišča so sicer na novi letalnici do 255 metrov.

Lani so planiške polete zamenjali skoki, tekmo pa je zaznamoval precej slabši obisk. Letos bo šla krivulja navzgor. "Predprodaja je precej boljša kot lani. Vse primerjave so z zadnjimi tekmami na letalnici. Zanimanje je večje, ni pa tako veliko, da bi že zmanjkalo prostora. Je še prostor za vse, ki si želijo letalskih užitkov," ljubitelje Planice na ogled v živo vabi Gros, a obenem opozarja na dobro načrtovanje ogleda tekem: "Tisti, ki se bo odpravil iz Ljubljane ob šestih, bo prišel v Planico. Tisti, ki se bo odpravil ob pol osmih, pa bo že imel težave."

VSTOPNICE OD DANES ŽE DRAŽJE

Včeraj je potekel zadnji dan, ko je bilo vstopnice mogoče kupiti v predprodaji. Zdaj so cene sledeče:
- vstopnica odrasli (pet, sob, ned) – 29 evrov
- vstopnica odrasli (čet) – 15 evrov
- vstopnica otroci (čet, pet, sob) – 3 evre
- doplačilo za tribune (A, B) – 18 evrov, skupno 58 evrov

Otroci do 7. leta imajo brezplačen vstop vse dni. Do otroške vstopnice so upravičeni otroci, stari od 7. do 15. leta. Ti imajo v nedeljo brezplačen vstop. Na tribuni imajo otroci do 7. leta prost vstop, vendar brez zagotovljenega sedeža. V četrtek, 19. marca, je dostop na tribuno brezplačen ob predložitvi redne vstopnice. Na voljo bodo tri ključna vstopna mesta, kjer bo vstopnice mogoče kupiti tudi na dan prireditve. Organizatorji bodo natančno nadzorovali vstop na prizorišče, gledanje z bližnjih hribčkov ne bo dovoljeno.