Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Robert Pogačar
Robert Pogačar
20.02.2015 11:50:37
Deli članek:

Največji skakalni eksot ostaja Eddy "the Eagle"

Reuters

Čeprav tudi v naših skakalnih krogih ta podatek neradi slišijo, je dejstvo, da se s smučarskimi skoki resneje ukvarja deset držav, še največ pet pa nato "na pol resno".

Čeprav po uvedbi kvalifikacij nimajo nobenih realnih možnosti, da bi se uvrstili na tekmo, se na svetovnih prvenstvih in olimpijskih igrah še vedno pojavljajo tako imenovani eksoti.

Na tem prvenstvu njihova glavna predstavnika prihajata iz sosednje Madžarske in Latvije. To je pokazal že včerajšnji prvi trening, na katerem sta Peter Kelemen in Kristas Nezborts odstopala od konkurence. V prvi seriji sta oba pristala pri 64 metrih, v drugi pa svoja dosežka še malce poslabšala; Madžar je zmogel 55 metrov, Latvijec, ki "brani" zadnje mesto iz kvalifikacij s prejšnjega SP v Predazzu, pa le meter več.

Tudi takrat je bil glavni konkurent za rep razpredelnice Madžar, Alvos Szilagy je bil pred dvema letoma uspešnejši. Madžari so za eksotiko poskrbeli tudi pri ženskah. Virag Voros je bila s 57 metri v včerajšnjih kvalifikacijah prepričljivo zadnja, potem ko je tudi v treh skokih za trening le enkrat skočila meter več, drugače pa zmogla še 51 in 55 metrov.

Naši vzhodni sosedi so se na skakalnih tekmah spet pojavili po več kot dvajsetletni odsotnosti. V osemdesetih letih so se udeleževali tudi tekem svetovnega pokala in tam niso bili vedno med zadnjimi. Najbolj znano ime je bil Gabor Geller, ki je na tekmi novoletne skakalne turneje v Garmisch-Partenkirchnu leta 1988 zasedel 66., njegov rojak Laszlo Fischer pa 75. mesto med kar 110 uvrščenimi skakalci.

Za primerjavo: naš takrat najboljši skakalec Primož Ulaga ob koncu tiste sezone tretji v seštevku svetovnega pokala je na tej tekmi zasedel 107. mesto, za seboj pa pustil Nizozemca Gerreta Konijnenberga, Madžara Mihalyja Szalaia in verjetno najslabšega skakalca vseh časov, Britanca Eddyja Edwardsa.

Ulaga je bil sploh znan po tem, da kadar je "zamočil", je to storil konkretno. Tako je na OI v Sarajevu na srednji skakalnici na veliko razočaranje več kot 50-tisočglave množice zasedel predzadnje, 56. mesto. Uvrstil se je med dva Španca; mesto pred njim je končal najboljši predstavnik te države Bernard Sola, mesto za njim pa Angel Jeaniquet. Približno takrat sta se državnega prvenstva nekdanje Jugoslavije na Malem polju na Igmanu udeležila tudi dva domača skakalca, torej Bosanca, ki pa sta nad skoki kmalu obupala.

Eddy "the Eagle" Edwards je bil seveda tisti, ki je s svojim načinom skakanja izrazito odstopal in zadnja mesta redno osvajal s prepričljivim zaostankom za predzadnjim. Na OI v Calgaryju, kjer je s 73,5 metra postavil britanski rekord, so mu na srednji skakalnici sodniki dodelili 69,2 točke, predzadnjemu Soli pa 140,4 točke, na večji napravi pa je za svoj skok prejel 57,5 točke, Kanadčan Gillman pred njim pa 110,8.

Velik šaljivec, ki je z debelimi očali in nešportno postavo deloval precej nerodno, očitno ni poznal strahu. Verjetno bi tekmoval še na kakšnih OI, če ga Fis ne bi zaustavila s pravili, po katerih bi se moral kvalificirati vsaj na eno od tekem svetovnega pokala.

Zadnja leta se je število skakalcev iz eksotičnih držav celo nekoliko zmanjšalo. Tudi za to je morda kriva Fis z uvedbo pravila, da v svetovnem pokalu lahko tekmuje le skakalec, ki se je vsaj enkrat uvrstil v finale na celinskem pokalu.

Španci so v devetdesetih letih, odkar jih je kot trener zapustil Vasja Bajc, ukvarjanje s skoki povsem opustili, spet drugi, ki redno nastopajo v celinskem pokalu in pokalu Fis, kot Romuni, Turki, Kanadčani in Slovaki (vsi našteti z izjemo Turkov so pred dvema letoma še tekmovali), pa so očitno ocenili, da z nastopom v kvalifikacijah na tem SP ne bi veliko pridobili in so raje ostali doma.

Kitajci, ki so pred leti tudi že nastopali na velikih tekmah, so se v Falunu pojavili zgolj z žensko ekipo, a to celo popolno s štirimi skakalkami; dve sta se včeraj tudi kvalificirali na tekmo. Brez pravih možnosti za preboj na tekmo bomo v današnjih kvalifikacijah spremljali tudi skakalce iz Ukrajine, Kazahstana, Estonije, Južne Koreje, Švedske in – Grčije!

Ne, v Grčiji še nimajo smučarske skakalnice in je vprašanje, ali jo bodo kdaj imeli, njihove barve pa že nekaj zadnjih let zastopa Nico Polychronidis, ki smo ga lahko spremljali tudi na novoletni turneji. Gre za Nemca grških korenin, ki si je po izpadu iz vseh nemških selekcij uredil grško državljanstvo, a mu to do zdaj še ni pomagalo do vidnejšega uspeha.