Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Jurij Završnik
Jurij Završnik
19.02.2015 12:00:00
Deli članek:

Meritve skokov: Mogoča človeška napaka

Slovence je močno razburila zmontirana fotografija, ki je kazala, da je Peter Prevc skočil dlje kot Anders Fannemel.

Nekdo je bil velik šaljivec, saj je zmontiral dve fotografiji – sobotni rekordni skok Petra Prevca in nedeljski rekord Norvežana Fannemela. Poklicali smo strokovnjake za meritve in tehničnega vodjo za skoke pri mednarodni zvezi Mirana Tepeša.

Meritve daljine na tekmah svetovnega pokala opravlja eno najbolj priznanih podjetjih za ta posel na svetu Swiss Timing s sedežem v mestecu blizu Berna, športne meritve pa sicer opravlja njegova nemška podružnica iz nemškega Leipziga. Podjetje ima celo kopico referenc, saj je meritve opravljalo na olimpijskih igrah od leta 1999, poleg tega pa na kopici svetovnih prvenstvih in tekmah svetovnega pokala.

V Sloveniji se z meritvami na športnih tekmovanjih ukvarjata dve podjetji – Timing Mojstrana in Timing Ljubljana. Vodja pri Timing Mojstrana je Aleš Podrekar, ki ima za seboj ogromno izkušenj. "Na smučarskih skokih opravljamo meritve hitrosti, ne pa dolžinskih meritev, s katerimi se ne ukvarjamo," je dejal Podrekar in nadaljeval: "Računalnik po skakalnici naredi tako imenovano mrežo in potem se ob dotiku skakalca s tlemi določi točka doskoka. Računalnik nato izmeri dolžino. Skoraj nemogoče je, da bi prišlo do goljufije ali napake. Postavlja se le vprašanje, do kod imajo na skakalnici postavljeno tako imenovano navidezno mrežo. Ali so jo v Vikersundu imeli tudi za skoke, daljše od 250 metrov?"

Pol Slovenije je govorilo o tem, da so Norvežani namerno naredili tako, da je drugi dan Fannemel odvzel svetovni rekord Prevcu, in da sploh ni skočil dlje. Fotografijo je seveda precej preprosto prirediti oziroma z njo manipulirati. Toda ali lahko na podlagi televizijske posnetka še enkrat natančno izračunamo dolžino skoka?

"Zelo težko, ker je precej dejavnikov, ki vplivajo na zorni kot posnetka. Skoraj nemogoče je dobiti posnetek obeh skokov, ko bi bila kamera postavljena identično in bi tudi skakalca letela in doskočila v enaki liniji. Tudi ob zelo dobri primerjavi televizijskih posnetkov bi lahko natančnost izračuna dolžine skoka varirala za približno en meter," je še povedal Podrekar.

ČLOVEŠKI DEJAVNIK

V svetovnem pokalu v skokih je seveda naš nekdanji skakalec Miran Tepeš, Jurijev oče, tisti, ki skrbi, da tehnično vse stvari potekajo po pravilih in brez zapletov. "Najprej naj povem, da me v tem primeru, torej v primeru rekordnih skokov Prevca in Fannemela, ni bilo," je dejal Tepeš, ki je seveda že na prizorišču svetovnega prvenstva v Falunu.

"Vse meritve imamo posnete in shranjene, tako da bi v primeru pritožbe lahko takoj pregledali vsak skok posebej v svetovnem pokalu," je govoril Miran, ki skoraj ne dopušča možnost napak.

Skoraj? Torej je le možnost napake? "Imamo dvojni sistem merjenja skokov – elektronskega in z merilci ob skakalnici. V primeru, da bi elektronski sistem odpovedal, potem bi se zanašali na ljudi, ki bi opravljali meritve ob skakalnici. No, v tem primeru, če bi bilo res vse odvisno od ljudi in nič le od računalnika, pa bi lahko prišlo do napake oziroma do človeškega dejavnika, kar bi posledično lahko pomenilo, da bi skok izmerili kot krajšega ali daljšega, kot je bil v resnici. Toda naj še enkrat poudarim – v Vikersundu so vse elektronske naprave za meritve delovale brezhibno, tako da lahko človeški dejavnik izključimo," je bil odločen Tepeš, ki je seveda tudi sam videl zmontiran posnetek obeh skokov in tudi zmontirano fotografijo obeh rekordov.

"Videl sem, vendar sta bila zmontirana posnetka v različnih zornih kotih kamere, poleg tega pa je bila skakalnica v nedeljo drugače označena kot v soboto. Primerjava na tak način je nemogoča," je povedal Miran.

Šaljivec je torej brez potrebe razburjal slovenske ljubitelje skokov. Ali pa tudi ne? No, ne smemo vnaprej dvomiti o poštenosti kogarkoli ali pa se odločati samo na podlagi zmontirane fotografije aknastega srednješolca, ki mu je bilo doma dolgčas in si je izmislil potegavščino ter jo potem naredil v dveh minutah, v naslednjih desetih pa je ta že zakrožila po svetovnem spletu.