STA/zu
20.12.2014 13:50:30

Björgnova najhitrejša, Einfaltova do prvih točk

Arsen Perić

Marit Björgen je zmagovalka 10-kilometrske preizkušnje smučarskih tekačic v Davosu.

Norvežanka je bila najhitrejša v drsalni tehniki. Na startu sta bili dve Slovenki. Za najboljši dosežek je poskrbela najmlajša Lea Einfalt, ki je z 20. mestom osvojila prve točke v svetovnem pokalu. Alenka Čebašek je bila 39.

Björgnova je z novo zmago še utrdila vodstvo v skupnem seštevku svetovnega pokala. Branilka skupne zmage iz minule sezone Norvežanka Therese Johaug je tokrat zgrešila stopničke in je zasedla zanjo skromno šesto mesto (+ 39,9).

Druga je bila nemška veteranka Nicole Fessel (+ 19,9), tretja pa Norvežanka Heidi Weng (+ 26,7). Norveške tekačice so nepremagljive, saj so nanizale že deset zmag v svetovnem pokalu, kar je rekord v ženskem delu karavane.

Zadnja, ki jim je odnesla zmago, je bila Američanka Kikkan Randall, ki je marca letos osvojila sprint v prosti tehniki.

Slovenki sta vpisali polovičen uspeh. Prvih točk v svetovnem pokalu se je veselila 20-letna Einfaltova, ki je v drsalni tehniki za zmagovalko zaostala 1:17,8 minute, kar je zadoščalo za 20. mesto, ki si ga bo zanesljivo zapomnila za celo življenje.

Na zahtevni progi, ki za povrh leži še na visoki nadmorski višini, je bila na polovici proge še na repu trideseterice, v cilj pa je pritekla dobrih 15 sekund za najhitrejšo deseterico. Petindvajsetletna Čebaškova je ostala zunaj trideseterice z zaostankom 1:59,7 minute.

"Končno je šlo in sem zelo zadovoljna. Moram se zahvalit servisu za odlično pripravljene smuči," je bila po uspehu zadovoljna Einfaltova, ki je ob tem osvojila drugo mesto v razvrstitvi do 23. let, pred njo je bila le leto starejša Čehinja Petra Novakova.

"Po minulem koncu tedna sem šla domov za tri dni, čeprav sem bila skeptična zaradi adaptacije na nadmorsko višino, a sedaj vidim, da sem se prav odločila, nazaj sem dobila energijo, saj sem po dolgi odsotnosti od doma že čutila domotožje. Proga mi ni bila ravno pisana na kožo, saj ni strmih klancev, a je proga bila vseskozi napeta in je bilo potrebno teči enojni korak, v katerem imam še rezerve. Vedela sem, da lahko zdržim celotno razdaljo, zato sem začela kar hitro, trenerji so mi na progi sporočali informacije, da sem hitra, zato sem v zadnjem delu še nekaj dodala. Sem perfekcionist, zato vem, da bi lahko določene odseke proge lahko še bolje odtekla, predvsem spuste," je pot k najboljšemu osebnemu dosežku opisala Einfaltova.

V nedeljski slovenski paradni disciplini sprintu bodo na startu štiri Slovenke. Katjo Višnar in Vesno Fabjan pestijo težave s prehladom oziroma virozo, ob njiju pa bosta nastopili še Alenka Čebašek in Nika Razinger.