Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Robert Pogačar
Robert Pogačar
24.03.2014 15:54:22
Deli članek:

Podobna, a hkrati drugačna

Arsen Perić

Da je Peter Prevc glavni slovenski junak pravkar končane skakalne sezone, ni treba posebej poudarjati. Velika večina ve tudi to, da je najstarejši izmed petih otrok in da skačeta tudi njegova brata Cene in Domen, ki že osvajata naslove v mlajših kategorijah. Cene, ki je s 16. in 27. mestom v Planici nase prvič resneje opozoril tudi med člani, primerjav s starejšim bratom ne mara preveč. Po oceni njunih trenerjev Janija Grilca in Gorazda Pogorelčnika sta si v nekaterih stvareh med sabo podobna, v nekaterih pa tudi precej različna.

Tudi po opažanju sedme sile Cene pri 18 letih, ki jih je dopolnil 12. marca, v marsičem spominja na svojega starejšega brata, še najbolj po vedenju in načinu komuniciranja. To je seveda stvar vzgoje, ki sta jima jo vcepila mama Julijana in oče Božidar (za prijatelje Dare) Prevc. Zlasti očetova vzgoja in delovne navade, ki jih je privzgojil sinovoma, jima zdaj pridejo še kako prav. »Ali bo kdo doma delal ali ne, sploh ni vprašanje. To je naš način življenja. Otroci morajo biti aktivni. Ne bi prenesel, če bi zgolj sedeli doma, pred računalnikom,« je v pogovoru za Ekipo ob Petrovem prihodu z OI v Sočiju povedal oče in na vprašanje, ali pričakuje, da bosta tudi Cene in dobra tri leta mlajši Domen (skače tudi že osemletna hčerka Nika, najmlajša Ema pa je pri štirih letih za kaj takšnega še premajhna) nekoč tako dobra kot Peter, odgovoril: »Ne, to ne. Pričakujem pa, da se bosta treningov in tekem lotila enako resno, kot se jih loteva Peter. Kakšni bodo njuni uspehi, bo pokazal čas.«

Sreča družine Prevc, ki prihaja iz Dolenje vasi v Občini Železniki, je v tem, da imajo tam 25-metrsko skakalnico, bolj znano po imenu Bregarca, ki stoji le nekaj metrov od njihove hiše. Na njej je svoje čase skakal že oče, pri devetih letih prvič tudi Peter, mlajši člani družine so se tam ravno tako prvič spustili po zaletišču. Morda se že to pozna v njihovem slogu skakanja. »Cene Prevc ima podoben slog skakanja kot brat, enako velja tudi za Domna in starejšo sestro. Morda je stvar v genih,« je v Planici ugotavljal naš glavni trener Goran Janus.

Nekaj podobnega je opazil tudi Janusov pomočnik Jani Grilc: »Trener, ki se spozna na tehniko, to hitro vidi. V nekaterih stvareh sta si pri tehniki precej podobna. Oba imata tudi nekaj težav z zbijanjem teže in ju zaradi tega čaka še nekoliko težja pot kot pa tiste, ki teh težav nimajo. Takšni fantje morajo biti pri prehrani še bolj disciplinirani in se čemu tudi odreči.«

 

Z njima se ne da »blefirati«

Tudi Grilc, ki je kot klubski trener Triglava bdel nad obema, zdaj pa se v reprezentanci predvsem posveča Petru, ki po njegovi oceni še vedno lahko napreduje, izpostavlja, da sta fanta zelo lepo vzgojena. »Glede tega sta si precej podobna. Oba sta zelo delavna, še največja razlika je pri sprejemanju informacij. Medtem ko jih Peter sprejema zelo hitro in se jih pri njem da precej poenostaviti, je Cene po teoretično-strokovni plati bolj zahteven. Po navadi od trenerjev hoče bolj točne podatke. Te zadeve je treba prerasti. Skoki so šport, v katerem so stvari zelo enostavne in jih je treba čim manj zapletati. Treba je le čim prej ugotoviti, kaj je najbolje zate, in ločiti zrno od plevela,« izkušeni strateg pripoveduje o tem, glede česa se brata med seboj še najbolj razlikujeta. Dodaja pa, da kot njun trener ne moreš »blefirati«, ampak moraš točno vedeti, zakaj z njima na treningu počneš, kar počneš. »Tak tekmovalec lahko tudi prej napreduje. So skakalci, ki ti, ko jim nekaj poveš, odgovorijo z 'v redu', a nimaš občutka, da bodo to znali prenesti nase. Peter in tudi Cene to znata,« ugotavlja trener številnih generacij slovenskih skakalcev.

Peter Prevc: Cene potrebuje mir

O tem, da želi Ceneta nekoliko zaščititi pred raznimi pritiski, je spregovoril tudi Peter. »Ne bi bilo dobro, če bi sam sebi naložil prevelika pričakovanja. Že tako dejstvo, da je njegov brat tako močan, vpliva na njegovo podzavest. Njegov trener mi je dejal, da je od novinarjev dobil vprašanje, zakaj on še ni tako dozorel, kot sem jaz pri sedemnajstih letih. Zdaj, ko ima za sabo že 16. in 27. mesto v svetovnem pokalu, potrebuje mir, da bo lahko še naprej zorel in se pripravljal,« je dejal drugi skakalec sezone, ki je že pred časom v enem od intervjujev razložil, da mora biti doma vedno previden, da ne naredi kakšne neumnosti, saj se vedno bolj zaveda, da je mlajšima bratoma in sestrama za vzor, in se mora truditi, da nanje dobro vpliva.

Jani Grilc se z njunim očetom, ki je v smučarskih skokih prisoten tudi kot sodnik, že dolgo pozna. Kot pravi, se z njim kdaj dobijo na kakšnem neformalnem pogovoru, ob pijači, a se Dare, kot ga kličejo, v stroko nikoli ne vmešava. »Včasih vpraša, kako je, ali kaj potrebujemo. Čeprav ga kdo sprva morda vidi drugače, je dobra in pozitivna osebnost, z življenjskimi vrednotami, ki jih je znal prenesti na svoje potomce,« ga je pohvalil.

Ob vprašanju, ali bi uspehi starejšega brata za Ceneta lahko pomenili dodaten pritisk, pa Grilc odgovarja, da kakšnih večjih posledic ne bi smelo biti, čeprav: »Poznamo primere, ko je bil starejši brat zelo uspešen in mlajši nato ni prišel naprej. Takšen primer je bil pri Primožu Peterki in njegovem mlajšem bratu Urošu, ki pa ju s Prevcema ne bi želel primerjati. Ker gre tudi pri Cenetu vzgojna pot v pravo smer, me zanj niti ne skrbi. Je pa za mlajšega ob tako uspešnem bratu potem vedno težje oziroma obremenjujoče, saj se primerjave hitro pojavijo.«

 

Brat je vzornik, toda ...

Cene je v svojih izjavah podobno redkobeseden, kot je bil Peter pri njegovih letih, pravi pa, da si za cilj ni nikoli postavil, da bi bil boljši od brata, čeprav ga navaja kot enega od svojih vzornikov. Ko smo mu v Planici omenili, da je bil v seštevku ocen obeh skokov na sobotni ekipni tekmi že boljši od njega, je to takoj demantiral: »Tam sem v prvi seriji skočil z dveh naletov višje. Če bi Peter dobil dodatek zaradi nižjega naletnega mesta, bi še vedno imel višjo oceno.«

Cene, ki je pod Poncami svojega starejšega brata razbremenil pri deljenju avtogramov, v svojih izjavah poudarja, da ga zanima le, da pokaže najboljše skoke, ki jih je sposoben. O tem ves čas govori tudi Peter, ki je svoj način razmišljanja očitno prenesel tudi na slabe štiri leta mlajšega brata. Dijak tretjega letnika kranjske gimnazije je na vprašanje, ali se bo številčna družina Prevc ob koncu sezone zbrala in nazdravila uspehom, odgovoril: »Zakaj pa bi se veselili? Saj smo se že večkrat med sezono. Sezone je konec, zdaj pa me čakajo druge naloge, že zjutraj moram biti v šoli.« Ob tem nam je takoj prišel na misel oče Božidar, ki je po Petrovi vrnitvi z OI ob vprašanju, ali mu doma pripravljajo kakšno presenečenje, odvrnil, da ga nikoli niso razvajali in ga tudi zdaj ne bodo.

 

Pogorelčnik: Primerjav ne želimo delati

Da Cene primerjav s svojim starejšim bratom ne mara preveč, je opazil tudi njegov trener v mladinski reprezentanci, Gorazd Pogorelčnik: »Teh primerjav tudi ne želimo delati. Naša usmeritev je takšna, da je vsak posameznik oseba zase, ki ima svoj potencial in športni razvoj. Fant je talentiran, poznajo se tudi družinske vrednote, ki so značilne že za Petra.«

Gorazd, ki je tri leta treniral tudi zdaj drugega skakalca sveta, pravi, da sta si fanta v nekaterih stvareh podobna, po drugih pa tudi precej različna: »Oba imata nekakšen poseben smisel za humor. Ceneta sicer zanima še veliko drugih stvari, denimo tehnologija. Zanj se ni treba bati, da ne bi uspel kje drugje, če mu ne bi uspelo na športni poti.«

In kako gleda na morebiten pritisk, ki ga z svojimi uspehi Peter lahko nehote vrši na mlajšega brata? »Res je, da se vsak mlajši brat želi primerjati s starejšim, in se potem sprašuje, ali je tudi on lahko tako uspešen. Trenerji se trudimo, da bi vpliv teh primerjav čim bolj zmanjšali. Cene se mora osredotočiti le nase in na svoj razvoj,« je dodal Pogorelčnik.