Jakub Menšik, Češka, 19 let. Joao Fonseca, Brazilija, 18 let. Learner Tien, ZDA, 19 let. Nove zvezdice na teniškem nebu. New Kids on the Block oziroma neki novi klinci po Balaševićevo.
Fonseca je na svoj prvi grand slam v karieri prišel s popotnico trinajstih zaporednih zmag. Decembra je slavil na turnirju Next Gen, na začetku meseca dobil Challenger v Canberri in se nato sprehodil še skozi kvalifikacije Melbourna. A (do zdaj) najboljše je prišlo v prvem krogu, ko je premagal devetega igralca sveta Andreja Rubljova, kar je seveda daleč največji skalp v karieri. Rubljov ni imel odgovora na rušilni forehand. Rusu, ki sicer ne slovi kot eden psihično najbolj trdnih tenisačev v karavani, ni bilo jasno, kaj se dogaja, publika na Margaret Court Areni pa je bila seveda na strani fanta iz Ria de Janeira, ki ga mnogi vidijo kot legitimnega naslednika Guge Kuertena, najboljšega tenisača, kar jih je dala ta južnoameriška država. Njegov zmagoviti niz je v drugem krogu sicer zaustavil Italijan Lorenzo Sonego, toda gledalci so po petih nizih Fonseco vseeno z ovacijami pospremili z igrišča.
Devetnajstletni Čeh Jakub Menšik ni ravno odkritje, navsezadnje že petič nastopa na grand slam turnirju, pri tem pa se je v New Yorku v letih 2023 in 2024 obakrat prebil do tretjega kroga, kar priča, da mu tovrstna podlaga zelo ustreza. To je vnovič pokazal oziroma dokazal tudi v teh dneh v Melbournu. V drugem krogu OP Avstralije 2025 je nadigral šestega igralca sveta, Norvežana Casperja Ruuda, da bi v tretjem krogu proti Špancu Alejandru Davidovich Fokini serviral za zmago s 3:0 in imel nato v podaljšani igri še dve zaključni žogici. Toda ni jih izkoristil in v osmino finala se je po preobratu uvrstil Španec (6:3, 6:4, 6:7, 4:6, 2:6).
In potem je tu še kvalifikant Learner Tien, 19-letni Američan vietnamskih korenin. Če je pred tem trikrat nastopil le na domačem US Opnu in pri tem vedno izpadel v prvem krogu, je tokrat v drugem krogu premagal petega igralca sveta in trikratnega finalista OP Avstralije Daniila Medvedeva. Njun dvoboj je trajal skoraj pet ur, končal pa se je ob treh zjutraj po lokalnem času, ko je Medved(ev) končno padel pod streli najstnika iz Kalifornije. Nočni triler, ki je bil eden boljših dvobojev letošnjega Australian Opna. Learner je postal Teacher, Učenec je postal učitelj. V tretjem krogu Tiena, ki je ime (Learner/učenec) dobil kot neke vrste poklon maminem poklicu učiteljice matematike, čaka Francoz Corentin Moutet. Učenec je postal učitelj.
Fonseca, Menših, Tien … Morda je še prezgodaj, da bi zapisali zvezda je rojena oziroma da bi vsem naštetim prilepili oznako naslednja velika stvar svetovnega tenisa, vsekakor pa gre za imena, ki si jih velja zapomniti.
Čakanje na slovenskega najstnika, ki bi v tovrstnem stilu zakorakal na veliko sceno, pa se nadaljuje. Najbrž ne bomo prav dosti zgrešili, če zapišemo, da je slovenski moški tenis na eni (naj)nižjih točk v 21. stoletju.
Kot Švedska, kar pa ni več dobro
Slovenski moški tenis še na devetem zaporednem grand slamu nima svojega predstavnika, naslednikov Blaža Kavčiča in Aljaža Bedeneta, ki sta v najboljših letih bolj ali manj redno igrala na največjih turnirjih, še vedno ni na obzorju. Kako, zakaj ... Odgovor je večplasten, v tolažbo pa nam je lahko dejstvo, da v tem 'zosu' nismo sami.
Svojega predstavnika je v prvem krogu prvega letošnjega grand slama imelo 36 držav. Največ od skupno 128 igralcev je prihajalo iz ZDA in Avstralije. Po štirinajst, Američanom in gostiteljem, ki so do te številke prišli tudi s pomočjo posebnih povabil, pa so sledili Francozi (12), Italijani (10), Argentinci in Španci (po 8). Prvič v odprti eri je na grand slamu zaigral Libanonec, v Teksasu rojeni Hady Habib se je prebil prek kvalifikacij.
Boste pa med nastopajočimi zaman iskali slovenskega tenisača. Znova. Zadnji Slovenec, ki je nastopil na grand slam turnirju, je bil Aljaž Bedene. Leta 2022 je po zaslugi zaščitenega rankinga nastopil na US Opnu in tam izpadel v prvem krogu, kar je bil tudi zadnji veliki turnir v njegovi karieri. Na naslednjih devetih grand slamih na moškem turnirju Slovenija ni imela svojega predstavnika. Vprašanje je, kdaj ga bo imela znova. Suša bi se kaj lahko raztegnila še na nekaj let. Vsaj bližnja prihodnost ni ravno svetla. Pogled na ATP lestvico ne ponuja ravno veliko razlogov za optimizem. Dvajsetletni Bor Artnak je kot najboljši Slovenec na 424. mestu, 23-letni Filip Jeff Planinšek je 743., 34-letni Blaž Rola pa 785. V mlajših kategorijah je nekaj obetavnih fantov, toda od tam pa do turnirja za grand slam je še zelooooooo dolga in ovir polna pot. Prvi korak bi bil nastop na mladinskem turnirju, a tudi tam boste zaman iskali slovenskega naroda sinove.
Da Slovenija nima svojega igralca na grand slam turnirju niti ni presenetljivo, precej bolj zanimivo je, da ga denimo nima deset milijonska Švedska. Slednja namreč v preteklosti ni bila le teniška sila, ampak velesila. Svetu je skozi leta dala takšne velikane igre kot so Björn Borg, Stefan Edberg, Mats Wilander ...V odprti eri so švedski teniški igralci skupaj osvojili kar 25 grand slam turnirjev: Borg 11, Wilander 7, Edberg 6, Thomas Johansson 1. A vse to je le še lep spomin. Trenutno je najvišje na lestvici 28-letni Elias Ymer, ki zaseda 327. mesto.
Tudi avstrijski tenis je videl že precej boljše čase. Po upokojitvi sicer komaj 31-letnega Dominica Thiema, ki je leta 2020 dobil US Open, so tudi naši severni sosedje brez top igralca. Švicarski voz po drugi strani še vedno vleče 39-letni Stan Wawrinka.