Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Jurij Završnik
Jurij Završnik
03. 12. 2024 · 10:44
14:59
Deli članek:

Dvojna merila glede dopinga v tenisu. Nekoč najboljši je pritrdila tudi Slovenka Plus

Profimedia

V teniškem letu 2024, ki je v bistvu končano, sta ljubitelje tega športa verjetno najbolj vznemirila dva dopinška primera.

Prvi igralec sveta Italijan Jannik Sinner je bil pozitiven na klostebol v začetku leta na turnirju v Indian Wellsu. Mikro količino prepovedane substance naj bi dobil preko masažne kreme svojega fizioterapevta. Ni bil kaznovan. Wada se je na odločitev, da izgubi samo denarno nagrado in točke za ta turnir, pritožila.

Profimedia
Jannik Sinner

Trenutno druga igralka sveta Poljakinja Iga Swiatek je bila pozitivna na trimetazidine sredi avgusta na turnirju Cincinnatiju. Kaznovana je bila z enomesečno prepovedjo nastopanja, odvzete pa so ji bile točke s tega turnirja in denarna nagrada. Swiatkova naj bi dobila mikro količine prepovedane snovi preko tablet melatonina, ki jih je jemala zaradi nespečnosti oziroma časovne razlike.  

Profimedia
Iga Swiatek

Zdaj mnogi Mednarodni teniški zvezi oziroma najprej Itii (International Tennis Integrity Agency - ITIA) očitajo dvojna merila ter da je 'zaščitila' svoji najbolj znani imeni - ali, če hočete, svoja najboljša produkta. 

Oglasila se je še ena dopinška grešnica, nekdanja številka ena svetovnega ženskega tenisa, Romunka Simona Halep, ki je bila zaradi dopinškega prekrška najprej kaznovana z dveletno prepovedjo nastopanja, potem pa so ji kazen znižali na devet mesecev in že nastopa. Simona je cel čas trdila, da je prepovedano sredstvo zaužila nevedoma, a ji Itia ni povsem verjela. Dobila je precej višjo kazen kot Iga Swiatek. 

In Halepova je na družbenem omrežju zapisala, da se ji ne zdi v redu, da ne obravnavajo vse igralke enako. Z njeno ugotovitvijo se je strinjala tudi najboljša slovenska igralka zadnjih let Tamara Zidanšek.  

"Sedim in skušam razumeti. Toda zame je nekaj takega nemogoče razumeti. Sedim in se čudim, zakaj tako velika razlika v obravnavi in razsojanju? Ne najdem in mislim, da ga ni - logičnega odgovora, namreč. Lahko je samo slaba volja s strani Itie, organizacije, ki je naredila popolnoma vse, da bi me uničila navkljub dokazom. Resnično so hoteli uničiti zadnja leta moje kariere. Želeli so nekaj, za kar si nisem nikoli predstavljala, da je mogoče. Vedno sem verjela v dobro. Verjela sem v poštenost v športu. In verjela sem v prijaznost. Krivica, ki se mi je zgodila, me je bolela, me boli in me bo verjetno vedno bolela. Kako je mogoče, da je imela Itia pri identičnih primerih, ki sta se zgodila v skoraj istem časovnem obdobju, popolnoma nasprotna pristopa. Kako naj sprejmem to, da mi WTA in svet igralk ni hotel vrniti rankinga, ki sem ga imela in ki sem si ga zaslužila. Izgubila sem dve leti moje športne kariere. Doživela sem mnogo neprespanih noči, grdih misli, tesnobe, neodgovorjenih vprašanj ... Toda zmagala sem z resnico. Izkazalo se je, da sem bila kontaminirana, okužena, in da je bil biološki potni list čista izmišljotina. In ohranila sem še nekaj - moja duša je ostala čista. Razočarana sem, žalostna, frustrirana, toda ne počutim se slabo. Hvaležna sem za podporo in ljubezen ljudi, ki so vsak dan z mano. V vsej umazaniji še vedno čutim ljubezen do tistih, ki so tudi meni ponudili ljubezen. To je morda moja največja zmaga. Kot vemo vsako jutro vzide sonce za vse, ampak lepo je, da ko vzhaja, da najde mojo čisto dušo. Ponosna sem na to kdo sem," je zapisala Simona. 

Ostro in neposredno. 

In ni bila edina, ki se je oglasila in dvomila o pravilnih postopkih Itie. "V vsakem primeru je bilo izpeljano narobe. V agenciji je polno amaterjev. V agenciji je kakafonija, neubranost. Slišiš o tem, a nihče nič ne ve o tem. To ni profesionalno. In o tem govorijo vsi, kar je precej groteskno," je govorila nekdanja številka sedem na svetu med moškimi, Francoz Richard Gasquet. 

Profimedia
Richard Gasquet

Podobnega mnenja je tudi drugi nekdanji francoski teniški mušketir Julien Benetteau, ki je zdaj kapetan ženske ekipe v pokalu BJK: "Mislim, da tenis nima težave z dopingom. Težava je v Itii, v njeni komunikaciji in različni obravnavi primerov. Ali ni to prostor za dvome? Seveda je. Agencija je slabo vodena. In taka dejanja sprožajo vprašanja. Če se vprašamo ali ima tenis težavo z dopingom, lahko postavimo dodatno vprašanje ali je 100 najboljših igralcev in igračlk dopingiranih? Ali ATP in WTA 'pokrivata' pozitivne igralce in igralke? Je vse skupaj v resnici organizirano? To je nemogoče. Igralci in igralke so cel čas pod nadzorom. Igralca na turnirju testirajo. Na leto ima med 15 in 20 testov. To je posamični šport in nemogoče je, da bi bil tu sistemski doping. Toda pri Itii bi se morali uskladiti glede komunikacije in kazni. Zdaj imamo občutek, da se kazni delijo glede na mesto na lestvici."

Profimedia
Julien benetteau


Seveda se je oglasil tudi kontroverzni Avstralec Nick Kyrgios, ki je ob objavi dopinškega prekrška Poljakinje zapisal: "Izgovor, ki ga lahko uporabimo vsi je, da nismo vedeli. Preprosto nismo vedeli. Najboljši športniki na svetu, največji profesionalci, lahko zdaj preprosto rečejo - nismo vedeli." In poleg zapisa dodal emotikon ploskanja. Dovolj zgovorno.   

Profimedia
Nick Kyrgios

Vrhunski športniki so sprejeli pravila igre glede dopinga, saj testiranja posegajo v njihovo zasebnost. Toda drugače pač ne gre. Mednarodna protidopinška agencija Wada že deset let kaznuje Rusijo oziroma ruske športnike zaradi sistemskega dopinga (v tenisu so seveda naredili izjemo, kar je svojevrsten paradoks), dovoljuje pa, da se kaznuje za dopinške prekrške s smešnimi kaznimi v primerjavi z drugimi športi (atletiko, kolesarstvom ...). Zakaj? Ker je v tenisu preveč denarja, preveč uglednih sponzorjev, ki bi se obrnili stran, če bi izbrisali pol igralcev najboljše stoterice s svetovne lestvice. Preveč ljudi predobro služi na račun tenisa, da bi jim bilo v interesu sprejeti konkretne rešitve in kaznovati grešnike v skladu z integriteto.