TZS
1 15.04.2021 11:49:38

Rola veliki zmagovalec challengerja v Splitu

Blaž Rola
V Splitu se je pisala zgodovina. Prvič sta se v velikem finalu turnirja serije challenger pomerila dva Blaža! Nasproti sta si namreč stala Blaž Kavčič in Blaž Rola, zmagovalec turnirja pa je postal Blaž Rola, ki je zgodovinski dvoboj po 2 urah in 14 minutah igre dobil z rezultatom 2:6, 6:3 in 6:2.

Slovenca sta se pomerila v finalu turnirja serije ATP challenger v Splitu. Na turnirju z nagradnim skladom 44.820 evrov je Rola lovil peto, Kavčič pa 18. zmago v drugem kakovostnem rangu tenisa. Kavčič je v polfinalu ugnal Poljaka Kacperja Žuka z 2:6, 6:3, 6:2, medtem ko je bil Rola boljši od Argentinca Andree Collarinija s 7:6 (3), 6:7 (3), 6:4. Doslej sta se na turnirjih ITF futures in ATP challenger pomerila trikrat, vselej pa je slavil štiri leta starejši Kavčič. Za 34-letnika je bil to že v 31. finale turnirjev serije challenger, medtem ko je bil za Ptujčana Rolo to 13. finale.

Prvič se je zmage razveselil mlajši Rola

34-letni Kavčič, ki je na turnirju odigral kar sedem dvobojev, je zadnjega začel bolje in prvi niz dobil s 6:2. Nato pa je sledil preobrat, 30-letni Rola je v drugi igri drugega niza vzel servis Kavčiču in tega potem zaključil z izidom 6:3. V tretjem nizu je tekmecu oddal še igro manj in se razveselil pete zmage na turnirju serije Challenger, Kavčič pa ostaja pri sedemnajstih.

"Sploh ne vem, kako mi je uspelo zmagati. Razmere so bile bolj pisane na kožo Kavčiču. Veter, dež, mraz. Igrišče je bilo počasnejše kot prejšnje dni. Prvi niz je igral brez napake, tako, da še zdaj ne vem, kako sem zmagal. Srečen sem. Škoda, da smo v takšnih časih, saj bi bile tribune prav gotovo polne njegovih in mojih navijačev. Ampak to je treba sprejeti. Občutki so mešani. Nekdo je pač moral zmagati. Igral sem proti prijatelju, s katerim skupaj trenirava. Je pa to znak, da delamo dobro. Oba sva bila v finalu, igrala sva dober tenis. Upam, da se bo sezona tako tudi nadaljevala," je po dvoboju dejal presrečni Rola, ki je prišel do turnirske zmage po natanko dveh letih.

Že nekaj dlje pa čaka na 18. zmago na turnirju serije Challenger Blaž Kavčič: "Razmere so bile v finalu nekoliko težje. Pihal je veter, padal je tudi dež. Bilo je tudi nekoliko bolj hladno. Tekmo sem začel zelo dobro, brez napak. Našel sem pravi ritem, pravo taktiko. Prvi niz sem dobil gladko. Rola je nato spremenil igro, postal je bolj agresiven. Nehal je delati napake. Meni nato ni uspelo spremeniti igre. Mislim, da je odločilo to, da je bil bolj pogumen, da je bolje je serviral v odločilnih trenutkih. Zasluženo je zmagal."

To je bil drugi slovenski finale na turnirjih serije Challenger. Prvič sta si Slovenca v boju za naslov nasproti stala leta 2012 v kitajskem An Ningu, ko je obračun med Grego Žemljo in Aljažem Bedenetom pripadel prvemu.

Challenger Split (Hrvaška, €44.820, peščena podlaga, zunaj)

Zidanškova poražena v finalu Bogote

Tamara Zidanšek je izgubila finale teniškega turnirja WTA 250 v Bogoti. Premagala jo je 19-letna domačinka Maria Camila Osorio Serrano s 5:7, 6:3 in 6:4. 23-letna igralka je drugič v karieri obstala na zadnji stopnički do naslova. Tamara iz Kolumbije odhaja s 16.398 dolarji in 180 točkami, ki jo bodo na novi razpredelnici WTA pripeljale do 80. mesta na svetu. Zidanškova je 2018 in 2019 zmagala na turnirju WTA izziva v Bolu na Braču (WTA 125K series), a to ni turnir iz serije WTA toura. Gre za vmesno serijo med turnirji Mednarodne teniške zveze (Itf) ter Združenja poklicnih igralk (WTA). Ima 125.000 dolarjev nagradnega sklada.

Leta 2019 je v Nürnbergu igrala v finalu turnirja WTA 250 (226.750 dolarjev) in morala po treh nizih priznati premoč Kazahstanki Juliji Putincevi. Je pa Zidanškova trikrat zmagala v finalih turnirjev WTA med dvojicami - Palermo (2020), Linz (2020), Taškent (2018).

Pet Slovenk je doslej poseglo po lovorikah med posameznicami na turnirjih WTA - Mima Jaušovec (Los Angeles 1982, Hamburg 1978, Roland Garros 1977, Rim 1976, Toronto 1976), Katarina Srebotnik (Auckland 2005, Stockholm 2005, Acapulco 2002, Oeiras 1999), Polona Hercog (Lugano 2019, Bastad 2012, Bastad 2011), Tina Pisnik (Bol 2000) in Maja Matevžič (Bratislava 2002).

Slovenka je v Bogoti na poti do finala premagala Rusinjo Ano Kalinskajo (107.), Italijanki Giulio Gatto-Monticone (177.) in Saro Errani (112.) ter Bolgarko Viktorijo Tomovo (146.) v finalu pa je morala po dveh urah in 50 minutah priznati premoč 19-letni Kolumbijki Marii Camilo Osorio Serrano, ki se bo z naslovom iz 180. mesta povzpela na zanj rekordno 135.

Finale je bil napet in dramatičen. V prvem nizu je imela nekdanja prva mladinka sveta iz Kolumbije že prednost s 3:1. Zidanškova je hitro izenačila na 3:3, pri vodstvu domačinke 4:3 pa rešila dve žogi za odvzem servisa. Za prvi niz je servirala že pri 5:4, a igro izgubila brez osvojene točke, bolje pa je odigrala dvanajsto igro in po 55 minutah prišla do vodstva 1:0.

V drugem nizu so se 'breaki' vrstili po tekočem traku, Zidanškova pa je slabo odigrala četrto igro, ko je zapravila prednost 40:0, še manj zbrana pa je bila od rezultata 3:3 in 30:0 dalje. Najprej je izgubila servis in do konca niza, ki je trajal 47 minut, dobila le še tri točke.

Zidanškova je tretji niz začela z izgubo servisa, nato se nekajkrat rešila iz težkih položajev ter pri vodstvu Kolumbijke s 5:4 prišla do petih priložnosti za izenačenje. Zapravila je najprej vodstvo 40:0, nato še dve 'break' žogici ter z udarcem v mrežo Serranovi podarila zmago na prvo zaključno žogo.

Dominko zmagovalec ITF turnirja v Rusiji

Predstavnik ŽTK Maribor Sebastian Dominko je na turnirju serije ITF J3 v Almetievsku prišel do uspeha kariere. Vseh pet nasprotnikov je premagal brez izgubljenega niza in tako prišel do svojega krstnega ITF naslova v posamični konkurenci.

Če mu je na zadnjem ITF turnirju v El Salvadorju (ITF J4) spodletelo v finalu, je tokrat na še močnejšem turnirju šel vse do konca. Skozi celoten teden je predstavnik ŽTK Maribor nastopal izjemno zanesljivo, v finalnem obračunu pa je odličen teden le še kronal s prepričljivo zmago nad 1. nosilcem turnirja, 56. mladincem sveta Konstantinom Ženovim. Za Dominka je to prvi ITF naslov v posamični konkurenci, medtem ko jih je v dvojicah zbral že kar pet.