Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
bm
bm
16.10.2019 12:05:35
Deli članek:

Jesensko zatišje na domačih igriščih: Mladi opozarjajo nase

Marino Kegl z očetom

Na domačih igriščih vlada jesensko zatišje, saj se je z mastersi zaključila sezona 2019, igralke in igralci pa se intenzivno pripravljajo na prihajajočo zimsko sezono, ki se bo s turnirji začela osmega novembra.

Konec tedna so se najboljši igralci in igralke mlajših kategorij zbrali na fakulteti za šport, kjer so opravili redne letne meritve motoričnih sposobnosti in antropometričnih značilnosti, katerih rezultati jim bodo služili pri pripravi programov dela za naslednja obdobja. Na testiranje pod okriljem TS je bilo povabljenih 88 igralk in igralcev.

Pia dvakrat v finalu
Člani in članice medtem še naprej nastopajo na mednarodnih turnirjih in pretekli teden je bila najuspešnejša 17-letna Domžalčanka Pia Lovrič. Naša, na svetovni mladinski lestvici s 55. mestom najvišje uvrščena igralka, je še enkrat odlično izkoristila priložnost, ki se ji je ponudila z nastopom v glavnem žrebu turnirja z nagradnim skladom 15.000 USD v tunizijski Tabarki. ITF na vsakem članskem turnirju namreč zagotovi nekaj mest v glavnem žrebu za najboljše mladinke. Lovričeva je tako še drugič v karieri nastopila na članskem turnirju in ponovno vknjižila izvrsten rezultat, saj se je tako med posameznicami kot med dvojicami uvrstila v finale, v obeh konkurencah pa je ostala brez naslova. Lovričeva se je v četrtfinalu in polfinalu pobrala po velikem zaostanku, saj je v obeh tekmah izgubila prvi niz in zaostajala tudi v drugem. V četrtfinalu je po preobratu, ki ga je pripravila po izgubljenem prvem nizu z 1:6, in zaostanku v drugem z 0:2 s končnim izidom 1:6, 6:2, 6:0 premagala tretjo nosilko turnirja, Britanko Alice Gillian, 692. igralko lestvice WTA in 56. igralko članske lestvice ITF. V drugem nizu je po izidu 0:2 do konca srečanja nanizala 12 zaporednih iger, v katerih je Britanka osvojila le 14 točk. Podobna zgodba se je ponovila v polfinalu, ko je igrala s favorizirano prvo nosilko turnirja, 22-letno Italijanko Martino Colmegna, zmagovalko in finalistko zadnjih dveh turnirjev v Tabarki. Z zmago 3:6, 6:2, 6:2 je Italijanki zadala drugi poraz na zadnjih 13 srečanjih. Tudi tokrat smo spremljali razburljivo srečanje, v katerem je Italijanka po dobljenem prvem nizu v drugem povedla z 2:0, nato pa izgubila šest iger zapored. Enaka zgodba se je ponovila v odločilnem tretjem nizu, ko je po vodstvu Colmegne z 2:0 Pia osvojila šest zaporednih iger in tudi tretji niz, tako kot drugega, dobila s 6:2. V finalu je igrala s 26-letno bolgarsko levičarko Julio Stamatovo, ki na lestvici WTA zaseda 825. mesto. Stamatova je bila boljša s 6:4, 6:3. Lovričeva je v uvodnih osmih tekmah v članski konkurenci dosegla šest zmag in doživela dva poraza, ob tokratnem finalu v Tabarki je bila še četrtfinalistka v češkem Olomoucu. V konkurenci dvojic se je na obeh turnirjih uvrstila v finale. Tokrat je igrala z Italijanko Saro Ziodato, naslov pa sta za las zgrešili, saj sta finalni obračun dvojic izgubili z rezultatom 6:2, 2:6, 9:11. Klub finalnima porazoma je lahko Lovričeva s prvimi dosežki na profesionalnih turnirjih več kot zadovoljna, saj predstavljajo odlično popotnico za naprej in dokazujejo, da je že konkurenčna profesionalnim teniškim igralkam v članski konkurenci. Nadaljuje pa tudi pot naših uspešnih mladink Juvanove, Radišićeve, Erjavčeve in ostalih, ki v zadnjem obdobju na članskih turnirjih opozarjajo nase in so med najboljšimi 500 igralkami sveta. Lovričeva bo tudi ta teden nastopala v Tabarki, kjer bo poskušala osvojiti prvi naslov na profesionalnih turnirjih.

Rola ne najboljše
Naš trenutno drugi lopar Blaž Rola je nastopil na challengerju v ameriškem Fairfieldu. Na turnirju z nagradnim skladom 108.320 ameriških dolarjev je Blažu pripadlo mesto petega nosilca. V tretjem krogu se je meril z devetopostavljenim Darianom Kingom iz Barbadosa ter po uri in 17 minutah izgubil s 4:6, 2:6. Blaž ni najbolje serviral, izkoristek drugega servisa je imel zgolj 43 odstotkov, v srečanju pa je začetni udarec izgubil štirikrat. King je bil v osvojenih točkah boljši s 60:45.

Na turnirju ITF v največjem nigerijskem mestu Lagos (25.000 USD) je Nastja Kolar, ki je bila tretja nosilka, presenetljivo izgubila v četrtfinalu. S 6:3, 6:4 jo je premagala na lestvici WTA 170 mest nižje uvrščena, 22-letna Švedinja Fanny Ostlund.

Aktivni mladinci in mladinke
V italijanskem Tremosinu se je med fanti izkazal 17-letni Ptujčan Blaž Vidovič, ki se je na turnirju ITF 5. ranga uvrstil v polfinale. V prvem krogu je bil kot četrti nosilec prost, v drugem je s 6:3, 6:2 izločil Španca Pola Del Castilla, v tretjem krogu pa je bil s 6:4, 7:5 boljši še od Italijana Niccola Ciavarelle. V četrtfinalu je igral z Italijanom Jonasom Greifom in zmagal s 7:6 (2) ,7:6 (3). V polfinalu se je pomeril z osmim nosilcem, Belgijcem Noahom Merrejem, in izgubil s 4:6, 1:6. Za Vidoviča je to tretja najboljša uvrstitev v karieri, potem ko je bil še polfinalist na turnirju 4. ranga v Mariboru leta 2018 in finalist turnirja 5. ranga v Baru leta 2017. Na lestvici ITF je trenutno na 774. mestu, leta 2018 pa je bil s 474. mestom na svetovni mladinski lestvici uvrščen najvišje v karieri. Na istem turnirju sta v tretjem krogu nastope v konkurenci posameznic končali Tara Katarina Milić, s 6:1, 6:4 jo je premagala domača povabljenka Anna Paradisi, in Tarina mlajša sestra Ela Nala, ki jo je s 6:1, 6:3 izločila Italijanka Linda Salvi. Sta pa Milićevi zelo dobro nastopili med dvojicami, kjer sta se uvrstili v polfinale. V četrtfinalu sta s 4:6, 7:5, 10:5 premagali Italijanki Camillo Gennaro in Emmo Rizzetto, v polfinalu pa sta v še enem tesnem obračunu s 6:7 (5), 4:6 izgubili z Italijankama Andreo Mario Artimedi in in Carlotto Moccia.

Svetovno prvenstvo gluhih
V turški Antalyi od 12. do 19. oktobra poteka svetovno prvenstvo gluhih. V Antalyo je odpotoval najboljši slovenski gluhi igralec Marino Kegl, ki na svetovni lestvici gluhih zaseda peto mesto. Štiriindvajsetletnega slovenskega tekmovalca spremlja oče Darko, ki je njegov osebni trener že od leta 2011. Marino je četrti nosilec turnirja moških, na katerem nastopa 31 igralcev iz 16 držav, nastope pa je začel z dvema prepričljivima zmagama. V prvem krogu je s 6:0, 6:0 premagal Turka Necatija Gormeza, v drugem je bil s 6:1, 6:1 po uri in pol igre boljši od Rusa Jaroslava Revina. Z uvrstitvijo v četrtfinale je že izboljšal svojo uvrstitev s SP v Nottinghamu leta 2015, ko je izgubil v osmini finala. Kegl že od rojstva trpi za popolno izgubo sluha, kar mu je zlasti na začetku kariere povzročalo precej težav. Marino ima največ težav z orientacijo, eksplozivnostjo, ravnotežjem in občutkom za prostor. »Študije, ki so jih delali v Ameriki, pravijo, da mora gluhi teniški igralec igrati 30 odstotkov bolje od slišečega, da sta enaka. Moj največji sovražnik je veter,« je pojasnil Marino. Zaradi odsotnosti sluha ne sliši jakosti udarca, kar je za sprejem pomembna informacija. Najraje ima trdo igralno podlago, saj so na njej odboji najbolj enakomerni in tako lažje nadzoruje žogice ter igro. Rekord Marinovega servisa znaša 208 kilometrov na uro. Mladi Sobočan v Sloveniji med gluhimi nima niti konkurence niti primernega sparing partnerja, s katerim bi se lahko pripravljal na največja tekmovanja. Zato kljub gluhoti tekmuje tudi med slišečimi, kjer na lestvici Tenisa Slovenija trenutno zaseda 25. mesto.

Galerija