Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Jurij Završnik
Jurij Završnik
24.05.2015 08:00:02
Deli članek:

Na Polono lahko stavite, Blaža mineva potrpljenje

Profimedia

Polona Hercog in Blaž Kavčič bosta edina predstavnika pod slovensko zastavo med posamezniki na drugem grand slamu sezone (Aljaž Bedene igra za Veliko Britanijo, v kvalifikacijah pa je podlegel Blaž Rola).

V zadnjem času je bila Mariborčanka v slabi formi, Ljubljančan pa je imel spet težave s poškodbo. Pričakovanja slovenskih ljubiteljev tenisa niso prav visoka, vendar pravita, da lahko preskočita prvi krog.


Hercogova (74. na lestvici WTA) se bo v prvem krogu (turnir se začenja jutri) pomerila s Kitajko Shuai Peng, ki je 24. nosilka in tudi 24. igralka na lestvici WTA. Kavčič (81. na lestvici ATP) pa bo imel za nasprotnika Tajvanca Yen-Hsu Luja, ki je 64. igralec sveta. Pred začetkom največjega peščenega turnirja na svetu smo oba včeraj zmotili v Parizu, ko sta opravila opoldanski trening.

Polona, kakšno oceno bi dali svojemu začetku peščene sezone? Ste zadovoljni?
Nisem zadovoljna, to zagotovo ne. Ne samo zaradi rezultatov, ampak tudi zaradi tega, ker nisem našla prave igre. Izgubila sem samozavest za igro s forehandom, zato nisem dobivala dvobojev, kot sem jih prej. To je bil zame precejšen manko v dvobojih, ker sem prej lahko zaključevala točke s tem udarcem. To me je stalo tudi nekaj porazov v dvobojih. Po turnirju v Nürnbergu sva s trenerjem Željkom Krajanom še malce ostala tam in trenirala, tako da sem v zadnjih dneh malo bolj začutila igro. Našla sem se. Na zadnjih treningih bo treba dati vse od sebe, potem pa bomo videli. Kar bo, pa bo.

Žreb vam je v prvem krogu namenil Kitajko Shuai Peng.
Žreb bi lahko bil tudi precej slabši glede na moj ranking. Pengova ni najboljša na pesku in letos tudi ni veliko igrala. Če bom igrala tako, kot znam, ji moja igra zagotovo ne bo ustrezala. Je pa res, da je med nosilkami, tako da žreb ni lahek. Ko sem pogledala žreb, so nekateri pari precej slabši od tega, da bova midve s Pengovo igrali druga proti drugi. Seveda to ni dvoboj, ki bi ga lahko dobila vnaprej.

Torej, če bi stavili, naj stavimo na vas?
Da, lahko. Ampak če bo kaj narobe, ne bom odgovarjala (smeh).

Na turnirju v Pragi ste sezono na pesku dobro začeli, potem pa so se pojavile težave.
Tudi v Pragi nisem igrala odlično, zgolj dobro. Nisem imela pravega občutka, da bi lahko na igrišču počela, kar bi želela. Precej sem se mučila in prvi dvoboj dobila bolj z borbenostjo kot pa z dobro igro. Potem pa so prišli dvoboji, ki bi jih morala gladko zmagati, pa se mučim. Tudi zadnji dvoboj v Nürnbergu proti Japonki Kirumi Naro bi morala v normalnem stanju gladko zmagati, pa ni šlo. Potrebujem klik v glavi, da bom lahko zaigrala sproščeno.

Potrebujete dve zmagi na igriščih Roland Garrosa, da bi se zgodil ta klik oziroma da pridobite izgubljeno samozavest.
Zagotovo bi to pripomoglo k temu. Sem pa optimistična po tistem, kar sem kazala na treningih v zadnjem tednu, in mislim, da lahko dobro odigram.

Torej, če bi stavili, naj stavimo na vas?
Da, lahko, ampak, če bo kaj narobe, ne bom odgovarjala. (smeh)

POLONA HERCOG

Roland Garros je vaš najljubši turnir in ravno tu bi si želeli uspeha. Možnost vedno je, saj ni velike razlike v kakovosti med igralkami od desetega pa tja do osemdesetega mesta.
Nekaj razlike je že. Vse igrajo res dober tenis, toda tiste, ki so med najboljšo dvajseterico, imajo veliko dvobojev na najvišji ravni. Ves čas igrajo tudi med seboj in tako dvignejo tudi raven igre. Tu je njihova velika prednost. Pride ti v kri. Če igraš vsak turnir z eno igralko iz najboljše deseterice, se tvoja igra postopoma izboljšuje.

Kaj pa mlade, ki prihajajo? Imajo potencial?
Seveda ga imajo. Mlade gredo na dvoboju na vse ali nič in jim je vseeno, če udarijo za neposredno točko ali pa če gre žogica v avt. Igrajo brez strahu. Z njimi je težko igrati, ker so res brezkompromisne.

Ženski tenis razen Serene Williams in Marije Šarapove nima več toliko velikih imen, kot jih je bilo včasih. Je Serena prva favoritinja za zmago v Parizu?
Drži, da je Serena precej pred drugimi. Če se ji ljubi in če trenira, potem jo lahko redkokatera premaga. Serena je prva favoritinja, vendar je pri njej lahko hitro kaj narobe, če se ji ne ljubi igrati tako, kot zna.

Boste igrali tudi v dvojicah?
Ne. V dvojicah nimam rankinga, da bi lahko izbirala, s kom bom igrala, poleg tega nisem preveč intenzivno iskala igralke, zato sem se potem odločila, da bom igrala samo med posameznicami.

Imate že narejen načrt za turnirje po Parizu?
Odvisno od tega, kako bom igrala tukaj. V drugem tednu Pariza je ITF-turnir v Marseillu. Toda ...

Morda pa boste čez deset dni še vedno v Parizu?
Ravno to. To je moj načrt A, načrt B pa je Marseille. Nato pa tako ali tako sledi trava in pred Wimbledonom bom igrala samo na enem turnirju. Po sveti travi pa seveda nastop na mojem turnirju v Bastadu na Švedskem, na katerega imam zaradi dveh zmag seveda res lepe spomine.

Arsen Perić
Blaž, kako je z vašim zdravjem, poškodbo?
V redu. V zadnjem času sem bil na terapijah, tako da sem šele v četrtek pozno zvečer prispel v Pariz in sem imel v petek prvi trening. Počutje je dobro, manjka pa mi trening. Najpomembneje v tem trenutku je, da je noga v redu oziroma da bom lahko normalno igral. Pred začetkom Pariza ne čutim nobenega pritiska, vse skupaj je tudi bolj sproščeno. Treningi so precej manj naporni, kot bi bili drugače.

Kolikor vas poznamo, boste na igrišču dali vse od sebe, ne glede na to, kakšno je vaše zdravstveno stanje.
To je res. Tak sem. V večini primerov je to zelo dobro, včasih pa tudi ne. Toda če ne dam vsega od sebe, se počutim slabo, in to ni dobro. Ko bom stopil na igrišče, bom odigral najbolje, kar bom zmogel v tistem trenutku. Realno ne morem pričakovati vrhunske igre, ker sem bil pač kar nekaj časa odsoten z igrišč. Želim pa si, da bi bil v dvoboju sproščen in odigral kar najbolje. Prav veliko tako ali tako ne morem izgubiti.

Pa poznate Tajvanca Yen-Hsu Luja, s katerim se boste pomerili v prvem krogu?
Da, poznam ga. Že dolgo je v teniškem cirkusu. Ima kar veliko težav s poškodbami, drugače pa je na lestvici ATP vedno okoli 60. mesta. Je dovolj kakovosten igralec, res pa je tudi, da pesek ni njegova najljubša podlaga. Žreb je kar dober, ni slab, ni pa vrhunski. Če bom igral dobro, bi ga lahko premagal.

Malo me tudi mineva potrpljenje in čakam in čakam, da bi bil končno zdrav.

BLAŽ KAVČIČ

Za vas je v tem trenutku morda pomembneje, da pridete v tekmovalni ritem.
Najpomembneje zame je to, kar si želim že zadnja tri leta – da bi bil zdrav, da bi lahko normalno treniral in igral. V zadnjih dveh letih doživljam pravo mučenje. Ves čas se je treba prilagajati, odpovedovati treninge in turnirje ter obiskovati terapije in vsakič posebej začneš znova. Potem je težko načrtovati vnaprej. Malo me tudi mineva potrpljenje in čakam in čakam, da bi bil končno zdrav.

Za vrhunskega športnika je tako stanje nekaj najslabšega. To vpliva tudi na psiho.
Najhuje je, če si res želiš, delaš vse, kar je v tvoji moči, da bi preprečil poškodbe, pa se stvari ves čas vračajo. Vse to skupaj te zavira, imaš težave in podzavestno veš, da ne moreš doseči tistega, česar si dejansko sposoben. Potem so v rezultatih velika nihanja, kar je posledica tega, da ni stalnega treninga na visoki ravni. Zelo težko pričakuješ kaj več, če nisi zdrav. Glede na moje zdravstveno stanje je to, kar sem dosegel v zadnjih letih, zelo blizu maksimuma.

Ste se že srečali z Aljažem Bedenetom?
Ne, ker sem šele zdaj prišel v Pariz. Sva pa bila v stikih prek esemesov, tako da se bom v teh dneh zagotovo videl z njim.

Favorit za zmago v Roland Garrosu je zaradi slabših predstav Rafela Nadala samo Novak Đoković?
Moramo vedeti, da je tu podlaga precej drugačna od preostalih peščenih turnirjev. Tu so igrišča bolj trda in žoga odskoči višje. Če Nadal lahko kje premaga Đokovića, je to zagotovo v Parizu. Poleg tega se igra na tri dobljene nize, kar je nekaj povsem drugega. Glede telesne pripravljenosti bi dal še vedno prednost Nadalu. Nole je bil letos res prepričljiv, toda v daljših dvobojih se lahko zgodi marsikdaj. Ko sta med seboj igrala daljše dvoboje, je ponavadi Nole potegnil kratko. Nadal ve, kako se zmaguje na Roland Garrosu in kako se igra na teh igriščih.

Kaj pa Andy Murray?
V zadnjem času je dobro igral, treba pa je vedeti, da na turnirju v Nemčiji konkurenca ni bila najboljša, v Madridu pa se igra na višji nadmorski višini, ko so žogice hitrejše, kar Murrayju bolj ustreza. V Roland Garrosu bo zanj težje, ker žogica odskakuje tako visoko. Je nevaren, vendar ga ne bi postavil med favorite. Še vedno mislim, da sta Nadal in Đoković na pesku v Parizu daleč pred vsemi.