Tako pri moških kot ženskah se vrh svetovnega tenisa ni bistveno spremenil, tako da so favoriti za zmago v Melbournu isti kot pretekla leta. Na glavnem turnirju med posamezniki bodo štirje Slovenci, v dvojicah pa še dve.
Melbourne je za mnoge igralke in igralce najljubši turnir v sezoni, saj je v deželi tam spodaj trenutno poletje, prijetne temperature pa se zlijejo s pregovorno gostoljubnostjo domačinov. Poleg tega je, vsaj tako pravijo igralke in igralci, občinstvo v Melbournu posebno, saj navijači dodobra napolnijo tribune in navijajo za vsakega igralca (če ne igra ravno proti Avstralcu) in nagradijo vsako dobro potezo.
Prvi grand slam v sezoni je tudi prvi pokazatelj, kdo lahko kroji svetovni vrh, dvoboji v Melbourne Parku pa na površje vedno naplavijo tudi eno ali dve presenečenji, ki ju potem lahko vidimo pri vrhu tudi na ostalih turnirjih v sezoni.
Slovenci na tem turnirju nismo imeli veliko sreče, a smo ta turnir vseeno zabeležili po svoje. Polona Hercog je lani odigrala enega najkrajših dvobojev v zgodovini, ko je v prvem krogu po le nekaj udarcih predala dvoboj proti Francozinji Alize Cornet 0:1 (Hercogova je do drugega kroga prišla le leta 2010). Blaž Kavčič pa je odigral enega najdaljših dvobojev v zgodovini tega turnirja, ko je pred dvema letoma v drugem krogu premagal domačina Jamesa Duckwortha s 3:6, 6:3, 6:4, 6:7 (3), 10:8, igrala pa sta kar štiri ure in 52 minut. Kavčič je bil po dvoboju tako izčrpan, da je omedlel. Lani je Blaž izgubil v drugem krogu z legendarnim Rogerjem Federerjem, sicer pa ima na Melbourne kar lepe spomine, čeprav tretjega kroga na grand slamih še ni preskočil.
ANI NE BO VSEENO
Prireditelji so včeraj ponoči izžrebali pare uvodnega kroga. Pri dekletih se bo Hercogova v prvem krogu pomerila s Kitajko Wang Qiang. Polona se je z Wangovo srečala pred dvema letoma v prvem krogu kvalifikacij turnirja v Pekingu in zmagala s 6:4 in 6:3. "Ne spomnim se je prav dobro. Morala bom malce pobrskati po spominu ali pa si na spletu ogledati kakšen posnetek njene igre," je včeraj povedala Mariborčanka, ki se za zdaj v Melbournu dobro počuti.
"Tu ni nobene prave vročine," se je nasmejala, ker je bilo včeraj le 22 ºC. "Drugače smo vajene, da je v Avstraliji pravo poletje z visokimi temperaturami. Je pa bilo podobno že v Sydneyju." Hercogova je tam dobro igrala v kvalifikacijah, potem pa izgubila v prvem krogu glavnega turnirja s poznejšo finalistko Karolino Pliškovo (včeraj je izgubila v finalu s Petro Kvitovo s 6:7, 6:7). "V Shenzhenu sem sezono začela res dobro. V prvem dvoboju, ko sem premagala sedmo nosilko Romunko Monico Nicolescu, sem imela res pravi občutek za igro, takšnega kot si želim vso sezono. Potem sem proti Saisai Zheng odigrala nekoliko slabše in izgubila, vendar igra ni bila slaba. V Sydneyju nisem igrala dobro. Ne glede na zmage v kvalifikacijah. Tudi proti Pliškovi bi lahko igrala boljše. V prihodnje moram na takih dvobojih zmagati, če se želim vrniti med najboljše."
Za Hercogovo je dobro, da je imela visok odstotek zadetega prvega servisa, kar je njeno najmočnejše orožje. "To je res. Serviram res dobro, kar je posledica dobrih treningov, malce spremenjenega načina igre. Vse skupaj mi je dalo dobršno mero samozavesti, kar se pozna tudi pri odstotku prvega servisa. Za mojo igro je to zelo pomembno."
Najboljša slovenska igralka je hitro zapustila vetrovni in deževni Sydney in zdaj že nekaj dni trenira v Melbourne Parku. "Treniram na polno, kolikor morem. Zaradi velike gneče na igriščih, saj se igrajo še kvalifikacije, nimamo prav veliko možnosti za kvaliteten trening. Dvakrat na dan po eno uro je vse, kar dobimo. Preostali čas pa izkoristim za trening v fitnesu, saj smo se odločili, da še okrepimo mojo telesno moč, tako da nadaljujejo tudi fizične priprave," je govorila Hercogova, ki ima v Avstraliji podporo celotne trenerske ekipe, ki jo je imela tudi na decembrskih pripravah v Barceloni. "Z mano je vsa mini ekipa, ki seveda skrbi tudi za druge. Od trenerja Joaquina Muñoza do Karima Perone in Carlosa Gomeza Ferreja, ki delata s Tommyjem Robredom. In delamo res dobro."
Polona je spremenila tudi slog igre, saj zdaj poskuša igrati veliko bolj napadalno. "Res igram bolj napadalno in tak slog mi tudi bolj ustreza. Pred začetkom sezone sem imela res dober občutek in sem znala vse skupaj s treninga prenesti tudi na dvoboje. Zdaj spet malo iščem občutke, ki sem jih že imela. Vseeno bi v prvem krogu morala zmagati, potem pa ..."
Potem pa bo na vrsti verjetno Ana Ivanović, ki jo je Polona pred dvema letoma premagala v Pekingu. "Mislim, da Ani ne bo vseeno, ko ji bom stala nasproti. Čeprav je peta nosilka, ob moji dobri igri nisem brez možnosti. Res pa je, da je treba iti korak za korakom. Nikoli ne veš, kaj te čaka. Najprej moram odigrati dvoboj z Wangovo, zmagati, potem pa bom razmišljala naprej," je hotela končati najboljša Slovenka, toda morala je še napovedati favorite za končno zmago tako pri moških kot pri ženskah. "Ali lahko omenim sebe?" se je nasmejala Polona, ki je bila zelo dobro razpoložena.
"No, šalo na stran. Pri dekletih je prva favoritinja zagotovo Serena Williams. Lahko pride do presenečenja, vendar bi Serena, ob njeni običajni igri, v Melbournu morala zmagati. Pri moških pa sta prva favorita Novak Đoković in Roger Federer. Nole je sicer prvi favorit, sama pa bi raje videla, da bi zmagal Federer. Ne vem, zakaj, ampak Roger je zame najboljši od najboljših, in ker lani ni osvojil grand slama, naj ga letos," je res končala Hercogova in se odpravila k počitku, kajti v Melbournu je bila že trda tema.
DA LE NE BO TAKO DOLG
Pri moških žreb ni bil slab, dober pa tudi ne. Blaž Rola bo igral proti Francozu Adrianu Mannarinu (danes igra finale turnirja v Aucklandu proti Jiržiju Veselyju), ki je v življenjski formi. V ponedeljek se je zavihtel tudi do rekordno visoke uvrstitve na lestvici ATP – 44. mesta. S Ptujčanom je do zdaj igral le enkrat, in sicer novembra lani na challengerju v ZDA in zmagal z 2:0 v nizih.
Naš najbolj izkušeni Blaž Kavčič bo igral proti Avstralcu Jamesu Duckworthu, 119. igralcu na svetu, v primeru uspeha pa ga v drugem krogu čaka boljši iz dvoboja Carlos Berlocq (Arg) – Richard Gasquet (Fra/25). Kavčič in Duckworth sta se do zdaj srečala trikrat – z 2:1 vodi Ljubljančan, ki je dobil tudi epski obračun iz leta 2013. "Upam, da ne bova igrala tako dolgo kot pred dvema letoma, če pa bo končni izid podoben, ne bi imel nič proti," je na začetku dejal Blaž, ki tako kot Polona na igrišču trenira dvakrat na dan po eno uro.
"Gneča je, zato imam prvi trening zjutraj ob osmi uri, potem še enega od 12. do 13. ure. Duckworth je po eni strani dober nasprotnik za prvi krog, po drugi strani pa ima določene prednosti. Dobro je to, da igralca poznam in da vem, kaj lahko pričakujem. Ima pa nekaj prednosti – poleg tega, da je v zadnjem času v dobri formi, je še domačin iz Melbourna in veliko trenira na teh igriščih. Na svoji strani bo imel tudi gledalce, ki so v Avstraliji zelo bučni, in moram se seveda pripraviti na to, da bodo navijali proti meni. Avstralci pa na domačih turnirjih vedno igrajo dobro. Ampak če potegnem črto in seštejem vse pluse in minuse, sem z žrebom lahko zadovoljen. Lahko bi dobil precej boljše nasprotnike, pa tudi kakšnega slabšega."
Teniški igralci po navadi gledajo tudi naprej, kateri so mogoči nasprotniki v drugem ali tretjem krogu. "Haha," se je nasmejal Blaž. "To počnem na kakšnem challengerju, na grand slamu pa tega ne delam. Tu je vsak dvoboj izjemno zahteven in naporen, saj se za grand slame vsi dobro pripravijo. Res pa je, da bi v primeru zmage v drugem krogu najbolj verjetno igral proti Gasquetu. Je sicer zelo dober igralec, ni pa član prve deseterice ali peterice, proti katerim imaš res minimalne možnosti. Proti takim igralcem, kot je Gasquet, kljub vsemu lahko zmagam," je dejal Ljubljančan, ki je zadovoljen z začetkom sezone, predvsem turnirjem v Dohi.
"Tam sem res odigral nekaj zelo dobrih dvobojev oziroma sem vsak dvoboj igral celo nekoliko boljše. Poleg tega sem igral s kvalitetnimi igralci, kar je zelo dobra podlaga za nastop na prvem grand slamu. Zoprno bi bilo priti v Melbourne po recimo dveh ali treh porazih v prvem krogu. Zmaga nad Juanom Monacom mi je dala dodatno samozavest, da lahko povsem enakovredno igram s tistimi, ki so okoli 50. mesta na lestvici ATP. Res pa je tudi, da se še nikoli nisem počutil tako nemočnega, kot v dvoboju s Tomašem Berdychom v Dohi. Igral je res izjemno in nisem imel nikakršnih možnosti za uspeh. Popolnoma nemočen sem bil, tako dobro je igral. Pa sem že igral tudi z Đokovićem in Federerjem, a se nisem počutil tako. Berdych je pač imel svoj dan in me povsem nadigral. Tak dvoboj ti pusti v ustih kar malce grenkobe, saj garaš in garaš, da bi prišel stopnico višje, potem pa grdo padeš na tla."
V Sydneyju je Blaž predal dvoboj prvega kroga. "Igral sem samo dan po tem, ko sem prišel iz Dohe v Avstralijo, in sem bil popolnoma neprilagojen na pogoje. Bilo je tudi zelo vroče in sem raje predal dvoboj, kot da bi se zgodilo kaj, kar bi pozneje obžaloval," je predajo v Sydneyju opisal Blaž, ki od ponedeljka v Melbournu pridno trenira. "Od ponedeljka sem tu, je pa presenetljivo mrzlo za tukajšnje standarde oziroma pričakovanja. Zdaj sem se navadil in je prav prijetno igrati, če ne piha preveč. Upam samo, da se temperatura ne bo preveč dvignila in povsem spremenila pogojev. Ko je vroče, postane podlaga precej hitrejša. Sicer sem telesno dobro pripravljen, tako da se ne bojim dolgih dvobojev, vendar si ne želim spet take drame, kot sem jo imel pred dvema letoma," je še dejal Kavčič, ki glede favoritov meni enako kot Hercogova.
"Pri ženskah bo veliko presenečenje, če bo zmagala katera druga kot Serena. Znano je, da se zelo dobro pripravi na velike turnirje. Pri moških pa sta velika favorita dva – Đoković in Federer. Mislim, da bo eden od njiju na koncu osvojil grand slam v Melbournu," je končal Kavčič.
V dvojicah bosta slovenske barve zastopali še Katarina Srebotnik in Andreja Klepač.