Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
STA
STA
13. 10. 2024 · 15:36
Deli članek:

Slovenec drugi na največji dirki

Profimedia

Posadka na italijanski jadrnici Arca je na 56. Barcolani, največji jadralski regati s skupinskim startom na svetu, ubranila lansko zmago. Kot drugi je v Tržaškem zalivu, kjer je v jesenskem soncu in v šibkem vetru nastopilo 1757 posadk, skozi cilj prijadrala italijanska Prosecco doc Shockwave 3 s slovenskim krmarjem Mitjo Kosmino.

Arca SGR je po uri, 37 minutah in 55 sekundah, kar je bil na koncu uradni čas zmagovalne posadke, prijadrala prek ciljne črte pred Velikim trgom v Trstu. V absolutni kategoriji je Kosmina svojo jadrnico Prosecco v nekoliko močnejšem vetru od napovedi, na startu je bilo pet vozlov, v cilj pripeljal drugi.

Tretja je bila italijanska Fiamme Gialle s Paolom Cianom, tudi četrta jadrnica je bila italijanska. Na Woodpecker Generaliju je bila krmarka v posadki zamejska Slovenka Jana Germani. Članica slovenskega tržaškega kluba Sirena je bila peta na letošnjih olimpijskih igrah v Parizu. Na petem mestu je bila prva slovenska jadrnica Shinning pod poveljstvom Davida Bartola.

"Nismo pričakovali tega dosežka, saj smo se nadejali uvrstitve med desetim in 15. mestom. Mislim, da smo lahko po tem izidu zadovoljni, saj smo ubranili slovensko čast in bili edina neitalijanska posadka med deseterico," je povedal Beltram.

"Vetra je bilo nekoliko več kot lani, ko je bila zato kar divja regata. Tokrat smo natančno vedeli, kaj in kako. Uspelo nam je doseči drugo mesto, morali bi imeti tudi obilo sreče, da bi ugnali Arco. Ta ima v 90 odstotkih namreč možnost, da nas premaga," pa je razplet v boju za zmago pokomentiral Kosmina.

"Naredili smo popoln start, bili smo nad Arcom in če bi močnejši veter pihal malo dalj časa, bi šli prek 'špice' in obrnili v desno stran z večjo hitrostjo. Ko pa nas je Arco enkrat pokril, smo trpeli v obratu na desno. V stranici v vetru navzdol po regatnem polju smo šli zelo hitro, a je bila razdalja prekratka, da bi kaj več nadoknadili. Arco nas je še nekaj časa držal v šahu in na koncu slavil," je dodal Kosmina.

Na drugouvrščeni jadrnici so bili trije slovenski jadralci, dva pa na letos visoko favorizirani Arci, ki jo je vodil Furio Benussi. To sta bila Mitja Beltram in Tomaž Čopi, slednji je z Mitjo Margonom v razredu 470 pred leti tvoril najuspešnejšo slovensko posadko v olimpijskih razredih doslej. Kot je dejal Kosmina, sta bila Čopi in Beltram na Arci na ključnih pozicijah na glavnem in spodnjem jadru.

Jadrnice Way of Life, ki je pod vodstvom Gašperja Vinčeca zmagala leta 2019 in lani zasedla tretje mesto, ni bilo na startu. Vinčec se je leta 2019 pridružil dvema dosedanjima slovenskima zmagovalcema Barkovljanke, ki sta skupaj slavila petkrat. Dušan Puh je leta 1994 zmagal z jadrnico Fanatic, najuspešnejši slovenski krmar na Barcolani Kosmina pa je med letoma 1995 in 1997 trikrat zmagal z Gaio Legend. Zaradi tega je slovenska posadka pokal prejela v trajno last, leta 2009 pa je bil Kosmina prvi še z Maxi Jeno.

"Za to, da ni bilo boljših slovenskih jadrnic na barkovljanki z možnostmi za zmago, je krivo to, da ni več toliko denarnih sredstev. Vedno pride tudi do kakšnega 'kreša' med nami, kot v naši politiki. To prepreči, da bi sedli, se dogovorili in skupaj kaj naredili. Videti je tudi, da smo precejšnji individualisti, saj smo tudi na tej Barkovljanki dosegli dobre izide, le da na različnih barkah," je pojasnil Kosmina.