Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
(nj)
(nj)
08. 06. 2022 · 11:02
Deli članek:

Šestkratni svetovni prvak na divjih vodah vabi v Celje

Nina Jelenc/KZS
Nejc Žnidarčič

Spustaši na divjih vodah so pravkar zaključili z nastopi na svetovnem prvenstvu v Franciji, a predaha zanje ni. Že od četrtka jih v Sloveniji čakajo tri tekme za svetovni pokal – klasični spust na Savi Dolinki in dva sprinta v Celju. Prvo ime konca tedna bo bržkone Nejc Žnidarčič, ki si je v soboto priveslal šesti naslov svetovnega prvaka v sprintu na divjih vodah.

Ko govorimo o Nejcu Žnidarčiču, lahko govorimo le o presežkih. V svoji športni disciplini, spustu na divjih vodah, ki sicer ni olimpijska, velja za pravo legendo. Pri 38 letih je še vedno nepremagljiv in vzor tako domačim kot tujim mladim tekmovalcem. Za mnoge je 'največji vseh časov' v sprintu na divjih vodah.

Pred dvema desetletjema so na svetovna prvenstva v spustu na divjih vodah poleg dolge klasične preizkušnje vpeljali še tekme v sprintu, kjer Nejc Žnidarčič podira lastne rekorde. Na nedavno končanem svetovnem prvenstvu v slikoviti francoski vasici Treignac, kjer so leta 1959 sploh prvič v zgodovini organizirali svetovno prvenstvo v spustu na divjih vodah, najboljše pa gostili tudi leta 2000, je namreč Žnidarčič osvojil rekordni šesti naslov svetovnega prvaka.

S tem je novogoriški kajakaš, ki že več let živi v Ljubljani, izpolnil cilj, ki si ga je zadal pred odhodom v Francijo. Želja je bila le ena: ubraniti naslov svetovnega prvaka iz lanske sezone, ko je bil najboljši v Bratislavi. V izjemno napetem finalu, kjer so odločale stotinke, so se te obrnile njemu v prid. Francoza Maxenca Barouha je namreč prehitel za vsega tri stotinke. Še tesneje je bilo pred tremi leti, ko je Žnidarčič prav tako slavil pred enim izmed francoskih tekmecev, takrat ju je ločila le stotinka!

"Že dvakrat sem Francoze, pred tremi leti Felixa Bouveta, premagal za eno stotinko. Vesel sem, da je bila do zdaj športna sreča na moji strani. V sprintu je res težko biti stalno na vrhu, saj te ena majhna napaka lahko stane vrha. Všeč mi je stalnost, ki jo imam, prinesejo pa jo izkušnje. Lahko je biti enkrat dober, za stalnost pa je precej bolj pomembna glava kot fizična pripravljenost. Pred tremi tedni sem zbolel in sploh nisem mogel veslati, bil sem doma z vročino. Šele prejšnji teden sem znova začel trenirati. V prvih dneh treninga tu sem bil kar šibek, tako da do tekme nisem vedel, kje sem. Po prvi slabi vožnji v kvalifikacijah, v kateri nisem imel moči, sem se nekoliko ustrašil, z drugo vožnjo pa sem se sestavil, videl, da sem konkurenčen in sem v finalu lahko startal samozavestno. In tukaj je šesti naslov!"

Prvi kajakaš v zgodovini s šestimi naslovi svetovnega prvaka

Poleg že omenjenih naslovov svetovnega prvaka, ki jih je Nejc osvojil v zadnjih treh izvedbah svetovnih prvenstev, je bil Gnida, kakor ga kličejo kolegi, zlat še v sezonah 2011, 2012 in 2018. V najštevilčnejši konkurenci med spustaši – kajakaši – je prvi, ki se lahko pohvali s šestimi posamičnimi zlatimi kajakaškimi kolajnami, že lani je s petim naslovom postal prvi, tokrat pa je letvico postavil še višje. Po šest zlatih kolajn pa imata tudi kanuista Italijan Vladi Panato, ki je kraljeval med letoma 1993 in 2002, ter Hrvat Emil Milihram, ki je prvak postal na vseh zaporednih prvenstvih med letoma 2004 in 2016.

V Celju dva sprinta in klasični spust za svetovni pokal

Celjski organizatorji tekme za svetovni pokal v spustu tako z nestrpnostjo pričakujejo konec tedna, predvsem zaradi sprinterskega dela tekmovanja, kjer bodo poleg Žnidarčiča favoriti za kolajne tudi naši preostali reprezentanti v kajaku. Na celjski Špici bodo finalne vožnje sprinta na divjih vodah organizirali v večernih urah, pod žarometi, kar bo kajakaške boje naredilo še bolj spektakularne.

Petkov finale na Savinji se bo začel ob 21. uri, sobotni pa ob 19. uri. V soboto bo tekmovalnemu delu sledil še zabavni, saj bo ob tekmovalni progi v Celju tudi koncert Pera Lovšina in Španskih borcev.

Po prvotnih načrtih bi morali v četrtek na Savinji organizirati tudi klasični spust, in sicer med Žalcem in Celjem, a je bila narava tokrat močnejša od želja organizatorjev. Prenizek vodostaj je namreč onemogočil organizacijo tekmovanja na Celjskem, zato se bodo tekmovalke in tekmovalci v klasiki merili na Savi Dolinki pri Bledu, z začetkom ob enajsti uri.

V Celju tekmovalke in tekmovalci s treh celin

Na treh letošnjih tekmah za svetovni pokal v spustu na divjih vodah pričakujejo tekmovalke in tekmovalce iz Francije, Nemčije, Italije, Češke, Slovaške, Švice, Velike Britanije, Avstrije, Belgije, Srbije, Hrvaške, Severne Makedonije, Bosne in Hercegovine, Ukrajine in Madžarske kot tudi Avstralije in Združenih držav Amerike.

Manjkali ne bodo niti naši reprezentanti. Izkušeni četverici kajakašev, ki so slovenske barve zastopali na svetovnem prvenstvu, Nejcu Žnidarčiču, Simonu Ovnu, Anžetu Urankarju in Timu Novaku, se bosta pridružila še mlada Tjaš Til Kupsch in Matija Preskar. V kanuju bodo slovenske barve zastopali Blaž Cof, Nejc Gradišek, Martin Gale in Leon Breznik, med kajakašicami pa Ana Šteblaj in Živa Jančar. Na startu žal ne bo Nike Ozimc, ki se je na SP nesrečno poškodovala in jo čaka vsaj nekaj tednov mirovanja. 

Nina Jelenc/KZS
Nejc Žnidarčič