V Liptovskem Mikulašu se bo evropsko prvenstvo v slalomu na divjih vodah začelo jutri s kvalifikacijami kajakašic in kajakašev ter ekipnimi tekmami v omenjenih kategorijah, v petek pa bodo na progo šli še kanuistke in kanuisti, prav tako v kvalifikacijah in popoldanski ekipni tekmi. V soboto bodo kajakašice in kajakaši veslali v polfinalu in najboljši še v finalu, kjer se bodo potegovali za posamične naslove evropskih prvakov. V nedeljo se bo prvenstvo zaključilo s polfinalnimi in finalnimi vožnjami kanuistk in kanuistov ter tekmo v ekstremnem slalomu na divjih vodah.
V slovenski ekipi lahko najdemo kar štiri tekmovalce in tekmovalke, ki so v preteklih izvedbah evropskega prvenstva posegli po posamičnih kolajnah; najuspešnejša med njimi sta Benjamin Savšek s tremi posamičnimi zlatimi kolajnami in Peter Kauzer, ki ima ob svojem imenu za zdaj dva naziva evropskega prvaka. Na stopničkah v posamični konkurenci sta bila tudi Eva Terčelj in Luka Božič, takrat sicer še v dvojcu s Sašem Taljatom.
Poleg omenjenih reprezentantov in reprezentantke so na Slovaškem trenutno tudi tisti, ki so s Savškom, Kauzerjem, Terčeljevo in Božičem tvorili uspešne ekipe, ki so prav tako osvajale kolajne. To so Anže Berčič, Martin Srabotnik, Ajda Novak, Alja Kozorog, Eva Alina Hočevar in Lea Novak.
Slovenski slalomisti uspešni že na prvem EP v zgodovini
Zgodovina evropskih prvenstev v slalomu na divjih vodah je razmeroma mlada. Evropska kajakaška zveza je bila namreč ustanovljena šele decembra 1993, prvo slalomsko prvenstvo stare celine pa je leta 1996 gostil Augsburg, kjer bo letos potekalo svetovno prvenstvo v tej kajakaški disciplini. V premierni izvedbi se je naslova evropskega prvaka veselil kanuist Simon Hočevar, z Dejanom Stevanovičem in Sebastijanom Linkejem pa je osvojil še bron na ekipni tekmi.
Tokratno evropsko prvenstvo bo 23. po vrsti. Do leta 2004 so bila organizirana vsako drugo leto, od takrat naprej pa se tekmovalci in tekmovalke za naslove evropskih prvakov potegujejo vsako leto. Proga v Liptovskem Mikulašu, kjer se v četrtek začenja EP, bo kot prva tretjič gostila prvenstvo Evrope; po dvakrat so EP organizirali v Augsburgu, Tacnu, Bratislavi, Pragi in Krakovu.
37 slovenskih kolajn v 22 izvedbah slalomskih EP
Slovenija sodi med najuspešnejše države v zgodovini evropskih prvenstev v slalomu na divjih vodah. S 14 zlatimi, 12 srebrnimi in 11 bronastimi kolajnami je Slovenija na šestem mestu po uspešnosti držav na EP. Prvi so Slovaki, ki se lahko pohvalijo z neverjetnimi 47 zlatimi kolajnami, poleg tega pa so osvojili še 24 srebrnih in 23 bronastih odličij. Na drugem mestu lahko najdemo Češko, na tretjem Nemčijo, pred Slovenijo pa sta še Francija in Velika Britanija.
Osmerica Slovencev s posamičnimi kolajnami EP
Osem slovenskih reprezentantk in reprezentantov se lahko pohvali s posamičnimi kolajnami. V ospredju je seveda olimpijski prvak Benjamin Savšek, ki je prvi naslov evropskega prvaka osvojil leta 2015 v nemškem Markkleebergu, na najvišji stopnički je bil še v sezonah 2019 in 2020, leta 2012 pa je v Augsburgu osvojil bron, kar je bila njegova prva posamična kolajna z največjih tekmovanj. Posamično kolajno in naslov evropskega prvaka je leta 1996 v kanuju osvojil tudi Simon Hočevar.
Na evropskih prvenstvih je zelo uspešen tudi Peter Kauzer. Prvo člansko kolajno z največjih tekmovanj si je priboril na EP pred domačimi navijači, ko je bil leta 2005 drugi v Tacnu. Uspeh je s srebrom ponovil dve leti kasneje v Liptovskem Mikulašu, kjer bo nove uspehe znova lovil letos. Prvi naslov evropskega prvaka si je priveslal leta 2010, ko je bil najboljši v Bratislavi, takoj za njim pa se je na drugo mesto uvrstil Jure Meglič. Kauzer je bil prvi še leta 2018, na EP 2020 je osvojil srebro, lani pa bron.
Dvakrat je na odru za zmagovalke na evropskih prvenstvih stala Urša Kragelj, obakrat na Slovaškem. Leta 2010 v Bratislavi je bila tretja, leta 2016 v Liptovskem Mikulašu pa druga. Do srebrne kolajne je med kajakašicami priveslala tudi Eva Terčelj, ki se je veselila lani v Ivrei. Z dvema posamičnima kolajnama se lahko pohvalita tudi Luka Božič in Sašo Taljat v zdaj žal že ukinjeni disciplini kanuističnih dvojcev. Na Dunaju leta 2014 sta bila tretja, dve leti kasneje na Slovaškem pa druga.
Uspešni tudi v moštvenih vožnjah
Slovenska reprezentanca je bila uspešna tudi v moštvenih vožnjah. V statistiki lahko najdemo osem ekipnih naslovov evropskih prvakov med kajakaši, kanuisti in kajakašicami, pet srebrnih kolajn med kajakaši, kanuisti in kanuistkami ter sedem bronov, ki so jih priveslali kajakaši in kanuisti.