Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Robert Pogačar
Robert Pogačar
15. 05. 2025 · 05:06
12:05
Deli članek:

Po dveh carskih rezih še vedno med najboljšimi na svetu

Profimedia

Najboljša slovenska telovadka je kljub 31 letom in dvema otrokoma še vedno sposobna zmagati v seštevku preskoka v svetovnem pokalu.

To ji je uspelo kljub temu, da so njenemu najboljšemu skoku, ki ga izvaja že vrsto let, izhodiščno oceno znižali za šest desetink točke. Nova izziva jo čakata že ta konec tedna na svetovnem izzivu v Kopru in konec meseca na evropskem prvenstvu v Leipzigu.

Letos ste po zmagah v Dohi in Cottbusu ter drugem mestu v Bakuju osvojili svetovni pokal v preskoku. Ste kaj takšnega načrtovali ali vas je vendarle presenetilo?

Vse od januarja sem imela sama pri sebi vprašanja, kaj sploh je moj cilj v tej sezoni. Glavni cilj je bilo EP v Leipzigu in tam kolajna, a sem tzelo hitro ugotovila, da se je izhodiščna ocena za moj težji skok znižala za šest desetink, kar je v mojem primeru zelo veliko. To pomeni, da nimam realnih možnosti za kolajno, ki sem si jo vedno želela. Cilje sem zaradi tega morala hitro prilagoditi. Na svetovnih pokalih sem potem že po prvih dveh tekmah videla, da bi se lahko potegovala za skupno zmago. Glede na EP bi bilo sicer bolje, če bi kakšno tekmo svetovnega pokala izpustila, a če sem želela zmagati, sem se morala udeležiti vseh. Na zadnji tekmi v Kairu se je že pokazalo, da sem bila kar dobro utrujena. Zadnja dva tedna, ko sem bila doma, sem izkoristila za priprave in nekaj počitka, kar mi je zelo ustrezalo.

Kaj je bil razlog znižanja ocene za vaš najboljši skok?

Po olimpijskem letu se v gimnastiki pravilnik vedno nekoliko spremeni. Zakaj so se spotaknili prav ob ta skok, ki ga izvajava le dve na svetu, kar pomeni, da je zelo težak, žal ne vem. Zame je šlo zaradi tega na slabše. Če izvedem skok naprej in nazaj, sicer dobim dve desetinki plusa, a če to seštejemo skupaj, sem še vedno v minusu za štiri desetinke. Pri svetovnih pokalih to še ne pomeni prevelike razlike, medtem ko se bo na evropskem prvenstvu to zagotovo poznalo.

Profimedia

Verjetno ni bilo dovolj časa, da bi to nadomestili s kakršnimkoli drugačnim skokom?

Ta skok je imel takšno težo, da bi potrebovala nekaj let, da bi ga lahko zamenjala z drugim s podobno vrednostjo. Veliko ljudi mi je reklo, naj zdaj skušam spremeniti tehniko. Če nekaj skačeš deset let enako, tega ne moreš spremeniti v le enem letu. Predvsem sem tudi že starejša in ne morem vsak dan skakati enako, kot sem to lahko včasih. Predvsem moram zdaj več delati na moči, medtem ko za sam skok več ne potrebujem toliko treninga kot prej.

Lani ste imeli kar nekaj težav s stopalom. Ste jih uspeli povsem odpraviti?

To smo uspeli sanirati, za kar sem si vzela kar veliko časa. Vmes sem sicer spet nekaj začutila in šla takoj na pregled, a je bilo vse v redu. Stara poškodba je še vedno vidna in tudi bolečine se občasno še pojavljajo, a sem zelo vesela, da trenutno nimam nobenih resnih težav.

Rekli ste, da na bližnjem evropskem evropskem prvenstvu zdaj po znižanju ocene za vaš skok nimate realnih možnosti za kolajno. Koliko se je po OI pravzaprav spremenila konkurenca na preskoku in kaj je še realno dosegljivo?

Moja želja po kolajni na EP je bila res velika, a po drugi strani sem tudi zelo realen človek. Vem, da je s to izhodiščno oceno, čeprav je moj skok še vedno težak, do kolajne praktično nemogoče. Zaradi tega se mi je bilo malce težje pripravljati na sezono, saj se zavedaš, da nisi toliko močan. Še vedno pa sem razmišljala, da nikoli ne veš, kaj se lahko zgodi. Vse imajo neke težave, konkurenca se je spremenila, veliko je mlajših tekmovalk, ki jim še manjka izkušenj. Seveda bom priložnost, če se bo ponudila, skušala izkoristiti; morda bo sreča vseeno na moji strani. Prvi cilj je seveda finale, ki je bil prejšnja leta nekaj samoumevnega, medtem ko zdaj niti ne vem, kam bi se s temi skoki lahko uvrstila.

Poseben fenomen na vašem orodju je Uzbekistanka Oksana Čusovitina, ki je še vedno konkurenčna tudi pri 49 letih. Je torej dokaz, da se tudi na 'stara leta' v preskoku še da kosati z najboljšimi?

To orodje je morda malce lažje od ostalih, saj ne potrebuješ toliko treninga. Ko enkrat obvladaš svoj skok, moraš biti le dovolj fizično in psihično pripravljen. Sama si ne želim vztrajati tako dolgo kot ona, niti mi to ni cilj, je pa seveda nek fenomen. Občudujem jo, saj sem skoraj 20 let mlajša, pa je že meni zelo težko. Ne morem si predstavljati, kako je šele njej.

Konec tedna vas čaka tekma svetovnega izziva v Kopru. Kakšne so tam vaše ambicije?

Zelo sem vesela, da po nekaj letih lahko spet tekmujem na domačem pokalu, še posebej zato, ker me bo spremljala tudi moja družina z mojima otročkoma. Tega se še najbolj veselim. Seveda tam pričakujem dobro uvrstitev. Zmage v Kopru še nimam, se pa z njo ne obremenjujem. Bolj me veseli, da se lahko pokažem pred domačimi gledalci. V zadnjem času se več družimo s starši iz vrtca, ki me pridejo podpirat. Bolj torej razmišljam o tem, da bi jih razveselila.

Se vam je bilo po rojstvu drugega otroka težje vrniti k treningom in tekmam kot prvič ali morda lažje, ker ste že vedeli, kaj vas čaka?

Občutki so mešani. Glede tega, da sem vedela, kaj me čaka, je bilo veliko lažje kot prvič. Res pa je, da sem obakrat imela carski rez in je bilo okrevanje drugič veliko težje. Predvsem sta zdaj doma dva majhna otroka, ki bosta konec maja dopolnila štiri in dve leti ter potrebujeta veliko pozornosti. Tudi ko pridem iz treninga ali dela, praktično nimam počitka. Ne morem se uleči na kavč in počivati, ampak sem ves dan v gibanju. Po tej plati mi je zdaj v drugo veliko težje. Vseeno sem tudi dve leti starejša kot prvič.

Koliko so vam v pomoč partner Žiga Šilc, naš nekdanji telovadec, in starši?

Vsekakor z njihove strani dobim veliko podpore, saj se brez njih tega niti ne bi mogla iti. Velik plus je v tem, da Žiga lahko dela od doma. Če bi delal v neki normalni službi od sedmih do treh in imel tako malo dopusta, kot ga imajo, verjetno ne bi mogla odpotovati na nobeno tekmo. Oba starša še delata in res ne vem, kam bi lahko dala svoja otroka.

Kako je z vašo zaposlitvijo v slovenski vojski? Lani, ko ste morali izpuščati tekme zaradi poškodbe, se je pojavilo tudi to vprašanje.

Takrat mi je potekel razred vrhunske športnice, pri čemer smo naknadno ugotovili, da so na zvezi pozabili oddati enega od rezultatov. Tako bi v vsakem primeru obdržala službo, šlo pa je za dva meseca, preden sem imela tekmo, ko bi mi ta razred ravno potekel. Pozneje mi je zveza veliko pomagala in zame dala besedo, tako da sem vesela, da so mi podaljšali status, predvsem pa, da sem potem dokazala, da še mislim resno. Brez te podpore bi kariero težko nadaljevala. Vesela sem, da se je izšlo tako, kot se je.

Lahko že rečete, da boste, če boste ostali na tej ravni, tekmovali še nekaj časa in torej še ne razmišljate o koncu kariere?

Na začetku leta o tem nisem razmišljala, ko pa sem izvedela za ta nov pravilnik, me je to malce dotolklo. Vem, kako težko je skočiti, ki ga izvajam in za katerega zdaj dobivam tako nizke ocene. Zaradi tega bom tudi izpustila drugi del sezone in oktobrsko svetovno prvenstvo v Džakarti, saj vem, da tam s tem skokom nimam česa iskati. Zdaj sem res začela razmišljati, ali se to sploh še izplača. Trenutno si v tej fazi seveda še želim tekmovati, ko pa se bo vse umirilo in bom potrebovala nekaj počitka, bom dejansko videla, ali še želim vztrajati na tem nivoju ali ne.

V Kopru z deseterico
Koprska dvorana Bonifika bo od danes do nedelje v znamenju športne gimnastike. Ker je Koper zadnji večji preizkus pred prvenstvom stare celine, ki bo med 26. in 31. majem v Leipzigu, bo konkurenca še posebej močna. Na tekmovanju se bo predstavilo več kot 100 telovadcev iz 22 držav, med njimi tudi deset slovenskih reprezentantov na čelu z obema skupnima zmagovalkama svetovnega pokala, Tejo Belak na preskoku in Lucijo Hribar na dvovišinski bradlji. V ženski konkurenci se bosta predstavili še Tjaša Kysselef na preskoku in Zala Trtnik na gredi, zunaj konkurence pa še Meta Kunaver in Luana Lubinič. Še bolj številčna bo moška vrsta, kjer bo šest telovadcev nastopilo v konkurenci, še dva pa zunaj. Prva aduta sta Anže Hribar na parterju in Luka Bojanc na krogih, poleg njiju bo nastopil še lanski finalist Kopra Gregor Rakovič na konju z ročaji, na preskoku Beno Kunst, na parterju se bo poleg Hribarja predstavil tudi Nikolaj Božič, na drogu pa Toni Kastelic. Zunaj konkurence bosta nastopila tudi Gregor Turk in Julij Jan Obal.

Spored svetovnega izziva v Kopru
Četrtek, 15. maj: kvalifikacije po orodjih (15.00-19.50)
Petek, 16. maj: kvalifikacije po orodjih (15.00-19.50)
Sobota, 17. maj: finali po orodjih (13.00 - parter (M), 13.35 - preskok (Ž), 14.15 - konj z ročaji (M), 14.45 - dvovišinska bradlja (Ž), 15.25 - krogi (M))
Nedelja, 18. maj: finali po orodjih (13.00 - preskok (M), 13.35 - gred (Ž), 14.15 - bradlja (M), 14.55 - parter (Ž), 15.30 - drog (M))

Znana ekipa za EP v Leipzigu
Nemški Leipzig bo med 26. in 31. majem gostil evropsko prvenstvo v moški in ženski športni gimnastiki. Slovenske barve bodo tam zastopali Lucija Hribar, Zala Trtnik (obe mnogoboj), Tjaša Kysselef, Teja Belak (obe preskok), Vita Prijanovič (gred), Luka Bojanc (krogi), Beno Kunst (preskok), Nikolaj Božič, Anže Hribar (oba parter) in Gregor Rakovič (konj z ročaji).