Projekt, ki ga organizirata nizozemska nevladna organizacija Let’s Keep The Ball Flying (LKTBF), prvič v sodelovanju z World ParaVolley ima jasen cilj: prvič predstaviti odbojko sede v novih skupnostih v Tanzaniji ter s tem razširiti dostop do prilagojenega športa. V sodelovanju z lokalnimi prebivalci in prostovoljci bodo izvajali delavnice, športne aktivnosti in ustvarjali izobraževalno vsebino za globalne trenerske programe.
Šport kot most do vključenosti
Za Tijo Vrhovnik je ta projekt več kot le predstavitev nove športne discipline. S svojo vključenostjo želu predvsem prikazati, kako pomembna je vključevanje oseb z različnimi zmožnostmi v šport.
"Šport je bil od nekdaj pomemben del mojega življenja. Predstavljalo mi je orodje, preko katerega sem lažje navezovala socialne stike s svojimi vrstniki. Na začetku sem skozi šport želela dokazati, da nisem drugačna od ostalih. Kasneje mi je odbojka sede odprla vrata v šport invalidov, preko katere sem začela sprejemati svojo 'drugačnost'. Projektu sem se pridružila, saj verjamem, da lahko skozi šport dosežemo pomembne socialne spremembe. Ponosna sem, da lahko predstavim odbojko sede, ki je zelo inkluzivna športna panoga, saj jo lahko skupaj igrajo tako invalidi kot neinvalidi," pravi Tija, ki odbojko sede igra že od leta 2017, lansko leto pa je bila del ekipe, ki je Slovenijo zastopala na paralimpijskih igrah v Parizu.
Projekt Tanzanija – šport za spremembe
Slogan projekta – "Empowering communities and elevating Sitting Volleyball – one serve at a time" – povsem povzema njegovo srž. Poleg neposrednega vključevanja otrok in mladih iz lokalnih skupnosti projekt vključuje še:
usposabljanje prostovoljcev o odbojki sede
snemanje izobraževalnih videov za trenerske programe WPV in LKTBF
promocijo prilagojenega športa skozi družbena omrežja in platformo GURU
Vizija vključevanja
Z Mattom in Tijo bo v Tanzanijo odpotoval tudi John Kessel, izkušen trener in nekdanji direktor razvoja WPV, danes glavni mentor izobraževalnega programa GURU. Skupaj želijo ustvariti dolgoročen vpliv ter postaviti temelje za razvoj parašporta tudi v regijah, kjer je trenutno skoraj povsem nepoznan.
S tehničnim znanjem WPV in močno mrežo organizacije LKTBF je partnerstvo zasnovano na skupnih ciljih
Razširiti zastopanost prilagojenih športov v premalo zastopanih regijah
Opremljati prostovoljce in skupnosti s trenerskimi orodji, kot je WPV-jeva platforma VolleySLIDE
Deliti navdihujoče zgodbe in izobraževalne vsebine za normalizacijo in prepoznavnost parašporta
Usposabljati in podpirati lokalne voditelje za nadaljevanje gibanja
Sodelovanje med World ParaVolley in LKTBF se ne konča s Tanzanijo. Oba partnerja želita ustvariti trajnostni model razvoja sedeče odbojke, ki bo omogočil večjo zastopanost prilagojenega športa, predvsem v manj razvitih državah. Projekt gradi na vrednotah vključenosti, dostopnosti in skupnostnega delovanja, kjer šport postane močno orodje za spodbujanje enakopravnosti. Spremljajte Tijo Vrhovnik na njenem potovanju preko družbenih omrežij World ParaVolley in Let’s Keep The Ball Flying z oznako #Volley4all in podprite širjenje vizije športa za vse.