Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Patricia Nagashi Brilli
Patricia Nagashi Brilli
17. 02. 2025 · 13:02
Deli članek:

Plesalki Neža in Maša Colja: med petkami in supergami, med bleščicami in širokimi hlačami

osebni arhiv
Maša in Neža Colja

Plesalci latinskoameriških in standardnih plesov so že vstopili v tekmovalno obdobje. Za njimi je državno prvenstvo v standardnih plesih, v začetku marca jih čaka še državno prvenstvo v latinskoameriških plesih.

Prav tako so tekmovalno aktivni tudi plesalci sekcije modernih tekmovalnih plesov, saj so se mnogi že pomerili na prvih pokalnih turnirjih. Na tekmovalni parket sta stopili tudi sestri Colja: Neža v standardnih plesih s soplesalcem Stefanom Chiarijem, Maša kot solistka v hip hopu.

Nad plesom skoraj obupali

A kljub veliki ljubezni do plesa, je kar težko verjeti, da sta sestri nad plesom v otroških letih skoraj obupali. Ker sta od nekdaj radi pripravljali plesne nastope za domače, sta ju starša že v vrtcu vpisala na plesne urice. In tu so se že pokazale prve razlike, pravi njuna mama Maruša: "Neža jih je oboževala, ker jim je učiteljica dopuščala svobodo pri gibanju ob različnih glasbenih slogih, medtem ko Maša plesnih uric v vrtcu ni sprejela, ker so bile v glavnem zelo preproste koreografije na otroške pesmi."


Prišlo je do 'ljubezni na prvem treningu'

V osnovni šoli sta nadaljevali s plesnimi tečaji, ki so jih ponujali na šoli, a se nobena od deklet v plesnih koreografijah, ki so bile zanju preveč omejujoče, nista našli. Neža bi zaključila svojo plesno pot, če ji ne bi starša po pogovoru odprla oči in spoznala je, da si plesa srčno želi, a ne tistega v šoli. Na priporočilo plesne učiteljice je odšla na trening latinskoameriških in standardnih plesov. "To je bila za njo 'ljubezen na prvi trening', spet je zaživela v plesu, zelo hitro napredovala in tako tudi dobila svojega prvega soplesalca," pove njena mama.


Brez plesa ni življenja

Mašo sta starša poskušala vključiti v drug šport. A Maša se ni dala in kar nekaj časa vzporedno trenirala tenis in hip hop. "Na neki točki finančno ni šlo več, zato se je morala odločiti. Odločitev za njo je bila preprosta – brez plesa ni življenja. Tako sta se obe prepustili plesu, vsaka svojemu slogu," še doda mama Maruša.


Po dveh mesecih državna podprvaka

"Ples v paru ni le šport in umetnost, ampak prava kombinacija discipline, usklajevanja in partnerstva. Z vsakim novim korakom se je moral Nežin plesni svet prilagoditi, tako kot življenje samo," se spominja njena mama. Ko pripoveduje o hčerinih začetkih, še pove, da sta bila s prvim soplesalcem edini plesni par standarda in latina na Gorenjskem. Skupaj sta plesala šest let, dokler ju različni interesi in cilji v plesu niso ločili. Sledili sta še dve krajši plesni zvezi, vendar zaradi prevelikih razlik nobena ni trajala. Po dolgem iskanju se je decembra 2019 odločila za nov začetek s soplesalcem Stefanom Chiarijem iz Italije. Po slabih dveh mesecih skupnega treniranja sta postala državna podprvaka v standardnih plesih, takrat med starejšimi mladinci. Nato je prišel covid, ki je zaustavil njuno skupno delo za skoraj pol leta, a sta kljub temu nadaljevala treniranje na daljavo in okrepila svojo plesno vez. Zdaj skupaj plešeta že dobrih pet let in pišeta svojo plesno zgodbo z vzponi in padci od letošnjega leta dalje v ljubljanskem plesnem klubu Feniks.

O Maši in njenih uspehih v hip hopu smo že pisali, saj ji je lani Plesna zveza Slovenije podelila naziv najboljše solistke.


Med glamurjem in uličnim stilom

Dekleti plešeta v povsem različnih plesnih slogih, zato je zanimivo pogledati skozi oči njunih staršev, ki – kot pravita – zlahka preklapljata med bleščicami in širokimi hlačami, petkami in supergami. "Vsak plesni slog nosi svojo energijo in karakter, ki sta del našega vsakdana. Latin in standard je eleganten, poln strasti, dinamike in glamurja, medtem ko hip hop prinaša več sproščenosti, divjo energijo, ogromno širino različnih uličnih slogov in gibov, pa vendarle zelo strog nadzor telesa in preciznost. Ne morem reči, da je ena tekma lepša od druge – obe sta posebni na svoj način in ko gledaš plesati svojega otroka, ki uživa v plesu, živi za ples, je to nepopisno lepo," pojasnjuje mama Maruša, ki tudi prizna, da med tekmo pogosto s puncama diha in v mislih giba z njima, včasih pa se zasanja in zgolj uživa in je srečna. Kot še doda, sta z možem zelo vesela, da je vsaka našla svoj, sebi naravni slog plesa. Sami sta našli ples in ples je našel njiju, nič jima ni bilo vsiljeno.


Sestri sta odličen tim

Sestri Colja priznavata, da sta kot mlajši več hodili na tekme in navijali druga za drugo. Danes je vse drugače, povesta, saj so njuni urniki precej polni in termini se prekrivajo. "Kljub temu vedno najdeva nekoga, ki posname vsaj en izhod plesa, in si potem pogledava posnetke. Komentirava, se bodriva, pohvaliva, kritizirava, izmenjava nasvete in se učiva o posebnostih različnih plesnih stilov. To je vedno zabavno! Res je lepo imeti sestro, pa čeprav sva precej različni, sva odličen tim, ki se podpira in vedno drži skupaj," pove Neža.


Najboljša v deželi v standardnih plesih

Neža in Stefan, ki sta razpeta med treningi v Ljubljani in Italiji, sta novopečena državna prvaka v standardnih plesih, na svetovni lestvici v kombinaciji desetih plesov pa trenutno zasedata odlično sedmo mesto. "Občutki ob zmagi, ko izgovorijo tvoje ime, ko stopiš na najvišjo stopničko, v članski kategoriji, ko zaplešeš častni ples ob koncu razglasitve; vse to težko opišeš z besedami. To je vrtiljak čustev. Čutiš veselje, ponos, srečo, hvaležnost, pa tudi odgovornost," pravi Neža in doda, da jima je zmaga tudi potrdilo, da sta na pravi poti ter zagon in energija za njuno skupno plesno prihodnost. "Nenazadnje se ves čas zavedam in sem res hvaležna, da imam vedno ob sebi osebe, ki me podpirajo – moj soplesalec, družina, trenerji, prijatelji," še zaključi.