V najstarejše slovensko mesto je prišlo 34 plesnih parov ter dvajset solistk, sicer pa se je zbralo več kot 90 plesalcev iz šestih klubov. Plesalci iz plesnih klubov Samba, Feniks, Bolero, Salsera, Rolly in Diamant so se pomerili v sedmih različnih starostnih kategorijah.
Tekmovalce na plesnem parketu so ocenjevali Natalija Banovič, Alenka Bohak, Karmen Intihar, Miran Pritekelj, Meta Zagorc, Fredi Novak in Marko Tumpej, nad njihovim delom in regularnostjo tekmovanja pa je v vlogi glavnega sodnika bdel Marko Vodnik.
Članski par prvič na najvišjo stopničko, solistka spet
Svojo prvo zmago v članski skupini sta slavila Stefan Chiari in Neža Colja iz ljubljanskega Feniksa. Morda je bila sreča na njuni strani tudi zaradi dejstva, da se lanska državna zmagovalca in aktualna svetovna prvaka v kraljevi kombinaciji Akim Pekunov in Maša Kastelic tekmovanja nista udeležila, saj se zdaj bolj posvečata latinskoameriškim plesom.
Brez konkurence je bila solistka Kalista Vidmar iz ljubljanskega Bolera in tako spet postala članska državna prvakinja.
V mlajši kategoriji prva, v starejši druga
A ker svet stoji – kot pravijo – na mladih, sta o svojem plesnem delovanju spregovorila Teodor Nikšić in Melanija Matulin iz Feniksa, ki sta se letos prvič pomerila v višji starostni kategoriji in postala državna podprvaka med pionirji. Boljša od njiju sta bila Samuel Pavlin in Uliana Galchun iz ljubljanskega Diamanta. Teodor in Melanija sta bila pred tem vajena zmag, saj sta bila dve leti zapored državna prvaka v vseh treh disciplinah med mlajšimi pionirji. Bila sta torej najboljša v standardu, v latinu in v kombinaciji obeh. Oba se rada spominjata tudi mednarodnih tekem, kjer sta premagala kar nekaj parov, a je Melaniji v spominu ostala tudi kvalifikacijska tekma, ko sta premaga par, ki je prav tako zelo dober, in ko sta prvič osvojila prvo mesto v Trofeji grada Varaždin leta 2022.
Plešeta več kot pol življenja
Mlada plesalca bosta letos dopolnila deset let, oba pa plešeta že več kot pol svojega življenja, saj sta prvič v plesno šolo stopila pri štirih letih. Teodor je sledil svoji sestri Ariani, ki je že plesala v Feniksu, in tako postala tudi njegova prva soplesalka. Nato je sledila Ela in po enem letu Melanija. Združila ju je pravzaprav trenerka Metka Mesesnel Bizilj, ki v Feniksu bdi nad najmlajšimi. Melanija pravi, da sta dobra prijatelja in se rada skupaj zabavata, ob tem pa simpatično pojasni, zakaj je izbrala ples v paru: "Mami in oči sta mi pokazala posnetke različnih zvrsti plesa. V vrtcu sem plesala skupinski ples in mi ni bilo všeč. Meni je bil všeč ples s fantom."
Tudi Teodor rad pleše v paru, saj pravi, da je težje, kot če bi plesal sam: "Včasih v paru ni preprosto, ker so nekateri izzivi v paru težji kot pri solistih." Všeč so mu standardni in latinskoameriški plesi in ob tem razkrije tudi skrivnost: "Ni tako, da se nekaj naučiš in kar takoj dobiš novo koreografijo. Moraš se potruditi, da dobiš naslednjo!"
Aktivna tudi izven plesne dvorane
Da bi bila med najboljšimi plesalci, morata v plesni dvorani preživeti kar nekaj časa, Melanija pa za zabavo pleše tudi doma. Vseeno ji ostane dovolj časa, da poje tudi v pevskem zboru in obiskuje verouk. Rada riše, teče, vozi kolo in se igra z vrstniki. Tudi Teodor rad kolesari in teče, rad pa se preizkusi tudi v igranju šaha. O svoji prihodnosti Teodor še ne razmišlja, Melanija pa sanja o tem, da bo odlična plesalka in morda frizerka.
Rada hodita na tekme
Za Teodorja in Melanijo bomo zagotovo še slišali, saj oba rada hodita na tekme. Teodorju tekme predstavljajo merilo o napredku, ob tem pa še prizna: "Na tekmah se človek vedno najbolj potrudi.« Melanija pa na tekme hodi zato, ker ji tam zelo prijetno in rada pleše. Zelo samozavestno tudi doda: »Rada sem v plesnih čevljih."
Svojim vrstnikom mlada plesalca sporočata, naj tudi oni plešejo. "Pa ne plesa 'Poldeta in Micke', ampak standardne in latinskoameriške plese," doda Teodor. Melanija pa zaključi z mislijo: "Če boste pridno trenirali, boste dobili nagrado in odlične rezultate."