Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
OKS
OKS
17. 10. 2024 · 11:25
Deli članek:

Dnevi OKS – ZŠS - forumi, okrogle mize, priznanja...

alesfevzer.com

Po dvoletnem premoru so ponovno organizirali Dneve OKS-ZŠZ. Dogodek, kjer so na enem mestu zbrali predstavnike slovenskih športnih zvez, športnike, politike in druge deležnike, vpete v delovanje športnih organizacij, so zaznamovale atraktivne okrogle mize, prisotnost zanimivih sogovornikov, forum športnikov, ob koncu prvega dne pa tudi večerna prireditev, s katero so obeležili pomembno prelomnico v slovenski športni zgodovini.

15. oktobra 1991 je bila v Štihovi dvorani v ljubljanskem Cankarjevem domu podpisana slovenska olimpijska listina. S tem je bil postavljen prvi temelj uspešne mednarodne športne in olimpijske zgodbe slovenskega športa. Od takrat slovenski športniki in športnice navdušujejo z izjemnimi predstavami na največjih mednarodnih tekmovanjih in slovensko zbirko odličij vsako leto bogatijo z zlatimi, srebrnimi in bronastimi kolajnami, plaketami ter pokali.

Prvi dan konferenčnega dogodka so dogodek odprli s predvajanjem dokumentarnega filma #potvPariz, ki je nastal v sodelovanju s produkcijsko hišo Chilli Films. Dvajsetminutni film prikazuje pripravo OKS-ZŠZ in olimpijske reprezentance Slovenije na nastop na največjem športnem dogodku v francoski prestolnici. Uvodoma sta vse udeležence nagovorila predsednik OKS-ZŠZ Franjo Bobinac in državni sekretar MGTŠ, mag. Dejan Židan. Slednji je zbrane nagovoril tudi ob začetku prve okrogle mize prvega dne – Integriteta v športu: zagotavljanje varnega športnega okolja. V razpravi so sodelovali: dr. Rožle Prezelj, Gregor Rankel, Mirjam Kline, dr. Joca Zurc, Peter Lević, Mitja Jager in Peter Dokl, vloga moderatorke pa je bila zaupana dr. Maji Smrdu. Na drugi okrogli mizi so mag. Katja Koren Miklavec, Andreja Leskovšek McQuarrie, Helena Valas, Eldina Domazet in Lena Gabršček, ki so pod moderatorstvom Anje Hlače Ferjančič predstavile pomen enakosti spolov in vključenost žensk v šport. Okrogla miza Ženske v športu je bila organizirana v okviru projekta Women4Sport pod okriljem Erasmus+ programa.

Med tretjo okroglo mizo prvega dne, ki jo je z nagovorom odprl predsednik OKS-ZŠZ, so udeleženci predstavili Strategijo OKS-ZŠZ za obdobje 2024-2033. Poslušalce so nagovorili mag. Katja Koren Miklavec, Metod Ropret, Luka Steiner, dr. Alja Brglez, Primož Marinko in Gregor Benčina. Po odmoru za kosilo sta se zvrstili še dve okrogli mizi. Pogovor na temo pomena športa v družbi je moderiral Igor Lukšič, sodelovali pa so Zoran Kačičnik, dr. Maja Pajek, Damijan Lazar, dr. Suzana Pustivšek, Polona Gosar in dr. Maja Zalaznik. Zadnjo mizo pred zaključnim nagovorom in povzetkom prvega dne je moderiral Aljaž Golčer, pred začetkom pa je zbrane nagovoril Klemen Boštjančič, minister za finance. Nato so sogovorniki mize: dr. Uroš Mohorič, mag. Dejan Židan, mag. Stanko Glažar, Peter Dermol, Gregor Macedoni in Robert Smrdelj zbranim poslušalcem predstavljali, kako poteka zagotavljanje virov za izvajanje športnih programov v javnem interesu.

Pred večerno prireditvijo, s katero so obeležili rojstni dan OKS-ZŠZ in nagrajenim športnikom podelili priznanja, je obiskovalce nagovoril generalni sekretar OKS-ZŠZ Tomaž Jontes. Večerni dogodek sta moderirala Aljaž Golčer in Anja Hlača Ferjančič, športnikom in športnicam ter njihovim trenerjem pa so podelili priznanja za posebne dosežke. Za olimpijsko vzdušje so poskrbeli tudi nastopajoči in sicer plesalca ter svetovna prvaka Plesne šole Bolero in dekleta navijaške – cheerleading skupine. Poleg športnih nagrad pa so podelili tudi posebno plaketo organizacije OKS-ZŠZ. Le-to je iz rok predsednika Bobinca prejela Vojka Ravbar, dolgoletna članica Izvršnega odbora OKS-ZŠZ in predstavnica sponzorja z najdaljšim stažem, SKB banke (danes OTP banke). Večer so zaključili s torto, s katero so proslavili 33. obletnico ustanovitve OKS in 30. obletnico združitve OKS in Združenja športnih zvez. Torto je razrezal Franjo Bobinac, ki je naslednji dan tudi sam praznoval rojstni dan.

Drugi dan so se vsebine razdelile na dva dela. Udeleženci so lahko sodelovali bodisi na Forumu športnikov, ki je bil v prvi vrsti namenjen športnikom, bodisi na delavnicah z različnimi tematikami. Le-te je moderiral Maj Valerij, med delavnicami pa so se udeleženci dotaknili perečih vprašanj iz področja evropskih sredstev v športu (predavateljice: Andreja Leskovšek McQuarrie, Anja Milenkovič in Polona Samec), prostovoljstva v športu (predavali so Ivo Tomc, Tomaž Šušteršič in Martin Tuš) ter financ in računovodstva v športu (predavatelja Ivan Simič in Barbara Prislan).

Forum športnikov je moderiral Aljaž Golčer, prisotne športnike in športnice pa so najprej nagovorili mag. Katja Koren Miklavec, Raša Sraka in Tomaž Jontes, nato pa so predstavniki II. gimnazije Maribor, Gimnazije Šiška, Gimnazije Franceta Prešerna Kranj in Gimnazije Jesenice predstavili projekt študija na daljavo. Na prvi delavnici so se seznanili s praktičnimi nasveti za upravljanje z družbenimi omrežji in klasičnimi mediji, predavali pa sta jim Irena Žagar in Alja Pahor. Družbenih omrežij se je v svoji delavnici Javno nastopanje, družbena omrežja in grajenje osebne znamke dotaknila tudi atletinja in olimpijka Maja Mihalinec Zidar.

Po odmoru je olimpijec in predsednik Kluba olimpijcev Iztok Čop nagovoril prisotne športnike in tistim, ki so postali del slovenske olimpijske družine, tudi podelil OLY certifikate. Le-te so prejeli atletinji Maja Mihalinec Zidar in Neja Filipič, judoistki Maruša Štangar in Kaja Kajzer, veslačica Nina Kostanjšek, jadralka Lin Pletikos in nekdanja alpska smučarka Andreja Leskovšek McQuarrie. Nato sta olimpijec, nekdanji biatlonec Peter Dokl, in paralimpijka Lena Gabršček, zaposlena na OKS-ZŠZ, športnikom predstavila novo platformo ter statusne pravice športnikov, pred združitvijo s poslušalci plenarnega dela dogodka, pa so se prisotni športniki udeležili tudi okrogle mize Predstavitev primerov druge kariere uspešnih športnikov, kjer sta gostovala Ana Drev in Andraž Vehovar. Ana Drev, nekdanja alpska smučarka, je po koncu kariere ustanovila podjetje Snow Monkey, katere izdelki danes navdušujejo slovensko in svetovno javnost, Andrej Vehovar pa je svoje poslanstvo našel kot soustanovitelj podjetja Berk Vehovar Composites, mednarodno priznanega podjetja, ki izdeluje kompozitne kolesarske sedeže. Na svoji drugi karierni poti ostaja športnik po duši, obenem pa v praksi uporablja doktorat iz kemije.

Dvodnevni delovni dogodek, kjer so z zanimivi govorci naslovili pomembne teme za razvoj slovenskega športa, se je zaključil z delavnico na temo finančnega opismenjevanja športnikov. Delavnica je združila obiskovalce okroglih miz in Foruma športnikov, praktične nasvete s področja osebnih financ in finančnega poslovanja pa sta podelila predsednik uprave Triglav Skladi d.o.o. Benjamin Jošar in Vid Pajič. Dogodek je z zaključnim nagovorom in povzetkom pestrega dogajanja sklenil prvi mož slovenske krovne športne organizacije.