Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
ue
ue
10. 09. 2024 · 13:37
Deli članek:

Po koncu 17. poletnih paralimpijskih iger: Vsi imamo odgovornost, da izkoristimo zagon iger v Parizu

Vid Ponikvar/Sportida

S slavnostno prireditvijo so se končale 17. poletne paralimpijske igre. Slovo igram je svet spremljal na osrednjem pariškem stadionu Stade de France.

Zaključna prireditev je potekala pod geslom "Paris est une fete" (Pariz je zabava), dogajanje je popestrilo kar 24 najboljših francoskih DJ-jev, ki so jim prisluhnili zbrani parašportniki. Na igrah jih je bilo več kot 4400. Na zaključni prireditvi se je na štadionu zbralo kar 64.000 gledalcev, ki so zaploskali tudi predstavnikov 169 delegacij (168 nacionalnih komitejev in begunske paralimpijske ekipe), ki so se zvrstili v mimohodu zastav. Slovensko zastavo sta nosila Živa Lavrinc in Dejan Fabčič, bronasta lokostrelca s tekme mešanih ekip.

Kitajska na vrhu

Na igrah so podelili 549 kompletov kolajn. Najbolj se je izkazala Kitajska, njene parašportnice in parašportniki so osvojili 220 kolajn (94 zlatih, 76 srebrnih, 50 bronastih), sledijo ji Velika Britanija (124) in ZDA (105). Kolajne je osvojilo 85 držav, 65 pa vsaj eno zlato, vključno s Slovenijo, ki se lahko pohvali z dvema odličjema: zlato Frančka Gorazda Tirška in bronom dvojice Lavrinc/Fabčič. S sedmimi zlatimi kolajnami je junakinja iger kitajska plavalka Yuyan Jiang.

Različnost in drugačnost nas ne smeta deliti

"Vsi imamo skupno odgovornost, da izkoristimo zagon paralimpijskih iger v Parizu 2024, da naredimo svet okoli nas bolj vključujoč. Kakšna paralimpijska zapuščina bi bila to, ne samo za te športnike, ampak za 1,3 milijarde invalidov na svetu, ki jih predstavljajo. Poleg 12 dni športa moramo podreti ovire, ki obstajajo v družbi. Invalidom moramo omogočiti in jih opolnomočiti, da se izkažejo zunaj igrišča, v izobraževanju, zaposlovanju, zabavi, vodenju, civilni družbi – povsod! Različnost in drugačnost nas ne smeta deliti," je v svojem govoru dejal Andrew Parsons, predsednik mednarodnega paralimpijskega komiteja.

Vid Ponikvar/Sportida

"V življenju so stvari, ki se nas dotaknejo in dogodki, ki nas zaznamujejo ter spremenijo v boljše ljudi. Te igre niso bile samo šport, niso bili samo rekordi. Bile so takšen izjemen dogodek, ki nas je vse spremenil in nihče si ne želi, da se igre končajo," je v nagovoru ob koncu povedal predsednik organizacijskega odbora iger Tony Estanguet in dodal: "Dragi športniki, to je bilo neverjetno, neponovljivo in nepozabno. Hvala vam, vsi smo videli, kaj pomeni vključujoča družba."

Los Angeles ter Milano in Cortina

Paralimpijsko zastavo je ob koncu dogodka pariška županja Anne Hidalgo predala Parsonsu, ta pa županji naslednjega prireditelja, Los Angelesa, Karen Bass. Naslednje, 18. poletne paralimpijske igre bodo leta 2028 v Los Angelesu (od 15. do 27. avgusta 2028), vmes pa nas čakajo še zimske igre – 14. zimske paralimpijske igre bodo leta 2026 v Milanu in Cortini (od 6. do 15. marca 2026).

Nova razvojna priložnost

Paralimpijske igre so končane, za Slovenijo zelo uspešno. Bera kolajn s paralimpijskih iger se je povzpela na 54, izkazali pa so se vsi v slovenski 14-članski odpravi. Franček Gorazd Tiršek je osvojil zlato paralimpijsko kolajno z zračno puško stoje (z zračno puško leže je bil 9., z malokalibrsko pa 17.), Živa Lavrinc in Dejan Fabčič sta se zavihtela do brona v tekmi mešanih dvojic (v posamični konkurenci je bila Živa 6., Dejan 17.), izkazali so se tudi ostali v naši paralimpijski odpravi: odbojkarice, ki so prišle na igre oslabljene, so zasedle 6. mesto (dosedaj so bile le enkrat višje, sicer trikrat šeste) ter Henrik Plank, ki se je izkazal s 7. mestom v metu diska.

Vid Ponikvar/Sportida

"Seveda nam je že na začetku odleglo, ko je Tiršek osvojil zlato kolajno. To je bil dodaten zagon in potrditev našim športnikom, da so na poti znanja in uspehov. Tudi drugi so odigrali pomembno vlogo in dosegli pričakovane cilje. Navsezadnje lahko rečem, da so igre zelo uspešne, pomembno pa je tudi, da so v Evropi, nagovarjajo evropsko občinstvo in parašport približujejo po družbeni plati," je Damijan Lazar, predsednik Zveze za šport invalidov Slovenije-Slovenskega paralimpijskega komiteja, ocenil igre in hkrati izpostavil pomen dejstva, da so bile poletne paralimpijske igre po 12 letih vnovič v Evropi.

Je pa Lazar opozoril, tudi vse cenjene in spoštovane goste, ki so prišli podpreti slovenske parašportnike, na problematiko parašporta. Predvsem pa na področju financiranja in sistemske podpore. "Vse tri kolajne, ki so jih osvojili Tiršek, Živa in Dejan, so tisti temelj, na katerem lahko gradimo dalje. S kolajnami pride medijska pozornost. Zato je tako pomembna vloga medijev, da pokažete naše delo in dosežke širši javnosti. Pomemben projekt pa prihaja sedaj: v prihodnjih dneh bomo podpisali pogodbo z Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport o evropskem projektu 'Aktivno, inkluzivno'. S tem bomo skušali zgraditi lokalno mrežo, ki bo invalidom omogočala vključevanje v sisteme parašpora. To je velika razvojna priložnost za slovenski parašport. Pa naj konkurenca in večja selekcijska baza proizvede tudi kvaliteto," je še poudaril Lazar.

Ocena 9 plus

"Ocena na lestvici od ena do deset je devet plus. Na žalost se je zalomilo le pri odbojki zaradi nesrečnega primera pred igrami. Henrik Plank je nastopil v skladu s svojimi zmožnostmi. Lavrinčeva in Fabčič sta ves čas streljala zelo dobro. Bilo je nekaj sreče in smole v njunih dvobojih, zlasti Živa bi lahko segla še višje. Ni pa kolajna takšno presenečenje, pred igrami smo govorili o treh železih v ognju, žal se pri odbojki ni izšlo, drugi dve želji sta se izpolnili," je oceno iger začel dr. Boro Štrumbelj, vodja slovenske odprave v Parizu.

Vid Ponikvar/Sportida

"Letos smo imeli prvič na igrah predsednika vlade dr. Roberta Goloba, z nami so bili tudi minister Luka Mesec, državni sekretar mag. Dejan Židan in predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič. Na to smo res ponosni. Kaže se izboljšan odnos politikov in oblasti do parašporta. Najprej smo bili razočarani, ker ni bilo zagotovljenih prenosov z iger, potem je prav ministrstvo za kulturo zagotovilo sredstva za to. Po naših informacijah je gledanost velika. So pa tu še rezerve. Ko sem govoril z italijanskimi kolegi, so mi povedali, da njihova državna televizija enakovredno obravnava olimpijske in paralimpijske igre ter prenaša vse dogajanje. Zelo pomembno je, ker mediji poročate o parašportu. Ko pridejo informacije o koristih ukvarjanja s športom do invalidov, ti izvedo, da se lahko vključijo v programe parašporta: pa naj si bo na ravni rekreacije ali vrhunskega parašporta," je dodal Štrumbelj in nadaljeval: "V Parizu smo pokazali, da naši trenerji znajo ustvarjati vrhunske dosežke in rezultate. Zato poziv vsem invalidom: vključite se in pridružite se nam. Če nam to uspe, bi lahko že v Los Angelesu ali pa potem v Brisbaneu imeli številčnejšo ekipo in domov prinesli še kako kolajno več!"

Vid Ponikvar/Sportida

Počitka ni

Štrumbelj je pogledal v prihodnje dogajanje: "Tudi sam bi poudaril, da 23. septembra začenjamo z evropskim projektom 'Aktivno, inkluzivno', ki bo vsem invalidom po Sloveniji omogočil, da se vključijo v telesno dejavnost v osnovo športa ali pa v vrhunski šport – bodisi v obliki inkluzije bodisi samostojno. Za ta projekt želimo, da bi na lokalni ravni povzročil več športnih programov, ker to ni pomembno le za vrhunski parašport, ampak predvsem za zdravje. Na seminarju v Parizu so zdravniki in predavatelji jasno poudarili, da je treba vaditi vsaj trikrat po pol ure na teden."

Vid Ponikvar/Sportida