Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
(rp)
(rp)
29. 08. 2023 · 11:48
Deli članek:

Skrb za podmladek in krpanje lukenj

Luka Vovk

Zveza za šport invalidov Slovenije-Slovenski paralimpijski komite je v Laškem gostila peti paralimpijski tabor za družine. Ta je v štirih dneh postregel s predstavitvijo več različnih športov.

Četrtkov večer je postregel s predstavitvenim srečanjem, v petek dopoldne pa so se mladi preselili v športno dvorano OŠ Debro, kjer so preizkusili številne parašporte: paraples freestyle, paranamizni tenis, paralokostrelstvo, odbojko sede, cheerleading in paraatletiko. Temu je sledilo plavanje, petkov večer pa je bil v znamenju paraplesa; za animacijo je poskrbel Plesni klub Zebra.

V soboto je več kot 40 udeležencev spoznalo še nekaj parašportov: paraplezanje, parastrelstvo, košarko na vozičkih, parakolesarstvo in boccio. Zvečer je potekala tudi okrogla miza oziroma pogovor za starše, ki so se ga udeležile dr. Tjaša Filipčič, mag. Natalija Spark in trenerka Maja Bobnar. Pogovor je vodila Tina Cipot, vse zbrane pa sta nagovorila tudi Luka Trtnik, vrhunski parašportnik, in njegova mama Sandra.

V nedeljo se je tabor sklenil s športnim tekmovanjem med družinami v telovadnici OŠ Debro, zbrane pa sta obiskala in zabavala tudi Zdravko Lidl in levček Mark. Vodja tabora v Laškem je bila Majda Kočar, ki je izpostavila, da vsako leto naredijo korak naprej. "Ta tabor je enkrat večji in drugič manjši. Vedno pa si želimo dodati nekaj novega, kakšen nov šport ali nove delavnice," je bila zadovoljna.

V načrtu še zimska različica

Da je tabor postal del široke mreže aktivnosti, ki jih izvaja zveza, rad pove Damijan Lazar, predsednik Zveze za šport invalidov Slovenije-Slovenskega paralimpijskega komiteja. "Z udeležbo smo glede na okoliščine zadovoljni. Iz znanih razlogov je bilo tudi nekaj odpovedi, saj so poplave v tem okolju naredile kar nekaj škode. Dejstvo je, da imamo nekaj novih otrok, ki jih bomo poskušali ozavestiti in vključiti v nadaljnje športne aktivnosti. To je tudi naše poslanstvo, ki ga s tem kampom želimo doseči. Za pogovor in izmenjavo izkušenj so na voljo tudi uspešni parašportniki. Letos tabor organiziramo petič, v bližnji prihodnosti pa ga želimo organizirati tudi pozimi, tako da bi imeli možnost predstaviti še zimske športe, torej alpsko in nordijsko smučanje ter biatlon. Smo v nekakšni pozitivni rasti, veseli pa nas, da vsako leto mlade s tega kampa vključujemo tudi v trenažni proces. Tako nekako skrbimo za podmladek in krpamo luknje," je zadovoljen Lazar, ki je nekaj besed namenil še pričakovanemu številu slovenskih paralimpijcev na igrah naslednje leto v Parizu: "Doslej so si udeležbo že zagotovili parastrelec Franček Gorazd Tiršek ter paralokostrelca Dejan Fabčič in Živa Lavrinc, ki je bila sploh prva z zagotovljeno kvoto. Velika želja je, da bi uspelo dekletom v sedeči odbojki. Nekaj možnosti je še v namiznem tenisu z Luko Trtnikom in Ljubišo Gajićem, računamo pa tudi na povabilo za parakolesarja Aneja Dopliharja. Škoda, da je precej podhranjena postala atletika, kjer smo v preteklosti že imeli velike uspehe, zdaj pa nimamo nikogar, ki bi bil konkurenčen na tej ravni."

Trtnik v mislih pri EP
Tabora v Laškem se je udeležil tudi naš najboljši paranamiznotenisač Luka Trtnik. Kot pravi, mu veliko pomeni, da lahko kakšnega mladeniča ali mladenko navduši za ta šport. "Ti tabori so vedno nekaj posebnega. Zdi se mi, da je večini prisotnih namizni tenis všeč in v njem uživajo. Potem sem vesel tudi jaz, če sem tu prisoten," se je tam očitno dobro počutil. Zdaj ga v naslednjem tednu čaka evropsko prvenstvo v Sheefeldu, za katerega pravi, da ni dobro imeti previsokih pričakovanj. "Najbolje igram takrat, ko se ne obremenjujem z rezultatom. Glede na dobre treninge bodo ti vseeno prišli. Če bom pokazal takšno igro kot na treningih, lahko pridem kar daleč," priznava, da je največji cilj vozovnica za OI v Parizu, ki bile že njegove druge.

Da se imajo družine z nekoliko drugačnimi otroki priložnost srečati z vrhunskimi parašportniki, veseli tudi Trtnikovega trenerja Ožbeja Poročnika. "Tako se ti mladi lahko spoznajo z različnimi športi in ob tem spoznajo nove prijatelje in novo družbo," je dejal in dodal, da igralci lova Luka trenirajo tudi do šest ur dnevno. Glede olimpijske norme bo po njegovem največ odvisno prav od bližnjega EP. "Faktor na tem EP bo 50, na drugih turnirjih je 20 ali največ 40, kot je bil nazadnje v Laškem. Tam je bil Luka blizu zmage nad četrtim igralcem na svetu, s katero bi pridobil veliko točk. Na rang lestvici v njegovi kategoriji je zdaj 20., za preboj na OI se mora uvrstiti med najboljših 12 ali zmagati na EP. Tam gremo tekmo po tekmo, saj je že dokazal, da lahko premaga tudi najboljše. Na EP bosta igrala le Ljubiša Gajić in Andreja Dolinar. Zlasti Ljubiša še ima možnost za vrhunski rezultat," je ocenil svoje varovance.

Brina Božič: Dva olimpijca motiv tudi za mlade

Na taboru v Laškem je svoje znanje delila tudi lokostrelska trenerka Brina Božič, ki je na OI že pripeljala svoja varovanca Fabčiča in Lavrinčevo. "Dogodek v Laškem ocenjujem zelo pozitivno. Vsi, ki sodelujejo, so zainteresirani za nove športe. Marsikdo se prej ni ukvarjal z nobenim športom in prepričana sem, da se bodo zaljubili v koga od teh, ki so bili predstavljeni, upam da tudi v lokostrelstvo. Paralokostrelstvo uradno v Sloveniji obstaja pet let in se zelo hitro razvija. Vsako leto imamo več takšnih, ki bi se z njim ukvarjali. Naslednje leto imamo že dva udeleženca OI, kar je velika motivacija tudi za mlade. Slovenija je majhna država in ne moremo tu pričakovati stotih ljudi, vsakemu, ki pride, pa se zelo trudimo pomagati, da bi postal kar najboljši," pravi Brina, ki je dve izpolnjeni olimpijski normi nista presenetili, glede na to, koliko ur garanja je bilo v ozadju. "Res sem vesela, da nam je to uspelo že letos in imamo zdaj leto dni časa za pripravo," je še dodala nekdanja reprezentantka. 



Galerija