Na istem prizorišču je bilo med 12. in 21. novembrom lani že ekipno EP. Priprave na tekmovanje so zdaj tudi v znamenju ruskega vojaškega napada na Ukrajino. Kot je pojasnil predsednik Šahovske zveze Slovenije Milan Brglez, sta tako Fide kot Ecu, torej svetovna in evropska šahovska zveza, prepovedali nastope pod rusko in belorusko zastavo. Za zdaj velja, da šahisti in šahistke iz teh držav lahko igrajo pod zastavo Fide, pri čemer Ukrajinci zahtevajo njihovo popolno izključitev, odločitev o tem pa bo sprejela Fide.
Ruski šahisti so se na agresijo svoje domovine na sosednjo državo odzvali različno. Številni, med njimi nekdanji svetovni prvak Anatolij Karpov kot poslanec ruskega parlamenta, so vključeni v delovanje države. Na drugi strani jih je nekaj v posebnem pismu obsodilo napad na Ukrajino, podpisnika pa sta tudi trenutno najboljši ruski šahist Jan Nepomnjaščij in lanska zmagovalka svetovnega pokala Aleksandra Kostenjuk.
Na EP je prijavljenih 23 ukrajinskih predstavnikov, a le v ženski konkurenci, v moški pa zgolj nekaj mladincev. Evropska in slovenska šahovska zveza bosta oprostili prijavnino za vse ukrajinske igralke in igralce, zbira se tudi denar za njihovo namestitev.
Letošnje leto je Fide razglasila za leto žensk v šahu. Podpredsednica ŠZS in organizacijskega komiteja je Darja Kapš, prva Slovenka, ki je osvojila naziv velemojstrice. Direktorica EP je Nina Rob, ki je tudi sekretarka ŠZS. Ta je povedala, da so poleg pandemije zahtevnost izvedbe povečale trenutne politične razmere. Ekipno EP je potekalo v zaprtem mehurčku, tokrat bodo pravila prilagojena trenutnim veliko blažjim ukrepom, maske pa bodo v dvorani še vedno obvezne.
Za 21. posamično EP je prijavljeno več kot 300 tekmovalcev iz 40 držav, med njimi je 116 velemojstrov in 32 šahistk, ki bodo igrale v enotni konkurenci skupaj z moškimi. Nagradni sklad bo 100.000 evrov, zmagovalec pa bo dobil petino tega zneska. Najboljša dvajseterica se bo uvrstila na svetovni pokal leta 2023. Prvi nosilec je 37. igralec svetovne lestvice, Čeh David Navara. Rating več kot 2600 točk ima na EP 61 udeležencev, kar kaže na izenačenost tekmovanja v boju za naslov.
Slovenska ekipa (skupno je prijavljenih 32 slovenskih igralcev, med njimi šest šahistk) bo žal okrnjena, saj bo od boljših šahistov zaigral le Matej Šebenik, ki si je za cilj zadal preboj med prvo dvajseterico. Luka Lenič, Jure Škoberne in Jure Gorišek so se nastopu odrekli, saj po besedah selektorja Matjaža Mikca niso našli dovolj časa za pripravo nanj. Manjkala pa ne bo najboljša slovenska šahistka Laura Unuk, ki je povedala, da se ne bo borila le s približno 30 šahistkami, ki bodo med več kot 300 prijavljenimi udeleženci, ampak tudi za to, da bi bila čim višje v absolutni konkurenci. Njena želja je glede na rating preboj med prvih sto, a zadovoljna bi bila že z uvrstitvijo v prvo polovico vseh sodelujočih. Želi si tudi, da bi osvojila prvo moško velemojstrsko normo, priznava pa, da ji ta čas tudi zaradi študijskih in drugih obveznosti manjka še nekaj znanja.
V sklopu promocije prvenstva bosta Unukova in Šebenik 18. marca na Prešernovem trgu v Ljubljani odigrala simultanki, Laura pa se bo dan pozneje v Novem mestu pomerila s šahovsko robotsko roko.