Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
ou
ou
04.05.2020 15:56:57
Deli članek:

Wings For Life World Run: Po vsem svetu za dober namen teklo prek 77.000 ljudi

Siniša Kanižaj
Gorski tekač Luka Kovačič je za dober namen hrib zamenjal z ravnino in bil najboljši Slovenec na teku 2020.

Včerajšnji dobrodelni tek Wings For Life World Run je v svoji sedmi izvedbi potekal nekoliko drugače, kot smo bili vajeni v preteklih letih.

V 104 državah po svetu se je tokrat namreč teklo le s telefonsko aplikacijo, ki je poskrbela za nepogrešljivo (virtualno) zasledovalno vozilo ter povezala vse prijavljene tekače in organizatorje. Tako je lahko tekel vsak sam, a vsi skupaj. Končno število tekmovalcev se je ustavilo pri številki 77.103, od tega jih je v Sloveniji teklo 340. Skupaj je bilo za fundacijo Wings For Life zbranih 2.8 milijona evrov.

Po vsem svetu so se tekači na pot podali istočasno, pri nas ob 13. uri, virtualno zasledovalno vozilo pa jih je začelo loviti čez pol ure, vse seveda z enako hitrostjo. Ta se je počasi stopnjevala, dokler “ciljna črta” ni ujela vseh tekmovalcev. Najdlje sta pritekla Rusinja Nina Zarina (54,23 km) in Britanec Michael Taylor (69,92 km). V Sloveniji sta bila najboljša Jakob Medved z 48,79 kilometri in Tea Oberdank z 28,11 kilometri. Slovenski tekači so bili veseli sprostitve gibanja izven lastnih občin, saj so tako lahko izbrali najboljše trase za svoj tek.

Luka Kovačič, sicer vrhunski gorski tekač, tudi trikratni zmagovalec teka na planiško letalnico - Red Bull 400 in tekmovalni turni smučar, je bil z 42,35 pretelenimi kilometri drugi, po teku pa je povedal: "Štartal sem v Martuljku, šel najprej do Rateč, do meje, tam sem obrnil nazaj do gozda Martuljek, pa do Mojstrane, pa spet nazaj do gozda Martuljek in se je ravno izšlo, za las čez 42 km, kot je dolg maraton. To razdaljo sem si tudi zadal kot cilj. Tek z aplikacijo je bil zanimiv, ker te spodbuja za vsak pretečen kilometer. Glede na to, da se trenutno v svetu nič ne dogaja, je bila to super in zabavna zadeva. Zaradi aplikacije sem imel vsaj malo občutka, da nekdo navija zame, da me spodbuja, pove lepo besedo. Moji prijatelji so tekli na drugih lokacijah po Sloveniji in jim je bilo tudi zabavno. Če vsi ob isti uri štartamo, je ne glede na razdaljo super občutek, da z nekom tekmuješ in se imaš fajn. Sploh v tem času.”

Med tekači so bili tudi vrhunski in bivši vrhunski športniki, ki jim tek ni glavna aktivnost, a se za trening in z dobrim namenom z veseljem lotijo izziva. Med njimi je bila tudi Lindsey Vonn, ki je vtise strnila v stavek: "Toliko dogodkov je bilo potrebno odpovedati, danes pa smo lahko vsi skupaj počeli nekaj za dober namen.”

V Sloveniji smo ujeli še Petra Kauzerja, ki je veslo tokrat zamenjal za tekaške copate: "Tekel sem v Hrastniku proti Radečem. Hotel sem preteči malo več kot prejšnja leta. Prej namreč nikoli nisem mogel, ker smo imeli v tem času vedno tekme. Za cilj sem si zadal, da pretečem 20 km in na koncu sem ga presegel. Tek z aplikacijo mi je ustrezal, ker najraje tečem sam. Če bi bil letos mogoč organiziran skupinski tek v Ljubljani, bi sigurno pretekel še več, saj ti da vzdušje množice gotovo dodatno energijo. Tek je izpeljan z dobrim namenom, najti zdravilo za poškodbe hrbtenjače, zato tudi meni ni bilo težko teči, se malo potruditi in potrpeti. Sploh zadnjih par kilometrov, ko je bila kar kriza, ker je bil ves čas klanec navzgor. Radio prek aplikacije se ti oglasi za vsak kilometer, ki ga narediš, z vsakič bolj unikatnimi izjavami. Jaz sem se vmes kar nasmejal. Že ko je zasledovalno vozilo štartalo, je bil zvok kot v grozljivki - ho ho ho, prihajam za tabo.”

Tekla je med drugim tudi smučarka skakalka Špela Rogelj, ki jo je zasledovalno vozilo ujelo pri 17,06 kilometrih. Na svojem Facebook zidu je zapisala, da je bil njen navdih Anej Doplihar, slovenski motokrosist, ki se je leta 2017 na tekmi hudo poškodoval in končal na invalidskem vozičku.

“V zadnjih tednih smo vsi doživeli omejitve v svojih osebnih življenjih, vendar se stvari izboljšujejo. Ljudje s poškodbo hrbtenjače pa se z omejitvami srečujejo vse življenje. Tudi oni sanjajo o tem, da bi dobili svojo svobodo nazaj in znova počeli stvar, ki jih imajo radi,” je dejala Anita Gerhardter, izvršna direktorica neprofitne fundacije Wings For Life katere misija je najti zdravilo za poškodbe hrbtenjače. “Danes se je več kot 77.000 ljudi združilo, da bi ljudem s poškodbo hrbtenjače dali to upanje.”

Wings For Life World Run: www.wingsforlifeworldrun.com
Wings For Life: www.wingsforlife.com