Tekmovalka iz Šmartnega pri Slovenj Gradcu je dvodnevno tekmovanje v münchenskem olimpijskem parku kronala v soboto z zmago na sklepni tekmi svetovnega pokala v balvanskem plezanju, s katero je padel zastor na letošnjo mednarodno balvansko sezono. V skupnem seštevku svetovnega pokala v balvanih je sezono končala na drugem mestu. Slovenija je v pokalu narodov v balvanih osvojila ekipno tretje mesto v seštevku sezone. V Münchnu je potekalo tudi evropsko prvenstvo, na katerem je osvojila zlato kolajno v kombinaciji in srebrno v balvanih.
"Mislim, da je to res neverjetno. Mislim, da se mi vse skupaj kar nekoliko prehitro dogaja," je po prihodu domov dejala Janja Garnbret, ki ima pri rosnih osemnajstih letih že impresiven seznam dosežkov, s katerim se lahko brez zadrege postavi ob bok najboljšim slovenskim športnim plezalkam Martini Čufar, Maji Vidmar, Nataliji Gros in Mini Markovič.
"Želela sem si stopničk tako na evropskem prvenstvu kot v svetovnem pokalu. Moja želja je bila, da bi postala evropska prvakinja v balvanih. Ne zgodi se prav pogosto, da bi bilo še superfinale, kar mislim, da je bilo drugič v zgodovini. Sem vesela drugega mesta, nisem razočarana, ker sem se potem vrnila in zmagala v finalu tekme svetovnega pokala in sem pokazala, česa sem bila sposobna," je še enkrat dogajanje podoživela Garnbretova.
V superfinalu evropskega prvenstva se je pomerila s Stašo Gejo, v Sloveniji živečo Srbkinjo, klubsko kolegico, obe trenira Gorazd Hren, selektor slovenske članske ekipe v športnem plezanju: "Ko sem izvedela, da sem v superfinalu, je najprej sledil šok, kaj je zdaj to, kako je to mogoče, da sva dve Evropejki izenačeni. Bilo mi je super, ker sva prijateljici, po drugi strani pa je bilo vse skupaj tudi malo čudno, prav iz tega razloga, ker sva prijateljici, je pa bilo vseeno zabavno."
Korošica kot ena redkih tekmovalk zmaguje tako v težavnosti kot balvanih in tekmuje v obeh disciplinah brez premora. V težavnosti je lani postala svetovna prvakinja in skupna zmagovalka svetovnega pokala, leto pred tem je evropsko prvenstvo v težavnosti končala na drugem mestu, letos so se ji stopničke na EP v težavnosti v Campitellu izmuznile, bila je četrta.
"Leta prej sem se res bolj počutila kot težavnostna plezalka, lani in letos pa so mi balvani postala še bolj ljubi kot težavnost, v njih uživam. Res pa je, da je težko tekmovalno usklajevati obe disciplini. Bolderašice so sezono končale že z Münchnom, tiste, ki tekmujejo samo v težavnosti, so sezono začele nekoliko kasneje, jaz pa moram biti celo leto na visoki tekmovalni ravni, optimalno pripravljena, kar je res težko, a v tem zelo uživam," je še dodala.
Je pa Garnbretova z odličnostjo v obeh glavnih disciplinah športnega plezanja v prednosti v primerjavi z ostalimi, ki so specialistke le v eni, upoštevajoč, da bo olimpijska kombinacija treh disciplin na sporedu olimpijskih iger leta 2020 v Tokiu: "Skupni seštevek evropskega prvenstva je bil že nekakšen pokazatelj kombinacije vseh treh disciplin, tako da sem na zmago v kombinaciji zelo ponosna. Sem ena redkih tekmovalk, ki tekmuje celotno sezono v obeh disciplinah, sem v prednosti, za hitrostno plezanje se bom pa mogla še potruditi."
Garnbretova je dijakinja športnega oddelka Gimnazije Velenje: "V šoli imam 40 odstotno prisotnost, ob tekmovanjih je težko usklajevati še šolo, sem res hvaležna gimnaziji, da mi omogoča, da manjkam brez opravičil in lahko prestavljam spraševanja in teste."
Slovenski športni plezalci so na letošnjih dveh evropskih prvenstvih osvojili štiri kolajne, edino leta 2008 na evropskem prvenstvu v Parizu so bili uspešnejši s petimi medaljami. Vsega skupaj so slovenski plezalcih na prvenstvih stare celine zbrali 20 kolajn.
Za komaj tretjo slovensko kolajno v moški konkurenci na evropskih prvenstvih je z bronom v balvanih poskrbel 20-letni Tržičan Anže Peharc. Poletno žetev na letošnjih prvenstvih stare celine je v italijanskem Campitellu v dolini Fassa julija s srebrom v težavnosti začela 29-letna Mina Markovič, s sedmimi kolajnami najuspešnejša slovenska tekmovalka na prvenstvih stare celine. Natalija Gros jih ima štiri, Janja Garnbret tri, Maja Vidmar in Klemen Bečan dve, Martina Čufar in Anže Peharc po eno.
Janja Garnbret je tri od štirih odličij slovenski javnosti pokazala danes na novinarski konferenci na sedežu Planinske zveze Slovenije v Ljubljani. Večji pokal za osvojeno drugo mesto v seštevku balvanskega svetovnega pokala je ostal doma. Garnbretova je za potrebe fotografiranja kolajni prijateljsko odstopila Peharcu in Markovičevi, ki svoji odličji nista prinesla s sabo.
Sezona v športnem plezanju se bo nadaljevala ob koncu tedna s svetovnim pokalom v težavnosti v italijanskem Arcu. Po treh tekmah je na vrhu s polnim izkupičkom treh zmag Janja Garnbret: "Moj cilj je ubraniti lanski naslov. Se bom potrudila, da bom lahko iztisnila, kar bom lahko." Sezona se bo končala novembra v Kranju.
STA
Janja Garnbret pokazala osvojene kolajne
Iz Münchna se je vrnila zelo uspešna slovenska odprava, ki je na evropskem prvenstvu in hkrati finalni tekmi svetovnega pokala v balvanskem plezanju osvojila pet odličij. Najbolj zaslužna za fantastično bero odličij je mlada športna plezalka Janja Garnbret, ki je poskrbela za štiri od skupno petih münchenskih kolajn.
Privoščite si neomejeno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov in imajo brezplačen promocijski dostop do
Plus
vsebin.
Več informacij
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke