Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Jurij Završnik
Jurij Završnik
18.04.2015 09:40:28
Deli članek:

Slovenija - Luksemburg: Čast največja vrednota

Arsen Perić

V športnem parku Šiška se danes ob 15. uri obeta nov spektakel. Slovenska reprezentanca bo pod vodstvom novega selektorja Andrewa Fentona igrala z reprezentanco Luksemburga, ki je v skupini tako kot Slovenija še brez poraza.

Naša reprezentanca na tekmece iz Luksemburga nima najlepših spominov. Predlani maja je kot drugouvrščena ekipa igrala dodatne kvalifikacije za svetovno prvenstvo, ki se bo začelo septembra 2015, in prav Luksemburžani so bili tisti, ki so jo zaustavili. Toda tokratna zasedba slovenske reprezentance je s prihodom bratov Skofič, Archieja, Frankieja, Georgea, Jacka in Maxa bistveno močnejša, kar je potrdila s tremi dozdajšnjimi zmagami v skupini 2C.

"Luksemburg je skupaj z nami najmočnejša ekipa v skupini. Luksemburžani igrajo hitro igro, ki jo znajo prilagoditi napadanju na različnih področjih. Vsekakor je to tekma, ki nas izredno motivira. Na žalost so imeli naši klubi le dve tekmi od zimskega premora, kar ni najbolje, vendar se moramo s tem spoprijeti. Prav tako imamo nekaj poškodb, a verjamem, da bomo sestavili najmočnejšo ekipo. Na srečo sem bil s to ekipo že jeseni, zato me igralci dobro poznajo, tako kot tudi jaz njih. Zagotovo bo to najtežja tekma v naši skupini, vendar sem prepričan, da lahko z našim talentom in željo premagamo tako kakovostno reprezentanco, kot je Luksemburg," je dejal selektor Fenton.

Optimistično je pred sobotno tekmo razpoložen tudi Jack Skofič, ki je prav tako prepričan o zmagi: "Z vsako tekmo se pričakovanja naše reprezentance dvigujejo. Veseli me, da je priljubljenost ragbija v Sloveniji vedno večja, kar nam daje dodatno motivacijo. Tekme v Ljubljani so vedno nekaj posebnega. Podpora s tribun je neverjetna, kar nam daje dodatno motivacijo. Naš cilj je, da se gledalcem oddolžimo z zmago. Sicer bo to naša prva tekma z Andrewem kot selektorjem, ki je v našo igro vnesel nekaj novosti, ki nam lahko zelo koristijo, če bomo prevzeli njegovo strategijo in načrt igre."

Selektor je pripravil tudi nekaj presenečenj. V ekipo je poklical komaj 18-letnega Ljubljančana Samuela Vrhovca, ki že štiri leta študira na St. Andrew’s Collegeu v Grahamstownu na jugu Južne Afrike (pot v Slovenijo si je plačal sam). Samuelova mama je Avstrijka in želeli so ga tudi naši severni sosedje, toda če bo danes zaigral za Slovenijo, potem je za vedno zapisan encijanom. V reprezentanci je tudi 46-letna legenda ljubljanskega ragbija Igor Okič, vrnil pa se je tudi dolgoletni kapetan Peter Kavčič.

Zmago nad Bolgarijo s 45:17 si je lani praktično ob istem času ogledalo 2500 gledalcev. Želja Ivana Ščeka, podpredsednika ragbi zveze, je, da bi bilo vzdušje podobno. "Zdaj smo na polovici dveletnega cikla, in če premagamo Luksemburg, verjamem, da bomo zmagali tudi na naslednjih tekmah," je dejal Šček. Medijsko zanimanje za ragbi v Sloveniji se je v zadnjem letu precej povečalo, posebej ko je naenkrat za reprezentanco zaigrala peterica bratov Skofič, kar je edinstveno v svetu športa. "Z njimi je medijsko zanimanje pri nas res zraslo, kar nam seveda lahko samo koristi," je še dejal Šček in povedal, da so zdaj na obisku tudi novinarji slovitega pariškega Le Monda, ki bodo delali reportažo o fenomenu slovenskega ragbija – v državi so le štirje klubi, imamo le nekaj prek 100 registriranih igralcev, a premagujemo reprezentance, kot je Danska, ki ima 16 klubov v prvih dveh ligah, poleg tega pa ima še regionalne lige. Ragbi pridobiva priljubljenost tudi zaradi tega, ker zagovarja nekatere vrednote, ki so v drugih športih že izginile. "Čast in prijateljstvo sta dve od vrlin, ki sta v ragbiju zelo pomembni. V Mariboru je zdaj klub, kjer zelo dobro delajo z mladimi, vendar imajo težave z denarjem. Čeprav so v vrstah ljubljanskega kluba tudi nekdanji Green Dragonsi in v Mariboru nekdanje Viole, si pomagamo med seboj. Iz Ljubljane gredo v Maribor trenerji, ljubljanski klub pa je štajerskemu pomagal tudi z opremo," je še povedal Šček.

Morda pa bodo vrednote, ki se v današnjem turbo svetu izgubljajo, res pripeljale ragbi kot šport tja, kamor si želi tudi v deželi encijanov.