Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
jz
jz
09. 05. 2025 · 20:16
Deli članek:

Smrt mlade kolesarke sprožila akcijo, ki je pripeljala do novosti, ki bo reševala življenja

Profimedia
Muriel Furrer

Sedem mesecev po smrti izjemne mlade švicarske kolesarke Muriel Furrer, bodo na Dirki po Švici uvedli pomembno novost.

18-letna Muriel je umrla na lanskem svetovnem prvenstvu v Švici. Na mladinski dirki je Furrerjeva padla in ležala v gozdu uro in pol preden so jo sploh našli in ji lahko nudili pomoč. Muriel je kasneje v bolnišnici podlegla poškodbam. Zdravniki so si bili enotni, da bi ji lahko rešili življenje, če bi mlada kolesarka pravočasno dobila ustrezno pomoč. 

Zato so na Dirki po Švici uvedli nove standarde varnosti za kolesarje. Vsak tekmovalec bo opremljen s sistemom GPS, kar bo preprečilo, da posameznika ne bi mogli najti.   

Profimedia
Ob smrti kolesarke se je njej v spomin poklonil tudi Tadej Pogačar.

Direktor svetovnega prvenstva Olivier Senn je takrat dejal, da se kaj takega ne sme več ponoviti. Tudi v preteklosti so se dogajale nesreče na kolesarskih dirkah (in se bodo tudi v prihodnosti), a možnosti, da športniki ne dobijo pomoči je treba minimalizirati. Senn ima za seboj že dve smrti na dirkah na katerih je bil direktor - leta 2023 se je na Dirki po Švici na spustu z Albule smrtno ponesrečil Gino Mäder (1997–2023). "Takrat je Gino prejel takojšnjo zdravniško pomoč, a mu ni bilo pomoči. Pri Muriel je bilo drugače. V 21. stoletju se preprosto ne more biti, da tako dolgo ne najdemo poškodovanega športnika. Potrebujemo delujoč sistem GPS sledenja, ki bo upravičil svoje ime in deloval," je govoril Senn.

Od tragedije na svetovnem prvenstvu je minilo že dobrih sedem mesecev. UCI, svetovna kolesarska zveza, se ukvarja s tem vprašanjem, vendar se birokratska kolesa vrtijo zelo počasi. Zato je Senn vzel stvari v svoje roke. Celovito sledenje kolesarjem bo prvič na svetu uvedeno na ženski dirki Tour de Suisse (12.–15. junij) in moški dirki Tour de Suisse (15.–22. junij).

"Vsako kolo je opremljeno z majhnim sledilnikom, ki sproži alarm, če zazna določene nepravilnosti. Do tega lahko pride, če se kolo 30 sekund ne premakne, zapusti stezo ali nenadoma spremeni hitrost. V takem primeru smo takoj obveščeni in se lahko odzovemo," je razložil Senn. A to še ni vse. Vsak radio v spremstvu na turneji bo opremljen tudi s sledilnikom, tako da bo v primeru alarma takoj jasno, kdo je v bližini športnika in lahko posreduje informacije. Informacije se zbirajo v varnostnem centru, kjer bodo spremljali dirko – in po potrebi takoj ukrepali.