Tadej Pogačar postaja PoGOATar. Da ne bo pomote, s to spremembo priimka ne želimo namigovati, da je pogolten, temveč, da je že danes resen kandidat za oznako GOAT. Greatest of All Time, največji vseh časov. Po nedelji v Flandriji še toliko bolj. Pravzaprav je danes seznam kandidatov za oznako GOAT skrčen na dve imeni. Tadej Pogačar in/ali Eddy Merckx.
Če je bil Merckx še pred leti nesporni GOAT kolesarstva, pa temu dandanes ni več tako. Pogačar je namreč v zadnjem letu dni napovedal resno kandidaturo za ta neformalni, a laskavi naziv. Tudi tisti, ki so že vrsto let v kolesarstvu, česa takšnega še niso videli. Kako dominanten je v zadnjem obdobju slovenski as? Pogačar je trenutno aktualni svetovni prvak ter aktualni zmagovalec dveh tritedenskih dirk (Giro, Tour) in treh različnih spomenikov (Lombardia, Flandrija Liege-Bastogne-Liege), Povedano drugače, trenutno je aktualni zmagovalec šestih od devetih najpomembnejših dirk sezone. Že tu bi lahko postavili piko. Do popolne kolekcije mu manjkajo le Roubaix, Vuelta in Milan–San Remo. Še malo in obrnil bo igrico oziroma kompletiral kolesarstvo.
Za Armstronga že GOAT, za Wigginsa (še) ne
Pogi sam sicer ne da prav veliko na tovrstne primerjave z velikani iz preteklosti. V prvi vrsti je to stvar okusa, vsake oči imajo pač svojega malarja, nasploh pa so nehvaležne primerjave med kolesarji iz različnih obdobji. Današnje kolesarstvo ima s tistim iz šestdesetih in sedemdesetih let prejšnjega stoletja, ko mu je kraljeval Kanibal, bore malo skupnega. Skupno je zgolj to, da še vedno poteka na dveh kolesih.
A v pomanjkanju primerjav v sedanjosti nam za primerno umestitev tega, kar v zadnjih sezonah počne Pogačar, ne preostane prav veliko drugega, kot da se vedno znova vračamo in obračamo v preteklost. Pogačar tekmuje le še z legendami iz preteklosti. Tudi tam pa mu počasi zmanjkuje tekmecev. Po nekem splošnem mnenju, pa naj nam Fausto Coppi, Bernard Hinault, Jacques Anquetil in ostali velikani ne zamerijo, mu je ostal le še Mercxk. Številke so (še) na strani Mercxka, čas pa je na strani Pogačarja. Time Is on My Side kot prepevajo The Rolling Stones.
TADEJ POGAČAR
TRITEDENSKE DIRKE (4)
3 x Tour de France
1 x Giro d'Italia
26 x etapnih zmag (6+17+3)
SPOMENIKI (8)
4 x Giro di Lombardia
2 x Liege-Bastogne-Liege
2 x Dirka po Flandriji
SVETOVNO PRVENSTVO (2)
1 x svetovni prvak
1 x tretje mesto
Nekaj ur preden je Aleksander Ovečkin z 895. golom presegel rekord Wayna Gretzkyja, ki se je še nedolgo tega zdel nedosegljiv, se je Pogačar še malce bolj približal Mercxku. Ki se je še nedolgo tega zdel nedosegljiv. So tudi takšni, ki kislijo, da ga je že ujel in prehitel. »Ne verjamem, da prehitevam, toda mislim, da mu moramo reči GOAT,« je v podkastu The Move denimo kost odvrgel padli šampion Lance Armstrong, ki je pred tedni obiskal Slovenijo. »Ne. Ne strinjam se. Je pa na poti tja. Dajte mu še pet let. Še pet let zmag na tej ravni, še pet let tovrstne dominantnosti. Ne smemo pozabiti, kako dober je bil Eddy Mercxk in kaj vse je osvojil. Tadej je star 26, 27 let? Dajte mu še pet let in izzval, če ne celo presegel bo Mercxka. Seveda mora dobiti še kar nekaj dirk. Vuelto, še kakšen Giro, Pariz-Roubaix ... A glede na to, kako vozi, za Tadeja to ni nemogoče. Na vsaki dirki gre na zmago. Česa takšnega nismo videli vse od Mercxka. Da dominiraš od prve do zadnje dirke v sezoni. In če bo Tadej nadaljeval v tem slogu, bo presegel Eddyja kot največji vseh časov. Ob tem je treba vedeti, da Tadej podobno kot Eddy spreminja ta šport. Eddy je takrat spremenil ta šport in Tadej to počne danes. Spreminja način, na katerega gledamo na ta šport, kako razmišljamo. V kolesarstvu se vse vrti okoli tradicije. Pogačar pa razbija te tradicionalne vzorce. In to ga dela tako posebnega. V tem trenutku je glede na rezultate drugi največji kolesar vseh časov, a počakajmo do konca kariere, če bo presegel največjega,« mu je odgovoril sogovornik Sir Bradley Wiggins, zadnji zmagovalec Toura, ki se je preizkusil na kultni klasiki Pariz-Roubaix.
EDDY MERCKX
TRITEDENSKE DIRKE (11)
5 x Tour de France
5 x Giro d'Italia
1 x Vuelta a Espana
64 etapnih zmag (24+34+6)
SPOMENIKI (19)
7 x Milano-Sanremo
5 x Liege-Bastogne-Liege
3 x Pariz-Roubaix
2 x Dirka po Flandriji
2 x Giro di Lombardia
SVETOVNO PRVENSTVO (3)
3 x svetovni prvak
In zdaj pekel severa
Vedno, ko si pripne startno številko, želi zmagati. In nič drugače ne bo v nedeljo, ko bo debitiral na Pariz–Roubaix. Roubaix je naslednji veliki izziv za Pogačarja. Mnenja o njegovih možnostih na peklu severa so še vedno deljena. »Ne bom več napovedoval, kaj ta fant lahko ali ne more storiti,« pravi Armstrong. »Zraven bo, a ne bo tako dominanten kot to nedeljo. Nivo, konkurenca bo bolj izenačena. Van der Poel bo favorit številka ena, ta trasa mu bolj ustreza, toda Tadej bo zraven. Ne verjamem, da se jim lahko odpelje na ravninskih tlakovanih odsekih, tako kot se jim je na tlakovanih klancih. Toda .... Nikoli ne veš,« dodaja Wiggins, ki je leta 2015 ciljno črto na velodromu v Roubaixu prečkal kot 18.
In kaj pravi Pogačar sam? »Čisto druga dirka, a ugriznil bom v izziv in poskušal dati vse od sebe. Flandrija mi je bolj pisana na kožo, toda nikoli ne veš. Roubaix je zelo zahtevna dirka, v tej formi, kot sem zdaj, pa enostavno moram poskusiti.«
Dejstvo je, da so kocke Roubaixa neka povsem druga zver kot te na Flandriji. »Na Roubaixu so kocke povsem barbarske, raztresene po tistih poljih, nimajo nobene zveze s tistimi urejenimi v Flandriji. Roubaix je bolj za kavboje, več je rock’n’rolla, več je padcev, nepredvidljivih situacij ...« če si sposodimo besede Mateja Mohoriča. To je domači teren obeh »vanov«: van der Poela in van Aerta. Toda vnaprej odpisati Pogačarja … »Če Pogačar zmaga v Roubaixu, bom pred hišo obesil slovensko zastavo ter na ulici plesal v spodnjem perilu,«je zapisal nek kolesarski vplivnež. Drzna obljuba, ni kaj.