Slovenija sicer ima dve kolajni s cestnih dirk, leta 2001 je bron osvojil sprinterski as Andrej Hauptman, lani pa je v Glasgowu po "kriterijskem" dirkanju bron osvojil tedaj povsem izčrpani Pogačar.
Zdaj 26-letni zmagovalec tako Gira kot Toura v tej sezoni na SP prihaja v povsem drugačni luči. Formo je po tretji zmagi na francoski pentlji pilil v zatišju ter se tekmovalno vrnil v Kanadi, kjer je prepričljivo dobil VN Montreala.
Pogačar je že pred sezono poudaril, da je lov na mavričasto majico svetovnega prvaka ena od letošnjih prioritet, traso pa si je tudi med sezono podrobno ogledal. "Gre za povsem drugačno preizkušnjo. Lani je bila dirka ena najtežjih, saj mi trasa ni bila pisana na kožo. Bilo je zelo eksplozivno v zadnjih treh urah, bil sem povsem izmučen. Tokratna trasa mi bolj odgovarja, zato bomo videli, kako se bo dirka odvila," je na četrtkovi novinarski konferenci dejal Pogačar.
"Mavričasta majica je res nekaj posebnega. Mislim, da si jo vsi želijo imeti na sebi eno leto. Definira najboljšega kolesarja na svetu, zato je že več let moj cilj. Če mi ne uspe letos, si bom prizadeval, da mi bo v naslednjih sezonah," je še dodal 26-letnik.
Na drugi strani bo Roglič po skorajda letu dni znova na startu enodnevne dirke, v Zürich pa prihaja po zmagi na dirki po Španiji. V Švici je kolajno lovil tudi v vožnji na čas, a je na trasi, ki mu ni ravno pisana na kožo, zasedel šele 12. mesto z več kot dvema minutama zaostanka za prvakom Belgiijcem Remcom Evenepoelom. Zasavec verjame, da je forma po nekaj tednih počitka po Vuelti prava in da lahko z močno slovensko reprezentanco posežejo po mavrici.
"Menim, da nisem pravi naslov za taktične domislice, zato imamo selektorja, ki ima v glavi vse scenarije, kako naj bi dirka potekala. Tadej zmaguje vse vrste enodnevnih dirk, je eden najboljših, zame pa je drugače, saj odpeljem le nekaj takšnih dirk na leto," je na druženju z mediji v Švici dejal Roglič. "To je velik izziv, ki nam omogoča, da lahko drug iz drugega izvlečemo kar največ. Na papirju smo sicer lahko močni, a sam imam raje, da smo močni na cesti. Počutim se dobro, kako bo po več kot 250 km, bomo pa videli. Naredil sem vse, da se ustrezno pripravim za to dirko," je še dodal Roglič.
Za oba izpostavljena zvezdnika reprezentance bodo sicer na cesti skrbeli še Jan Tratnik, Domen Novak, Luka Mezgec, Matevž Govekar ter Jaka Primožič in Matic Žumer. Slednji je priložnost dobil po odpovedi poškodovanega Mateja Mohoriča.
Sodeč po dosedanjih dirkah, pred tem so na krožni stezi v Zürichu nastopili tudi v mladinskih kategorijah, se obeta zelo zanimiva preizkušnja. Blesteli so tako hribolazci kot tisti močnejši in eksplozivnejši kolesarji, teren pa ponuja številne možnosti za napade tako na krajših klancih kot na platoju po vzponih ter v spustih.
Kolesarje od 10.30 v nedeljo čaka 273,9 km dolga dirka, ki se bo začela v Winterthurju in nato nadaljevala po sedmih krogih v okolici Züricha. V ospredju bi morali biti kolesarji, ki blestijo na enodnevnih dirkah, vključno s Pogačarjem, Evenepoelom in aktualnim svetovnim prvakom Mathieujem van der Poelom z Nizozemske.
Omenjeni trije kolesarji prednjačijo na stavnicah, izraziti favorit pa je zaradi razgibane trase prav Pogačar s kvoto malce nad 1,5. Sledita Evenepoel (6) in van der Poel (9), Roglič ima kvoto med 21 in 33. Nastopili bodo še številni odlični kolesarji, eden izmed skritih favoritov pa je tudi domačin Marc Hirschi (17).
Glede na Pogačarjevo izrazito vlogo favorita, bodo skušale ostale reprezentance, ki so v Švico pripeljale svoje tako rekoč najboljše kolesarje za zahtevne dirke, slovensko osmerico spraviti pod pritisk in izolirati najboljša Slovenca s številnimi napadi ter pobegi. S tem bi bili prisiljeni Slovenci loviti, kar pa bo brez zavezništev zelo zahtevna naloga.
Pogačar je letos začel pet enodnevnih dirk, tri je dobil. Na spomeniku Milano-Sanremo je zasedel tretje mesto, VN Quebeca pa je sklenil na sedmem. Ko je slavil, je vselej roke v zrak dvignil po daljšem pobegu, najdaljši je bil kar 81 km pred ciljem na Strade Bianche, pred dvema tednoma pa je VN Montreala dobil po samostojnem napadu v zadnjih 23 km. Po samostojni akciji je dobil tudi prestižni spomenik Liege-Bastogne-Liege.
Dodatno orožje bi lahko imela Slovenija tudi v Janu Tratniku, ki je letos dobil zahtevno dirko Omloop het Nieuwsblad ob koncu februarja, sicer pa bo ob Tratniku dirko v drugi polovici bržčas kontroliral predvsem Novak, Pogačarjev ekipni kolega. Pred tem bo ta naloga pripadla Mezgecu, Govekarju, Žumru in Primožiču.
Prvenstvo je sicer zasenčila huda nesreča švicarske najstnice Muriel Furrer. Osemnajstletnica je v četrtek grdo padla, dan kasneje pa zaradi hudih poškodb umrla. Po poročanju švicarskih medijev so prireditelji po nesreči v gozdu potrebovali dlje časa, da so mlado kolesarko našli, helikopter pa jo je v bolnišnico v Zürichu odpeljal šele uro po koncu preizkušnje, zaradi česar se je na prireditelje in Mednarodno kolesarsko zvezo usul plaz kritik.