Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
(ob)
(ob)
16.06.2023 11:07:47
Deli članek:

Vsi na kolo, čeprav z e-kolesom

psno
Prilagojena kolesa za vse

V naravi človeka je, da se giblje. Če mu to ni dano, je v človeški naravi tudi to, da išče poti in načine, ki mu omogoča gibanje.

Pot ni vedno lahka, so pa zato cilji in dosežki na koncu toliko lepši. Taki in drugačni dogodki, bolezni in stanja nas privedejo v stanje, ko gibanje ni več samoumevno. A to ni ovira, da se ne bi aktivirali, da ne bi kolesarili. Smo ekipa športnih navdušencev, kolesarji po duši. Radi bi vsem, ki so prikrajšani pri gibanju, pokazali možnosti in tudi pot, po kateri pridejo do ustreznega kolesa, predvsem pa z njim doživijo veliko lepega v naravi.

Pišemo iz lastnih izkušenj: Primož, eden od naših sodelavcev, je vrhunski parakolesar, ki je tekmoval na najvišji svetovni ravni. Prav Primož, ki je paraplegik, pa še kako dobro ve, kako pomembna je rekreacija oz. gibanje in kaj šport prinaša človeku, tako fizično kot duševno. Kolesarjenje, nenazadnje je ob hoji in teku najbolj trajnostna oblika premikanja iz točke A do točke B, za vse po novem tudi v Sloveniji omogoča projekt "Lets all cycle." Le ta temelji na dejstvu, da lahko vsi kolesarimo. Tradicionalno gledano lahko kolesari le posameznik z dobrim ravnotežjem in nasploh dobrim psihofizičnim stanjem. To pa ne drži. Vsi lahko brez dvoma kolesarimo, to pa omogočajo nizozemska posebej prilagojena e-kolesa Van Raam, ki se jih odslej lahko dobi tudi pri nas.

Tovrstna kolesa razvrščajo v tri skupine, ki se razlikujejo glede na način vožnje kolesarja: Aktivni samostojni kolesar, Aktivni kolesar sopotnik in Pasivni kolesar sopotnik. To so kolesa, ki so namenjena vsem, ki imate določene težave z ravnotežjem, pomanjkanje fizične moči ali kakšno zmed drugih vrst invalidnosti, ki navadno ne omogoča, da bi posameznik užival v vožnji s kolesom.

"Ljudje smo narejeni iz mišic in kosti, ki nam omogočajo gibanje. Vendar v kolikor je zaradi takšnih in drugačnih dejavnikov naše naravno gibanje onemogočeno ali zato potrebuje pripomočke, smo posledično velikokrat v neenakovrednem položaju, ko se želimo gibati. Zato je potrebna individualna obravnava vsakega posameznika in pa individualne prilagoditve glede na zmožnosti in potrebe, ki bi nam omogočale gibanje. Kolesarjenje je čudovit šport, ki omogoča inkluzivno kolesarjenje, druženje in rekreacijo. Veseli nas, da smo na trgu našli produkt, ki omogoča zadovoljevanje še tako zahtevnih potreb po prilagoditvah in je predvsem varno za naše kupce, ki potrebujejo ali dodatno moč na gonilki, dodatno kontrolo pri krmarjenju kolesa, prilagoditev gonilk in prestav in še bi lahko naštevali. Tudi otroci s posebnimi potrebami in invalidi si zaslužimo biti enakovredno vključeni v kolesarjenje. Zakaj ne bi imeli možnosti koristiti novih čudovitih kolesarskih poti, raziskovanje prelepe Slovenije in druženja s prijatelji, znanci? Večinoma družine, ki imajo med sabo otroka s posebnimi potrebami ali odraslo osebo, ki ima status invalida, do danes niso imele tako širokega spektra pri aktivnem preživljanju skupnega časa. Zato smo tukaj mi in z veseljem bomo storili, kar je v naši moči, da bomo čim več ljudi spravili v gibanje s pomočjo naših prilagojenih koles," o projektu "Lets all cycle" pove Primož Jeralič, parakolesar in paralimpijec, ki je leta 2016 na paralimpijskih igrah zasedel deseto mesto v cestni vožnji in kronometru.

Posebej prilagojena kolesa so lahko tudi stroškovno ugodna – ko si dve ali več družin lahko s skupnimi sredstvi kupijo kolo. Hkrati tudi vse več zavodov, društev in občin pridobiva posebej prilagojena e-kolesa za svoje člane oziroma varovance ter organizirajo odlične dogodke. Primer dobre prakse Zavod Uvid Rogaška Slatina: https://fb.watch/l3G_bPZHWA/

Galerija