lara, topki, skrito-v-raju Njena.si

Skrito v raju: Skrivnost Larinih pletenih topkov

0 01.07.2022 17:25:40

Uf, kakšen razplet! V dežju sta se z verige snela tudi Pogačar in Roglič, rumeno majico pa si bo oblekel …

Na uvodni etapi dirke po Franciji so svoje delo na kronometru opravili vsi favoriti.

Dirka po Franciji se je v deževni danski prestolnici za slovenske ljubitelje kolesarstva končala brez pretresov in padcev. Glavna favorita za skupno zmago Pogačar (UAE Team Emirates) in Roglič (Jumbo-Visma) sta uspešno opravila prvi preizkus na spolzkem in s 23 ovinki oteženem ravninskem kronometru.

Roglič je boj z uro začel med prvimi ob 16.20 in zelo dobro opravil s tehnično zahtevno progo. Končal jo je v času 15:33 in bil ob tem za tri sekunde počasnejši od takrat vodilnega Nizozemca Mathieuja van der Poela (Alpecin-Deceuninck), na koncu sicer petouvrščenega.

Nizozemca, ki je lani v prvi etapi oblekel rumeno majico, je najprej za tri sekunde prehitel svetovni prvak v vožnji na čas Italijan Filippo Ganna (Ineos Grenadiers), takoj za njim pa je s pet sekund hitrejšim časom ciljno črto prečkal Van Aert (Jumbo-Visma). Tik za njim je v cilj pripeljal Pogačar, ki je zaostal dve sekundi in bil za tri hitrejši tudi od Ganne.

Vse najboljše vključno z Van Aertom (Jumbo-Visma) pa je nato v malenkost boljših vremenskih razmerah presenetil lanski belgijski prvak v vožnji na čas Lampaert (Quick-Step Alpha Vinyl) in najboljšo znamko izboljšal za pet sekund. Za 31-letnika je bila to 15. zmaga, od tega četrta v kronometrih in druga na tritedenskih dirkah (Vuelta 2017).

"Glava mi bo eksplodirala. Potihoma sem pričakoval čas v najboljši deseterici, na koncu pa sem ugnal vse najboljše v vožnji na čas. Ponosen sem na ta dosežek. Dobil sem prolog dirke po Franciji, o tem nisem niti sanjal. Ne vem, kdaj se bom začel zavedati tega dosežka," je čustveno s solzami v očeh sprva razlagal Lampaert.

"V vožnji na čas imamo vsi pravico na vso moč pritiskati na pedala, ampak da sem premagal Van Aerta, van der Poela, Ganno, je nekaj neverjetnega. Mislim, da razmere niso bile boljše. Vseeno je bilo mokro, v luknjah se je nabirala voda. Menim, da smo imeli enake razmere," se s tem, da je imel na trasi nekoliko boljše razmere, ni strinjal 31-letni Belgijec.

Od preostalih Slovencev na Touru se je solidno odrezal državni prvak Jan Tratnik (Bahrain-Victorious). Za zmagovalcem je zaostal 25 sekund in zasedel 16. mesto. Njegov moštveni kolega Matej Mohorič je za traso porabil natanko 16 minut in končal na 31. mestu. Luka Mezgec (BikeExchange-Jayco) je bil z zaostankom 1:34 minute 143.

V soboto bo na sporedu druga etapa od Roskildeja do Nyborga (202,5 km). Predvidena je za sprinterje, v razplet pa bi lahko posegel tudi močan veter na 18 km dolgem mostu pred zaključkom etape.