Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
ku
ku
29. 06. 2021 · 10:42
13:18
Deli članek:

OSTRO IN BREZ ZADRŽKOV: Prvi mož UCI-ja po tretji etapi OBTOŽIL Rogliča za hud padec!

Profimedia

Tekmovalni direktor 108. kolesarske Dirke po Franciji Thierry Gouvenou je ostro zavrnil kritike nad prireditelji dirke za hude padce kolesarjev. "Vedno je preprosto reči, da je nevarno, a treba je vedeti, da je vse težje najti prave kraje za zaključek etape," nemška tiskovna agencija dpa povzema izjavo Gouvenouja v časniku L'Equipe.

L'Equipe se je posvetil tretji etapi dirke, kjer je grdo podel tudi slovenski zvezdnik Primož Roglič. A Gouvenou trdi, da je za padce kriva tudi sodobna prometna infrastruktura.

"Morali smo izpustiti Lorient, Lanester, Hennebont in Plouay, ker so bili prenevarni, toda v Franciji ni več srednje velikega mesta brez prometnega otoka, krožišča ali pa zožitve ceste," je dejal Gouvenou in dodal, da je bilo pred desetletjem v Franciji tisoč nevarnih odsekov za kolesarje v Franciji, danes pa so jih identificirali že 2300.

Ob Rogliču, ki si je pri padcu "pridelal" minuto zaostanka, je zelo grdo padel tudi Avstralec Caleb Ewan. Avstralski sprinter si je pri tem zlomil ključnico. Že pred tem si je ramo izpahnil nekdanji zmagovalec Toura Britanec Geraint Thomas.

Na to temo se je oglasil tudi predsednik UCI-ja David Lappartient. Oseminštiridesetletnik je s prstom pokazal kar na kolesarje same: "Predvsem je v pelotonu veliko nervoze. Roglič pade sam od sebe, Ewan pade prav tako sam. Večina padcev je posledica pomanjkanja zbranosti, pozornosti, a jih razumem, saj so ves dan pod pritiskom. Vsi hočejo biti spredaj in ni prostora za vse. Ampak mislim, da zato ne moremo kriviti trase dirke."

Del krivde pa bodo morali bržkone prevzeti tudi prireditelji. Kolesarji so pred ponedeljkovo etapo opozorili na nevaren zaključek etape in od vodstva tekmovanja zahtevali, da pravilo o treh kilometrih pred ciljem tokrat razširijo na osem kilometrov.

Omenjeno pravilo veleva, da se vsem kolesarjem, ki se nahajajo v tem območju, na koncu šteje enak čas kot zmagovalcu, s čimer se za etapno zmago v končnici borijo le najboljši, tisti z zagotovljenim časom pa pred končnico lahko nekoliko popustijo. Gneča v glavnini se s tem pred ciljnim sprintom občutno zmanjša. To je tekmovalna žirija sicer zavrnila.