Večni si želijo biti le avtokrati: v Moskvi, v ...

"Tako hitro kot teče Mbappe, sem jaz tekel v ...

Tole je očitno menjava za Mika Tobeyja! Američan...

0 26.06.2021 17:19:15

KAKŠEN ZAČETEK TOURA?! Roglič že pridobil par sekund v primerjavi s Pogačarjem!

Julian Alaphilippe je dobil prvo etapo letošnje Dirke po Franciji.

Etapa je bila ukrojena po njegovi koži in ni razočaral. Domači matador Julian Alaphilippe je dobil živčno in kaotično prvo etapo letošnjega Toura, ki sta jo zaznamovala dva množična padca, ter seveda oblekel rumeno majico. Aktualni svetovni prvak je napadel slaba dva kilometra pred ciljem in ni se več oziral nazaj.

Zadovoljen je lahko tudi Primož Roglič, pa čeprav je bil udeležen v enega izmed obeh množičnih padcev. Zasavec je namreč s tretjim mestom dobil štiri bonifikacijske sekunde. Sekunda na sekundo... Drugi je bil Michael Matthews, Tadej Pogačar pa je ciljno črto prečkal kot šesti.

Nekateri kolesarji, ki so sodili v širši krog favoritov za visoka mesta v generalni razvrstitvi, so si že uvodni dan pridelali zajeten zaostanek. Miguel Angel Lopez, eden (naj)boljših hribolazcev v karavani, je denimo zaostal skoraj dve minuti, Richie Porte, eden od udarnih mož Ineosa, pa še nekaj sekund več. Štirikratni zmagovalec dirke Chris Froome je zaostal skoraj 15 minut.

V kaotični etapi je od samega začetka potekal neizprosen boj za ubežno skupino. Pri tem je prišlo tudi do padca, v katerega je bil vključen tudi Matej Mohorič, a je na srečo ostal na kolesu. Po 20 km je bila glavnina zadovoljna s sestavo šesterice v ospredju etape, med katerimi je najdlje s kasnejšim samostojnim napadom poskušal Nizozemec Ide Schelling (Bora-Hansgrohe).

Etapo pa sta nato zaznamovala grda množična padca. V prvem 50 km pred ciljem sta bila kot številni drugi kolesarji udeležena tudi Roglič in Pogačar. Na poti od Bresta do Landerneauja (197,8 km) je padec več deset kolesarjev v glavnini povzročila gledalka ob cesti.

Slednja je kameram pozirala z dolgim kartonastim transparentom, v katerega je zapel nemški kolesar Jumbo-Visme Tony Martin. Za njim je prek njega padel tudi kapetan moštva Roglič in trdo treščil ob tla, za njim pa so padli še številni drugi kolesarji, ki so povsem zaprli cesto za večino glavnine. Okoli 15 kolesarjev se je sicer izognilo padcu, a so nato počakali udeležene v množičnem padcu.

Šest kilometrov pred ciljem je prišlo do novega, še gršega padca, ob katerem so jo mnogi grdo skupili v hitrem spustu proti zadnjemu ciljnemu vzponu.

Nanj je imel največ moči svetovni prvak Alaphilippe, ki je napadel že 2,5 km pred ciljno črto, si nabral večjo prednost in jo zanesljivo zadržal do vrha. Tretje mesto je v sprintu preostale skupine osvojil Roglič, Pogačar pa je bil šesti. Matej Mohorič (Bahrain Victorious) je v cilj prišel kot 45. z 1:49 minute, Luka Mezgec (BikeExchange) pa kot 74. s 3:17 minute zaostanka za zmagovalcem.

V nedeljo bo na sporedu podobna etapa po Bratanji od Perros-Guireca do slovitega vrha na "bretonski zid". Dolga bo 183,5 km.