Petindvajsetletnemu člamu moštva BMC se je v cilju še kako smejalo. Po seriji drugih mest na podobnih preizkušnjah, kar sedem se jih je nabralo v zadnjih treh letih, je končno dočakal svojih pet minut. Težko bi si izbral primernejši trenutek, rumena majica bo v nedeljo počivala na njegovih ramenih. Mekdanji rekorder v vožnji na eno uro, je dosegel enega največjih uspehov v karieri, premagal pa kar nekaj zvenečih imen vožnje na čas. Na drugem mestu je denimo končal trikratni svetovni prvak Nemec Tony Martin, tretji pa je bil švicarski specialist za kronometre Fabian Cancellara, ki je do zdaj zbral štiri naslove svetovnega prvaka v tej kolesarski disciplini.
Dennis je za nameček postavil še rekord, progo je odpeljal s povprečno hitrostjo 55,446 km/h, tako hitro posamične vožnje na čas pa na Touru ni odpeljal še nihče. Pred Dennisom je imel rekordno znamko v lasti Britanec Chris Boardman, ki je leta 1994 prolog, sicer dolg le 7,2 km, odpeljal s povprečno hitrostjo 55,2 km/h. Absolutni rekord z najvišjo povprečno hitrostjo na Touru pa ostaja avstralski ekipi Orici-GreenEdge, leta 2013 je drvela s 57,7 km/h.
Od fantastičnih štirih, kot so poimenovali Vincenza Nibalija, Chrisa Frooma, Alberta Contadorja in Naira Quintano, najresnejše kandidate za končni uspeh, je vožnja na čas najbolje uspela branilcu lanske zmage Italijanu Nibaliju, ki je bil 22., zaostal je 43 sekund. Zmagovalec Toura iz leta 2013 Britanec Froome je bil 39., zaostal pa je 39 sekund. Španec Contador je bil 46., zaostal je 58 sekund, še tri sekunde več pa Kolumbijec Quintana na 57. mestu. Od kandidatov za vrh se je najbolje odrezal Francoz Thibaut Pinot na 18. mestu in zaostankom 41 sekund, Američan Teejay van Garderen je bil 20., od Pinota je bil počasnejši še eno sekundo.
"Odločili smo se, da startam zgodaj in postavim čas, da me bodo drugi lovili. Izšlo se je. Bilo je nekaj šoka. Delali smo ekipno, tu smo bili že pred mesecem in pregledali progo. To je Tour de France, imam rumeno majico. Vedno sem sanjal, da bom v takšnem položaju," je po zmagi povedal Dennis.
Edini Slovenec na 102. Touru Kristijan Koren iz ekipe Cannondale-Garmin je z zaostankom ene minute in 15 sekund osvojil 87. mesto.
STARTAL TUDI BOOM
Na startu se je pojavil tudi Nizozemec Lars Boom, ki mu je zaradi prenizke ravni kortizola grozila izključitev še pred začetkom. Kolesar Astane sicer ni prekršil dopinških pravil, saj ni nujno, da bi prenizka raven kortizona nakazovala zlorabo dopinga. Prenizke ravni bi lahko bile tudi posledice pretreniranosti, utrujenosti ali kakšnega drugega bolezenskega stanja. "Pravila Gibanja za čisto kolesarstvo pravi, da mora ekipa kolesarja zamenjati, če je raven kortizola prenizka. To smo želeli storiti, vendar je Mednarodna kolesarska zveza rekla ne. Alessandro Vanotti je prišel zjutraj, da zamenja Booma. Tega nismo mogli storiti po sestanku vodij, ki je bil v petek. Rezultati testa so prišli štiri ure po sestanku," je razložil vodja kazahstanske ekipe Aleksander Vinokurov. Boom je bil 23.
ue
04.07.2015
17:54:39
Po seriji drugih mest končno popoln dan
Rohanu Dennisu uvodni kronometer Dirke po Francije, rumena majica in rekord.
Privoščite si neomejeno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov in imajo brezplačen promocijski dostop do
Plus
vsebin.
Več informacij
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke