Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
ku
ku
07. 05. 2015 · 12:53
09. 08. 2017 · 09:57
Deli članek:

Na Giru favorita Contador in Porte

lavuelta.com

Na letošnji kolesarski dirki po Italiji bodo pedala vrteli trije Slovenci. Vlogo kapetana so v Giant-Alpecinu podelili Luki Mezgecu, ki bo tako prvi sprinter ekipe. Nič manj pomembna člana ekipe ne bosta preostala Slovenca, Grega Bole bo dirkal v dresu CCC Sprandi Polkowic, Jan Polanc pa za Lampre-Merido.

Giro se bo začel v soboto s 17,6 kilometrov dolgo ekipno vožnjo na čas od San Lorenza do San Rema, končal pa 31. maja, po 21. etapah v Milanu. Lanske zmage ne bo branil Kolumbijec Nairo Quintana, kljub temu bo na startu precej kolesarjev zvenečih imen, v prvi vrsti Španec Alberto Contador, Italijana Fabio Aru in Diego Ulissi, Kolumbijec Rigoberto Uran in za mnoge glavni favorit Avstralec Richie Porte.

Po napovedih naj bi se zmago na dirki, ki bo vsebovala šest etap s ciljem, na vrhu vzpona, ter ekipni in posamični kronometer, borila Contador in Porte. Sodeč po letošnjih rezultatih, je v prednosti Avstralec, a Contador, ki si letos želi zmago tako na Giru kot na Touru, se je v zadnjem času umaknil od nastopov in se zavzeto pripravljal. "Zdaj težko kar koli napovedujem, lahko rečem le, da je moj cilj zmaga," je redkobeseden Contador nekdanji zmagovalec, ki bo imel v ekipi Tinkoffa odlične pomočnike, predvsem pri pomoči računa na Čeha Romana Kreuzigerja.

Arsen Perić
Porte doslej zmage na največjih večdnevnih dirkah nima, ves čas svoje kariere je bil namreč na teh dirkah v senci moštvenih kolegov pri Skyju Bradleyja Wigginsa in Chrisa Frooma, za katera je moral delati. Tokrat bodo drugi garali zanj, v prvi vrsti Kolumbijec Sebastian Henao, Čeh Leopold König in Španec Mikel Nieve. 


Strokovnjaki med favorite uvrščajo v zadnjih dveh letih dvakrat drugega Kolumbijca Rigoberta Urana, lani tretjega Italijana Fabia Aruja in njegove rojaka Domenica Pozzoviva. Uran na dirki po Romandiji sicer ni kazal posebne forme, Aru je imel v zadnjem času nekaj zdravstvenih težav, zato so pri Astani celo razmišljali, da bi za dirko vpoklicali predlanskega zmagovalca Vincenza Nibalija, za veterana Pozzoviva pa naj bi bila dirka nekoliko predolga. To so razlogi, zakaj je seznam favoritov razdeljen na dva dela.

MEZGEC, BOLE IN POLANC
Svoje načrte imajo tudi slovenski kolesarji. Luka Mezgec je lani dobil zadnjo etapo s ciljem v Trstu - to je bila sploh prva slovenska na Giru - letos bo na kapetan in prvi sprinter ekipe. Kamničan zaradi tega ne čuti dodatnega bremena, zaveda pa se, kje so njegove priložnosti.

Nikola Miljković
"Imam pet, šest priložnosti. Vsaj štirikrat bo sprint, upam, da bom štirikrat zraven. Upam, da se bo vsaj enkrat 'poklopilo'," pravi Mezgec, ki si želi, da bi do etapne zmage prišel prej kot lani, ko je nanjo čakal vse do konca. "Na dirkah se prilagajamo sproti, padci in poškodbe so sestavni del. V prvem planu sem kapetan za sprinte," dodaja Mezgec, ki je pred dnevi ostal brez enega ključnih mož sprinterskega vlaka, Nizozemca Toma Veelersa, ki je poškodovan. Sprinterja veseli, da je po daljšem premoru zaradi bolezni zdržal vse napore dirke po Romandiji in pridobil prepotrebne tekmovalne kilometre: "Na Giro gremo z močno in enakovredno ekipo, ki je osredotočena na sprinte." 


Glavni cilj poljske ekipa CCC Sprandi Polkowice je etapna zmaga, za katero največ upov polagajo v "vročega" Macieja Paterskija, Poljaki računajo tudi na Boleta, ki je mož za težke sprinte, mož za katerega bodo delali pa je izkušeni Sylwester Szmyd.

Med zadnjimi je priložnost za svoj drugi nastop na italijanski pentlji dobil Polanc, ki se je lani izkazal s četrtim mestom v zahtevni gorski etapi. "V ekipo so me uvrstili v zadnjem trenutku, nastop ni bil v mojem načrtu. Želel si bi kakšen kilogram manj, a vseeno mislim, da sem boljše pripravljen kot lani. Kakšen beg bo moja priložnost, drugače pa bom v glavnem pomagal Przemyslavu Nimiecu, ki bo naš glavni adut, saj bo Ulissi stavil le na posamezne etape," je dejal Kranjčan.

Etape (skupaj: 3.486 km)
09. maj: 1. etapa: ekipna vožnja na čas, San Lorenzo - Sanremo (17,6 km)
10. maj: 2. etapa: Albenga - Genova (177 km)
11. maj: 3. etapa: Rapallo - Sestri Levante (136 km)
12. maj: 4. etapa: Chiavari - La Spezia (150 km)
13. maj: 5. etapa: La Spezia - Abetone (152 km)
14. maj: 6. etapa: Montecatini Terme - Castiglione della Pescaia (183 km)
15. maj: 7. etapa: Grosseto - Fiuggi (264 km)
16. maj: 8. etapa: Fiuggi - Campitello Matese (186 km)
17. maj: 9. etapa: Benevento - San Giorgio del Sannio (215 km)
18. maj: prosti dan
19. maj: 10. etapa: Civitanova Marche - Forli (200 km)
20. maj: 11. etapa: Forli - Imola/Autodromo Ferrari (153 km)
21. maj: 12. etapa: Imola - Vicenza/Monte Berico (190 km)
22. maj: 13. etapa: Montecchio Maggiore - Jesolo (147 km)
23. maj: 14. etapa: posamična vožnja na čas, Treviso - Valdobbiadene (59,4 km)
24. maj: 15. etapa: Marostica - Madonna di Campiglio (165 km)
25. maj: prosti dan
26. maj: 16. etapa: Pinzolo - Aprica (174 km)
27. maj: 17. etapa: Tirano - Lugano (Švi) (134 km)
28. maj: 18. etapa: Melide (Švi) - Verbania (170 km)
29. maj: 19. etapa: Gravellona Toce - Cervinia (236 km)
30. maj: 20. etapa: Saint-Vincent - Sestriere (199 km)
31. maj: 21. etapa: Torino - Milano (178 km)