Boks nam je v iztekajočem se letu prinesel nekaj odličnih borb in nekaj takšnih, ki bi jim lahko prilepili oznako veliki spektakel. Med prve med drugim sodita septembrski dvoboj med Danielom Duboisom in Anthonyjem Joshuo ter oktobrski obračun Artura Beterbieva in Dmitrija Bivola, med druge pa tisti novembrski (resničnosti) šov v Arlingtonu, ko sta pesti prekrižala bivši vplivnež Jake Paul in superveteran Mike Tyson. Sobotni povratni dvoboj med Usikom in Furyjem bo oziroma bi moral biti, podobno kot njun prvi letošnji, oboje. Odlična borba in veliki spektakel.
Še en puščavski vihar, ki je zgodnje božično darilo za vse ljubitelje boksa. Tudi ta tako kot prvi v Kingdom Areni v Riadu, ki je v vlogi svetovne boksarske prestolnice nasledil oziroma zamenjal Las Vegas. Turki Alalšik, prvi mož tamkajšnje zabavne industrije, pa je pri tem novi Don King.
Sredi maja Fury in Usik nista razočarala. Tehtnica se je nagibala zdaj na to, zdaj na ono stran, vrhunec pa je nastopil v deveti rundi, ko so se pod udarci Ukrajinca Britancu zašibila kolena in se je po ringu opotekal kot tisti trol v enem izmed filmov iz franšize Harry Potter. Pred nokavtom ga je bržkone rešil sodnik v ringu, na koncu pa so o zmagovalcu odločili trije sodniki ob ringu, ki pa so bili različnega mnenja. Eden je bil za Furyja (114:113), druga dva za Usika (114:113 in 115:112) in Oleksandr Veliki je postal prvi absolutni oziroma nesporni prvak težke kategorije po skoraj četrt stoletja.
V vročici sobotne noči sledi povratni dvoboj. Zmagovalec sicer ne bo (p)ostal nesporni prvak težke kategorije, tokrat na mizi ne bo šampionskega pasu verzije IBF. Usik ga je namreč moral predati, ker se ni soočil z obveznim izzivalcem Danielom Duboisom. Slednji ga je v prvič ubranil septembra na Wembleyju, ko je bržkone ugasnil še zadnje upe rojaka Anthonyja Joshue po vrnitvi na šampionski prestol. Prav Dubois želi biti tudi naslednji nasprotnik zmagovalca sobotnega dvoboja.
Fury na kazenski ekspediciji
Fury je prepričan, da bo to prav on in da bo Usiku priredil predbožično nočno moro. Kralj Ciganov je na kazenski ekspediciji in odločen, da se mu mašuje za majski poraz, ki je bil sploh prvi v njegovi karieri. »Nokavtirati barabo. To je to. To je moj načrt, vreči ga iz ringa. Nazadnje sem vse napravil odlično, a nisem zmagal, bil je tesen boj. Tokrat bom drugačen borec. Če sem bil zadnjič na 40 odstotkih, sem tokrat na 110. Ne želim iskati izgovorov, toda recimo, da boste pravega Tysona Furyja videli v soboto zvečer,« pravi 36-letni Britanec, ki je bil zaradi priprav tri mesece zdoma. Tri mesece je bil ločen od žene in sedmih otrok, tri mesece ni z ženo spregovoril niti besede. Kar morda ni bilo slabo …
Šalo na stran, precej bolj zgovoren je bil v tednih in dnevih pred dvobojem pred prižganimi kamerami in mikrofoni. »Počutim se zelo dobro in komaj čakam soboto zvečer. Končal bom Usika in njegovo kariero. Za Oleksandra Usika po tem ne boste nikoli več slišali … Ne mislim, da ga bom nokavtiral – vem, da ga bom. Ko bo napadel, ga bom uničil. Vedno znova sem se dokazal in tukaj sem, da naredim šov in dobim nazaj vse, kar sem izgubil.«
Domače naloge se je lotil temeljito. Podobno kot v tisti trilogiji z bombarderjem Deontayjem Wilderjem, ko je po 'remiju' v prvem dvoboju na naslednjih dveh razbil Američana. Vse to kaže na to, da se zna Fury odlično prilagoditi, da ga spodrsljaji le še dodatno motivirajo, tudi tokrat pa ima prednost v viši in teži. Kar se teže tiče, bo tokrat v še večji prednosti. Če je imel maja 118 kilogramov, naj bi bil tokrat po lastnih besedah kar 15 kilogramov težji. Kako težak se podaja v enega najpomembnejših dvobojev v karieri, bo sicer razkrilo šele petkovo uradno tehtanje.
Toda vsaj nekaj bo potrebno vprašati tudi hitrega, agilnega in trdoživega Ukrajinca, ki se po ringu giblje v slogu svojega vzdevka. The Cat, mačka.
Čeprav bodo kot že rečeno tokrat na mizi 'le' trije od štirih glavnih pasov, pa bodo številni strokovnjaki vseeno dejali, da je na mizi tudi neuradni naziv najboljšega težkokategornika 21. stoletja. Na mizi naj bi bilo tudi kar 190 milijonov ameriških dolarjev, od katerih naj bi 55 odstotkov pripadlo Usiku, ostalo pa Furyju.