Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
pk
pk
14. 01. 2025 · 12:59
Deli članek:

Klara odlično v Valencii

Instagram
Klara Lukan

Klara Lukan (Kladivar) je bila kot 12. najboljša Evropejka na cestnem teku na 10 kilometrov v Valencii.

S časom 31:08 je za tri sekunde zgrešila svoj državni rekord, je pa za tri sekunde izboljšala rekord Slovenije na pet kilometrov s časom 15:22, kolikor je znašal njen vmesni čas na polovici proge. Na 28. mestu je z novim osebnim rekordom 32:26 v cilj pritekla Liza Šajn (Slovan). "V močni konkurenci afriških in evropskih tekačic sem končala kot prva Evropejka. Tekmo zapuščam z mešanimi občutki, ker sem imela v prejšnjih dnevih kar nekaj izzivov pri vračanju iz Ugande, kjer sem bila na višinskih pripravah. Leti so zamujali, imela sem tudi nekaj težav s privajanjem, saj sem bila na visoki nadmorski višini. Ne glede na vse sem leto 2025 tekmovalno začela dobro," je dejala Lukanova.

Maja Mihalinec Zidar (Žak) je bila na mitingu v Novem mestu najboljša v finalu teka na 60 metrov. S časom 7,45 sekunde je ugnala Lucijo Potnik (Radlje, 7,52) in Zalo Istenič (Žak, 7,57), četrta je bila tekačica na visokih ovirah Nika Glojnarič (Brežice, 7,59). Z osebnim rekordom 7,50 je bila v kvalifikacijah na 60 metrov prva Nika Jenko (Velenje). Potnikova je nato zmagala na 200 metrov, s 24,46 je za šest stotink dobila dvoboj s Piko Bikar Kern (Žak, 24,52), še desetinko je bila počasnejša Lina Hribar (Žak, 24,62). Na še enkrat daljši razdalji je bila prva v cilju Maja Pogorevc (Slovenj Gradec) s 55,40 pred Ajdo Kaučič (Poljane Maribor, 55,60). Lovro Mesec Košir (Žak) se je po poškodbi vrnil z zanesljivo zmago na 400 metrov, dva stadionska kroga je pretekel v 47,07 sekunde in za več kot sekundo ugnal vse tekmece. Drugi je bil Maj Janža (Žak, 48,32). Med atleti je na 60 metrov z osebnim rekordom 6,88 slavil Jaka Svenšek (Poljane) pred Edhemom Vikalom iz BiH (6,91). Matevž Šuštaršič (Krka), ki je bil najboljši v kvalifikacijah s 6,90, je v finalu tekel desetinko počasneje in bil osmi. Šuštaršič je bil pozneje prvi na 200 metrov, z 21,51 sekunde je za 11 stotink ugnal Andreja Skočirja (Žak, 21,62). Maja Bedrač (Ptuj) je edina preskočila šest metrov v skoku v daljino (6,19). Na 60 metrov ovire je osebni rekord 8,32 tekel Jakob Praprotnik (Žak), to je z 8,72 v isti disciplini uspelo tudi Daši Kernel (Žak). V skoku v višino je zmagal Francoz Dorian Hugonnet (Žak), ki je na študentski izmenjavi v Ljubljani. Preskočil je 1,96 metra.

Brin Ciglenečki (Kronos) je v sklopu hrvaškega DP za mlajše člane in članice nastopil zunaj konkurence. V skoku s palico je prvič v karieri preskočil mejo petih metrov, osebni rekord je izboljšal kar za 20 centimetrov.

Lina Hribar (Žak) je zmagala v teku na 60 metrov na mitingu v Ljubljani (7,57). Edhem Vikalo (BiH) je slavil med atleti na 60 metrov s 6,87, drugi je bil Bor Kolar Bačnik (Kronos) s 6,92. Na 60 metrov ovire je zmagala 31-letna Romunka Anamaria Nesteriuc z 8,39, druga je bila 12 let mlajša članica Olimpije Hana Perko (9,53). Med atleti je v tej disciplini slavil Jakob Praprotnik (Žak, 8,34).



Pridruži se ekipi na EEP v Mariboru

Na EEP v Mariboru bodo sodelovali športniki, trenerji in spremljevalci iz več kot 30 evropskih držav – iz Belgije, Turčije, Norveške, Slovenije, Romunije, Danske, Srbije, Slovaške, Hrvaške, Estonije, Bolgarije, Cipra, Latvije, Irske, Avstrije, Izraela, Islandije, Luksemburga, Moldavije, Bosne in Hercegovine, Malte, Gruzije, Andore, Črne gore, Albanije, Armenije, Severne Makedonije, San Marina, Azerbajdžana, Kosova in Združenja malih držav Evrope.

Prostovoljstvo ponuja vrsto dragocenih izkušenj, ena od njih je tudi neposreden vpogled v organizacijo velikega atletskega tekmovanja od načrtovanja do zagotavljanja nemotenega poteka prireditve. Prostovoljci sodelujejo z raznolikimi ekipami ter športniki, gledalci in uradnimi osebami, kar izboljšuje veščine timskega dela in komunikacije, dinamično okolje pa krepi sposobnosti reševanja težav, upravljanja časa in večopravilnosti. Prostovoljcem se ponuja tudi priložnost vodenja, kar prinaša večjo odgovornost in samozavest, obenem pa razvija kulturno ozaveščenost z izkušnjami, ki jih pridobi ob stiku z mednarodnimi udeleženci.

Sodelovanje z vrhunskimi športniki omogoča vpogled v športni menedžment in vrhunski šport. Priložnosti za mreženje bodo pomagale pri vzpostavljanju povezav za prihodnje karierne možnosti. Poleg tega bo imel prostovoljec priložnost raziskati mesto Maribor, spoznati njegovo bogato zgodovino in živahno kulturo.

Edinstvena izkušnja omogoča vadbo jezikovne spretnosti, izboljšanje prilagodljivost in občutek ponosa ob prispevku k prestižnemu mednarodnemu dogodku.

Vsak prostovoljec bo ob neprecenljivih izkušnjah dobil tudi opremo (majice, kratke hlače, kapo, anorak, nahrbtnik in darilo ob prihodu), prehrano na dogodku (kosilo in večerja), brezplačni prevoz do tekmovališč, hotelov in ostalega znotraj dogodka v mestu, nadomestilo prevoznih stroškov do Maribora, certifikat za opravljeno prostovoljstvo, usposabljanje in mentorsko pomoč.

Za prijavo na položaj prostovoljca/ke mora biti oseba v času dogodka stara vsaj 16 let ter hkrati odgovorna, saj se ob podpisu dogovora zaveže, da bo naloge opravljal/a vestno in odgovorno.

Vse informacije in prijavnica na www.slovenska-atletika.si.



Vid Vuga (1930–2024)

V Vrtojbi je v starosti 94 let umrl Vid Vuga. Bil je med prvimi socialnimi delavci na Goriškem. Kot dolgoletni direktor Centra za socialno delo je imel pomembno vlogo pri postavljanju sistema delovanja centra. Na športnem področju je v atletiki nastopal tudi za ŽAK Ljubljana, po vrnitvi domov je postal zelo aktiven funkcionar. V letih 1969–1973 je bil predsednik AK Gorica, sicer pa večkratni član organov kluba, dobrodošel svetovalec v klubski pisarni in predvsem nepogrešljivi organizator tekmovanj. Izjemno dolgo je opravljal naloge sodnika vse od opravljenega sodniškega izpita 3. marca 1962. Dobil je naziv mednarodnega sodnika, v okviru AZS pa je opravljal naloge glavnega sodnika v letih 2001–2005. ZASS mu je leta 2005 podelilo sodniški znak za 500 sojenj, leta 2001 je postal častni član ZASS. Večkrat je bil izbran v organe ŠZ Nova Gorica, bil je tudi predsednik IO zveze 1969–1972. Leta 2012 mu je športna zveza podelila naziv častnega člana. Njegove zasluge za razvoj športa na goriškem so bile opažene že zelo zgodaj, za kar je bil leta 1981 prejemnik Bloudkove plakete. (vo)








Galerija