11.10.2024 12:19:19

Ekipno atletsko prvenstvo za srednje šole

PETER KASTELIC/AZS
Zmagovalci iz II. Gimnazije Maribor

V Novi Gorici je potekalo ekipno prvenstvo Slovenije za srednje šole. Ekipni zmagi so dosegli dijaki mariborske II. Gimnazije (10.401 točk) in dijakinje Gimnazije Novo mesto (9688 točk).

Drugo mesto med dijaki je osvojila Gimnazija Šiška (9830 točk), tretje pa Gimnazija Novo mesto (9235 točk). Med dekleti so drugo mesto osvojile dijakinje Gimnazije Šentvid (9559 točk), tretje pa dijakinje II. Gimnazije Maribor (9369 točk).

Niko Štajmec (II. Gimnazija Maribor) in Manca Marčelja (Gimnazija Šentvid) sta dosegla najboljša posamična rezultata na finalnem tekmovanju. Štajmec je petkilogramsko kroglo sunil 17,15 metra, Marčelja pa je 400 metrov pretekla v času 58,53.

V teku na 100 metrov je bil s časom 11,69 najhitrejši Mihajlo Dujaković (Šolski center Novo mesto), v teku na 400 metrov pa z osebnim rekordom 50,26 Ivan Schollmayer, dijak Gimnazije Šiška. V teku na 1000 metrov je s časom 2:35,57 zmagal Domen Žerjav (Gimnazija Šentvid), v teku na 2000 metrov pa je bil brez konkurence Tjaž Djaip Bartolj (Gimnazija Novo mesto), ki je slavil s časom 5:43,67.

V skoku v daljino je bil z rezultatom 6,60 metra najdaljši Teo Polanc Cipot iz domače Gimnazije Nova Gorica. David Lambergar (Gimnazija Šiška) je zmagal v skoku v višino, edini je preskočil letvico na 1,93 metra. Štafetni tek 4 x 100 metrov so s časom 42,74 dobili dijaki zmagovalne mariborske gimnazije.

Pri dekletih je bila v teku na 100 metrov s časom 12,69 najhitrejša Neja Mantelj (Gimnazija Novo mesto), Nina Turčin (II. Gimnazija Maribor) pa je s časom 3:01,70 slavila v teku na 1000 metrov.

Karla Jerič z Gimnazije Novo mesto je najdlje sunila kroglo (12,66 m), Nika Jordan Cujnik (Gimnazija Novo mesto) je slavila v skoku v daljino (5,41 m), v skoku v višino pa je zmagala njena sestra Lara Jordan Cujnik (Šolski center Novo mesto), ki je edina preskočila 1,60 metra. Štafetni tek 4 x 100 metrov so s časom 49,55 dobile dijakinje I. Gimnazije Celje.

Pureber z državnim rekordom

V Brežicah je bil Atletski pokal Slovenije v mnogobojih. Tekmovanje so sta s skupnimi močmi organizirala AK Krka Novo mesto in AK Brežice. Vseekipni zmagovalci so postali člani Atletskega društva Slovenska Bistrica (33 točk), vseekipne zmagovalke pa članice domačega Atletskega kluba Brežice (33 točk). Med člani je edini z vsemi desetimi disciplinami opravil Tilen Delič Verstovšek (Krka), ki je zbral 4337 točk. Njegov klubski kolega Jaka Hace je po treh disciplinah zaključil s tekmovanjem. Med članicami je z 2749 točkami slavila Maša Andolovic (Kronos). V kategoriji starejših mladincev in mladink sta bila edina tekmovalca Andraž Rajher (Ptuj), ki je zbral 4357 točk, in Ema Božič (Špela) s 3414 točkami.

Več tekmovalcev je bilo v mlajših kategorijah. Med mlajšimi mladinci je s 6629 točkami, kar je tudi nov državni rekord, slavil Gašper Pureber (Krka). Prejšnji rekord je odvzel Niku Štajmcu (Poljane). "Zelo sem vesel državnega rekorda. Ta dosežek je rezultat mesecev trdega dela in truda. To mi je dalo motivacijo za prihodnjo sezono in dobro podlago za doseganje norm," je po uspehu dejal mladi Novomeščan. Pureber je 100 metrov pretekel v času 11,25, v daljino je skočil 6,56 metra, kroglo sunil 13,51 metra, v višino pa je preskočil 1,83 metra. En stadionski krog je pretekel v času 52,05, 110 metrov z ovirami v času 15,00, disk je vrgel 33,40 metra, s palico skočil 3,90 metra, zalučal kopje 51,06 metra in za konec še 1500 metrov pretekel v času 5:17,68. Med mlajšimi mladinkami je bila najuspešnejša Nikita Pirnat Živanovič (Poljane). V sedmih disciplinah je zbrala 3632 točk.

V sedmeroboju so se pomerili tudi pionirji in pionirke U-16, zmagala pa sta Patrik Flis (Slovenska Bistrica, 4442 točk) in Gaja Rutar (Kobarid, 4360 točk). Pionirji in pionirke U-14 in U-12 so se pomerili v četveroboju. Med pionirji U-14 je bil najboljši Jaka Jakopin (Šmarnogorska naveza, 2463 točk), med pionirkami U14 pa Ajda Budna (Blanca, 2715 točk). Tarik Korelc (Ivančna Gorica, 1952 točk) in Ula Andolšek (Kranj, 2007 točk) sta bila najuspešnejša v starostni kategoriji U1-2.

Jan Kokalj in Klara Lukan

V Kranju je bilo prvo državno prvenstvo v teku na pet kilometrov. V članski konkurenci sta naslova osvojila člana AD Kladivar iz Celja, Jan Kokalj (14:47) in Klara Lukan (15:41). Drugo mesto med člani je s časom 15:09 osvojil Mark Bogataj (Žiri), tretje pa s časom 15:21 Jošt Žnidaršič (Krka). Med članicami je srebro z odličnim časom 15:48 osvojila Liza Šajn (Slovan), bron pa Urška Martinec (Pomurje), ki je certificirano progo pretekla v času 17:30. Luka Aljaž Pajek (Slovan) je nov državni prvak med starejšimi mladinci (15:40), Tjaž Djaip Bartolj (Krka) pa med mlajšimi mladinci (15:42). Med starejšimi mladinkami je s časom 17:44 slavila Dora Suljanović (Škofja Loka), med mlajšimi mladinkami pa s časom 17:30 Lara Balažic (Krka).