Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
(pk)
(pk)
11.01.2022 10:50:50
Deli članek:

Dolgoročni cilj svetovni rekord

PETER KASTELIC/AZS
Kristjan Čeh

Najuspešnejši slovenski atlet zadnjega obdobja Kristjan Čeh je te dni v Sloveniji, a se kmalu vrača v Talin, kjer je pred novim letom preživel tri mesece in treniral pod vodstvom novega trenerja, nekdanjega odličnega metalca diska Gerda Kanterja.

Iz Estonije se februarja odpravlja na priprave na kanarski otok Tenerife, kjer bo preživel tri tedne, prvo tekmovanje pestre sezone pa ga čaka marca, ko bo na Portugalskem potekal evropski pokal v metih. Glavna cilja sezone sta svetovno in evropsko prvenstvo na prostem.

"Pred nami je zanimiva sezona. Formo tempiramo za svetovno prvenstvo v ZDA, a tu so še evropsko prvenstvo, evropski pokal v metih, mediteranske igre, mitingi diamantne lige ... Obeta se res pestra sezona," je dejal Čeh, ki z letošnjo sezono zapušča kategorijo mlajših članov, v kateri je osvojil praktično vse: "Dvakrat sem postal evropski prvak, postavil sem rekord evropskih prvenstev in evropski rekord do 23 let. Mislim, da sem dosegel vse, kar sem lahko, zdaj pa upam, da bo podobno v članski kategoriji."

Čehu ves čas stojimo ob strani

Pred začetkom sezone se je z našim najboljšim slovenskim atletom sestal tudi predsednik AZS Roman Dobnikar, ki je napovedal, da bo podobna srečanja opravil tudi z ostalimi najboljšimi slovenskimi atleti in atletinjami, saj želi vedeti, ali imajo vse, kar potrebujejo. "Dobro se zavedam, da bo v naslednjih letih Čeh krojil svetovni vrh, zato želim, da ima dobre razmere za delo in da se zaveda, da ga Atletska zveza Slovenije pri njegovih odločitvah podpira in da se na nas vedno lahko obrne, če potrebuje pomoč. Veseli me, da se naše preteklo delo obrestuje ter da dobivamo nove in nove mlade šampione," je ob tem dejal Dobnikar.

Ptujski orjak, ki v višino meri krepko prek dveh metrov, je že zdaj dokazal, da je med najboljšimi na svetu. Na krstnem olimpijskem nastopu v Tokiu je osvojil vrhunsko peto mesto, skozi sezono je kazal zelo dolge in konstantne mete, 26. junija pa je na mitingu na Finskem celo presegel magično mejo 70 metrov (70,35 m). Vse to mu je uspelo kljub nekoliko razburkanem obdobju, ko je sredi sezone ostal brez trenerja.

Težavo je rešil po sezoni, ko se je odločil za sodelovanje z nekdanjim olimpijskim prvakom Gerdom Kanterjem, ki ima poleg dveh olimpijskih v domači vitrini tudi pet kolajn s svetovnih prvenstev.

"Z izbiro sem zelo zadovoljen. Všeč mi je njegov pogled na tehniko, ki sva jo nekoliko spremenila, pa tudi z načrtom, ki sva si ga zastavila. Zdaj trenira samo mene, kar pomeni, da verjame vame in v moj potencial. Imava tudi dolgoročni cilj – svetovni rekord. Ali bo prišel čez dve, tri ali pet let, je težko napovedati. Šli bomo korak za korakom, vsekakor pa potrebujem dolgoročni cilj, da vem, zakaj treniram," je dejal Čeh, ki je z življenjem v Talinu za zdaj zadovoljen: "Tako dolgo v drugi državi še nisem bil, a ničesar ne pogrešam, saj so razmere za delo v dvorani boljše kot doma. Vsak dan imam dva treninga, tako da niti ni časa, da bi razmišljal, ali karkoli pogrešam. Ves čas je treba trdo delati."

Svetovni rekord drži Jürgen Schult, ki je 6. junija 1986 na mitingu v Neubrandenburgu disk vrgel 74,08 metra.

Čeprav se situacija, povezana s covidom-19, spet nekoliko zaostruje, se s tem preveč ne ubada, si pa vsekakor želi, da tekme ne bi odpadale. "Marčevske tekme v Leirii se zelo veselim. Lani je odpadla, tako da upam, da letos ne bo podobno. Če bo, pa tudi ne bom razočaran, saj bo poleti tekem še dovolj."