Semenya je bila dvakrat olimpijska zmagovalka in trikrat svetovna prvakinja, ali 1500 m, kjer je leta 2017 v Londonu osvojila olimpijski bron. To bo storila, ker brez hormonskih preparatov na daljših razdaljah ne more tekmovati.
Devetindvajsetletna Semenya na lanskem svetovnem prvenstvu v Dohi ni mogla braniti naslova na 800 m, saj je junija pred SP švicarsko vrhovno sodišče odločilo v prid svetovne atletike in za mnoge spornega pravila prisilnega zniževanja ravni hormona testosteron. Semenya pred tem maja lani ni bila uspešna s pritožbo na Mednarodnem športnem razsodišču (Cas) v Lozani.
Pravilo določa, da ženske na tekmi lahko nastopijo na srednjih progah le, če v krvi nimajo več kot pet nanogramov testosterona na liter krvi. Obenem atletinjam nalaga, da morajo v določenem obdobju znižati vrednost, denimo z jemanjem hormonskih kontracepcijskih sredstev.
Njeno telo proizvaja več testosterona, kot je običajno za ženske, zato naj bi imela neupravičeno prednost. Njen primer buri duhove že vse od SP 2009 v Berlinu, ko je z zlatom kot novinka prvič stopila na globalno sceno.
Semenya je bila na OI prva na dva stadionska kroga leta 2012 v Londonu in leta 2016 v Rio de Janeiru, na SP pa zlata v letih 2009, 2011 in 2017.
Semenya mora seveda še izpolniti normo za OI v Tokiu v teku na 200 metrov. V primeru, da ji bo uspelo, pa bo tekmica ene najboljših slovenskih atletinj v zadnjih letih, Maje Mihalinec.