Prav polfinale moškega teka na 200 metrov je bila, čeprav še ni odločala o kolajnah, ena najtežje pričakovanih disciplin današnjega tekmovalnega dne. Usain Bolt je izpolnil pričakovanja, svoja in svojih navijačev, ter se sprehodil do finala. S časom 19,78 je resda le za dve stotinki v svoji skupini prehitel Kanadčana Andrea De Grasseja, toda v zadnjih nekaj deset metrih je vidno upočasnil ritem.
Nekaj podobnega je nato v tretji skupini naredil tudi njegov veliki tekmec Gatlin, a se je uštel. Pred ciljem je prehitro popustil in pred ciljno črto sta ga prehitela Alonso Edward iz Paname ter Nizozemec Churandy Martina. Ker se je Gatlinu ura ustavila šele pri 20,13, pa se kot tretji v svoji skupini sploh ni uvrstil v finale, saj je bila Boltova skupina precej hitrejša in je kot zadnji po času v finale prišel Turek Ramil Guliyev, ki je tekel 20,09.
"Ta izid pomeni, da sem na pravi poti. Počutil sem se super in upam, da bom tudi jutri podobno razpoložen. Upam, da bom dobil ugodno progo, recimo šest ali sedem," je po polfinalu razmišljal Bolt in se dotaknil tudi neuspeha Gatlina: "Nisem popolnoma presenečen. Že na 100 metrov je upočasnil, mislim, da ima težave z bolečinami. Ni se lahko kosati z mlajšimi tekmeci."
Boltu je smer, v katero bi rad šel, že nakazala rojakinja Elaine Thompson. Dosegla je prestižni sprinterski dvojček. Zmagi v teku na 100 metrov pred tremi dnevi je danes dodala še zlato medaljo na 200 metrov, kjer je slavila s časom 21,78. S tema zmagama je šele prva atletinja s takšnim dosežkom na OI po Američanki Florence Griffith Joyner, ki ji je to uspelo leta 1988 v Seulu.
Srebro je osvojila Nizozemka Dafne Schippers (21,88), bron pa Američanka Tori Bowie (22,15), slednja je prav tako na igrah v Riu osvojila že drugo medaljo, saj je bila na 100 metrov srebrna.
"Vedela sem, da bo nevarna, ker ima dober finiš. Dobro se je izšlo, imam zlato, zato se ne morem pritoževati. Premagati Dafne Schippers je vedno težko, še posebej, ker imam za sabo naporno sezono," je Jamajčanka podoživela dogajanje in se spomnila tesnega dvoboja z nizozemsko favoritinjo, ki je sicer odlično končala tek in se vrgla v cilj, a je bila vseeno prekratka za desetinko. Srebrna Schippersova ni bila povsem zadovoljna s to medaljo, saj je po lanskem slavju na SP veljala za favoritinjo tudi v Riu. "Prišla sem po zlato, ne srebro. Odtekla sem šest tekov na 100 in 200 metrov, zato sem čutila utrjenost. Vseeno sem bila zelo blizu, a se ni izšlo."
Skok v daljino je za začetek postregel tudi z eno od športnic, ki na teh igrah ni izstopala po dosežkih, ampak po vsem obrobnem dogajanju. Darja Klišina je po ruskem dopinškem vložku in suspenzu mednarodne zveze Iaaf ter poznejših pritožbah v zadnjem hipu na Cas ostala edina Rusinja na atletskem stadionu. Sicer se je uvrstila v finale, kjer pa s 6,63 metra ni imela vidne vloge in je končala na devetem mestu. "Dobro se počutim. Čutim, da imam podporo drugih športnic, kar pa se tiče tekmovanja, nisem mogla nastopiti dosti bolje. V preteklih dneh sem morala izpustiti pol treningov," je potožila Rusinja.
O medaljah so odločali Američanki in centimetri, razpletlo pa se je v prid Tianne Bartolette. V svojem predzadnjem skoku je pristala pri 7,17 metra, kar je bil na koncu najdaljši skok dneva. Branilka naslova iz Londona 2012 Brittney Reese je pred finalom veljala za favoritinjo. A v Riu je v zadnjem skoku za las zaostala - 7,15 metra je pomenilo srebro, bron si je z osebnim in srbskim rekordom priskakala Ivana Španović s 7,08 metra.
Še boljše so bile Američanke v zadnji disciplini dneva, kjer tekmicam niso pustile niti ene medalje. V teku na 110 metrov z ovirami je slavila Brianna Rollins, ki je za zmago potrebovala 12,48 sekunde, 11 stotink je zaostala srebrna Nia Ali, tretja pa je bila Kristi Castlin, ki je morala nekaj sekund počakati, preden se je lahko objela z reprezentančnima kolegicama; njen čas je bil 12,61, le dve stotinki boljši od četrte, prve Neameričanke Cindy Ofili.
Kenija se je sprva v prvi odločitvi dneva, še v dopoldanskih urah po lokalnem času, veselila dveh novih odličij na 3000 m zapreke in tudi na koncu devete zaporedne zlate medalje v tej disciplini na OI, kjer so predstavniki te afriške države najboljši od leta 1988. Conseslus Kipruto si je z olimpijskim rekordom 8:03,28 zagotovil zlato, ko je prehitel olimpijskega prvaka iz Londona in Aten ter reprezentančnega kolega Ezekiela Kemboia. Ta je sprva osvojil bron (8:08,47). Drugi je bil Američan Evan Jager s časom 8:04,28. Kipruto si je zmago zagotovil v zadnjem krogu, ko je "pritisnil na plin" in za seboj pustil vso konkurenco. Ko mu je bilo jasno, da bo zlato njegovo, je že med tekom navdušeno mahal občinstvu in se veselil zmage tudi po naknadni diskvalifikaciji Kemboia, ki je tekel izven proge, zato je nato bronasta kolajna pripadla naslednjemu v cilju, Francozu Mahiedinu Mekhissiju.
Thompsonova že z dvojčkom, Bolt na dobri poti, Gatlin brez finala
Šesti tekmovalni dan na atletskem stadionu v Riu je prinesel štiri končne odločitve, trojno ameriško zmago na 100 metrov ovire, dvojček Jamajčanke Elaine Thompson v sprinterskih disciplinah, kenijsko prevlado na 3000 m zapreke in sprehod Usaina Bolta do finala na 200 metrov ter nekoliko presenetljivo slovo Justina Gatlina že v polfinalu tega teka.
Privoščite si neomejeno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov in imajo brezplačen promocijski dostop do
Plus
vsebin.
Več informacij
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke